Praha 11. decembra 2015 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Mnohí politici a analytici podrobne rozoberajú otázku prílevu miliónu utečencov do Európskej únie. Hlasy podporovateľov tohto procesu sú čoraz slabšie – a to aj napriek tomu, že si hlavná „ideologička“ Angela Merkelová si vyslúžila titul osobnosť tohto roka…

Na snímke bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus
Na snímke bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus

Tento čestný titul jej udelil americký časopis Time, no pochybujú o tom už dokonca aj v jej rodnom Nemecku. Mnohí ju síce považujú za osobnosť, ale v tom zmysle, že ženie celú Európu ku katastrofe. Iné európske osobnosti sú totiž naladené presne naopak a tvrdia, že prúd migrantov treba zastaviť a varujú pred totálnym chaosom a terorizmom.

Jedným z takýchto odporcov príjmu migrantov je aj bývalý český prezident Václav Klaus. Svoje postoje spečatil v knihe Stěhování národů s.r.o., ktorú napísal spolu s odborníkom na arabský svet a moslimov Jiřím Weiglom.

Vo svojom príhovore počas prezentácie knihy Václav Klaus podčiarkol, že jedným z dôvodov, prečo do Európy masovo prichádzajú prisťahovalci z iných kultúr a kontinentov,  je existencia Schengenu. „Hranice štátov Schengenu bez ochrany spolu s nulovou kontrolou hraníc štátov vytvorili podmienky pre prílev migrantov do Európy. Súčasne prestali platiť  pojmy udržateľnosť a predbežná opatrnosť. Ide o skutočnú krízu,“ dodal.

„Jednotlivé štáty dokážu ochrániť svoje hranice, ale v súčasnosti to nefunguje, pretože platí  Schengen. Keby Grécku hrozilo, že ten milión ľudí zostane v Grécku, chovalo by sa inak. Predsa má tradične veľkú armádu. Turecko by si nedovolilo posielať milióny ľudí do  Európy. Čo by sa mohlo stať, keby sa Schengen skončil? Stále sa diskutuje o ochrane vonkajších  hraníc ako o podmienke existencie tohto systému. Nik ale nepovie, aká je to politika a čo  presne to znamená. Nik nehovorí, či ide o zastavenie prílevu migrantov alebo iba o zachytávanie ich organizovaného usporiadaného pochodu do Európy. Ak zvíťazí ten druhý postoj, tak jedinou obranou je zo Schengenu vystúpiť,“ vysvetlil Jiří Weigl.

Václav Klaus prízvukoval, že masový prílev ľudí z iných kontinentov a kultúr do Európy je krízou, ktorú sa nedá porovnávať s problémami na Ukrajine alebo v grécku. Podčiarkol, že v tomto prípade ide o skutočnú krízu, ktorá je radovo vyššia. „Husto osídlená Európa migrantov nepotrebuje – a to ani ako pracovnú silu. Domnievať sa, že prisťahovalci vyriešia problém zamestnanosti, je chybou. Európa v skutočnosti žiadnym nedostatkom ľudí netrpí.  Hlavne, a to aj veľmi rezolútne, odmietame myšlienku, že existuje akýsi vopred daný a vopred známy počet obyvateľov, ktorý by mal na našom kontinente „plánovane“ žiť. To je pochybné  sociálno-inžinierske myslenie,“ podčiarkol Václav Klaus.

„Presídľujeme ľudí z inej kultúry, s inými tradíciami, inými zvykmi k nám, ale nikto sa nezamyslel, ako tu s nimi budeme žiť. Pojmy udržateľnosť životného prostredia a udržateľnosť rastu – sa prestali používať. V súvislosti so státisícmi ľudí, ktorí prichádzajú z iných kultúr do Európy, pojem udržateľnosť sa nepoužíva vôbec. Podobné pojmy prestávajú platiť. Ako dlho to bude pokračovať? Kto a akou metódou to zastaví?“ opýtal sa Jiří Weigl.

Vo svojej knihe Stěhování národů s.r.o. Václav Klaus a Jiří Weigl prízvukujú: „Experiment s usadzovaním stoviek tisíc a miliónov väčšinou absolútne neznámych ľudí, prichádzajúcich z absolútne odlišného kultúrneho a civilizačného prostredia, vyňali z akéhokoľvek seriózneho verejného posudzovania. Je takmer zakázané o ňom vôbec hovoriť. Islam nie je iba náboženstvo v tom zmysle, ako ho v Európe na základe vývoja kresťanskej tradície dnes chápe. Je to široký komplex náboženských predstav spojených s normami chovania a fungovania jednotlivca a spoločnosti. Islamské právo šaría je jeho integrálnou súčasťou… Islam je základom kompaktnej svojráznej civilizácie s hlbokou tradíciou a kultúrnou  homogenitou. Preto je veľmi odolný voči cudzím vplyvom a snahám o asimiláciu na inom, než vlastnom základe,“ píšu autori a zdôrazňujú, že to sú všetko dôvody, prečo môžu v budúcnosti vzniknúť problémy so spolunažívaním Európanov a prisťahovaným moslimov. Podčiarkujú, že tento veľký sociálny experiment sa môže premeniť na obrovskú katastrofu.

Eugen Rusnák

Národná zoologická záhrada Bojnice prináša nový formát verejnej diskusie, ktorá sa bude zaoberať aktuálnymi ekologickými témami

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.