Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Včela vyhlásená za najdôležitejšiu živú bytosť planéty
Ako uviedli The Guardian v roku 2008, na schôdzi Kráľovskej geografickej spoločnosti v Londýne vyhlásil Earthwatch Institute včely za najcennejší živočíšny druh na tejto planéte.
Keby dnes zmizli včely, ľudstvo by ich veľmi rýchlo nasledovalo!
[wp_ad_camp_2]
Vedci a odborníci na život v prírode pridali včely na zoznam druhov odsúdených v blízkej budúcnosti na vyhnutie, pokiaľ ľudstvo ohľadom svojho najcennejšieho hmyzu niečo neurobí.
Dôležitosť včiel
Strata včiel by bola pre ľudstvo katastrofou, pretože sú nenahraditeľné. Vzťah medzi včelami a kvitnúcimi rastlinami je jednou z najrozsiahlejších, najharmonickejších a vzájomne najzávislejších kooperácií na planéte.
Vzťah trvajúci už takmer 100 miliónov rokov viedol k množeniu bohatej diverzity druhov a prispel tiež k vzostupu ľudského druhu na Zemi.
Včiel existuje viac ako 20 000 druhov. Prevažná väčšina z nich žije v úľoch. Ich veľkosť sa pohybuje v rozmedzí od 2 mm do 4 cm a neprispôsobujú sa dobre novým druhom rastlín.
75% potravinárskych plodín vytvárajúcich semená a plody, ktoré konzumujeme, podlieha vplyvu, aspoň čiastočne, opelenia.
87 hlavných potravinových plodín na celom svete je úplne alebo čiastočne závislých na opelení. Tie zasa kŕmia tisícky druhov zvierat a vtákov. Sú hlavným dôvodom diverzity rastlinných druhov.
[wp_ad_camp_2]
Pokles včelej populácie by podľa správ Organizácie OSN pre potraviny a poľnohospodárstvo (FAO) nepriaznivo ovplyvnil hlavné plodiny, akými sú napríklad káva, kakao, mandle, paradajky a jablká.
Ide o ďalší obrovský zdroj potravy, ktorý by s včelami jednoducho zmizol.
Finančne vyjadrená hodnota plodín celého sveta, ktoré sú priamo závislé na opeľovačoch, sa pohybuje v rozpätí 235 až 577 miliárd dolárov ročne.
Bol to bezplatný dar prírody. Spoliehať sa na umelý proces je takmer nemožné. Jediný spôsob, ako sa z toho dostať, je podporiť proces vedúci k prirodzenému opeľovaniu.
Odlesňovanie a pesticídy
Spustili sme už procesy, ktoré môžu v nie tak vzdialenej budúcnosti viesť k vyhynutiu hlavného opeľovača planéty a s ním aj nespočetného množstva ďalších druhov, vrátane človeka.
Potreba živiť stále zvyšujúcu populáciu viedla k používaniu metód na zvýšenie produkcie za každú cenu, predovšetkým k rúbaniu stromov pre získanie poľnohospodárskej pôdy a k čoraz väčšiemu používaniu pesticídov.
40% opeľovačov spomedzi bezstavovcov, najmä včely, čelí vyhynutiu.
To viedlo k prudkému poklesu populácií tak divých, ako aj domestikovaných včiel. V niektorých častiach Zeme boli zdecimované obrovské populácie.
[wp_ad_camp_2]
Škodcovia, choroby a mobily
Nepriaznivý vplyv na včely mal v niektorých oblastiach prenos škodcov a patogénov z iných častí sveta z dôvodu globalizácie.
Vina sa kladie aj vlnám vytváraným mobilnými telefónmi. Švajčiarsky Federálny technologický inštitút hovorí, že včely sú dezorientované vlnami, emitovanými počas volaní.
Biológ Daniel Favre a ďalší výskumníci, ako bolo uvedené v The Australian, predložili dôkazy dokazujúce, že včely boli pri vystavení elektromagnetickým vlnám rušené a varovali ostatné včely.
Je tiež bezprostredne nevyhnutné prijať úplný zákaz používania pesticídov, najmä neurotoxínov a používať prírodné alternatívy. Nevyhnutnosťou v poľnohospodárstve sú postupy priaznivé pre opeľovače.
[wp_ad_camp_2]
Pestovatelia si musia byť vedomí toho, že opeľovače potrebujú konkrétne plodiny a podľa toho konať. Musia sa chrániť lokality divej prírody.
Poľnohospodári môžu diverzifikovať farmy, aby vytvárali vždy dostupnú potravu pre včely. Treba podporiť obnovu ekologicky priateľských postupov. Tak sa zachovajú lokality pre našich nenahraditeľných opeľovačov.
Zdroj: themindunleashed.com, Spracoval: Badatel.net
Padající a mrtvé včely u 5G vysílačů. Jaké to bude mít důsledky pro lidské tělo?
https://stop5g.cz/who-zakryva-to-co-nas-stoji-zemi/
někdo jim tam vložil v angličtine i s videem ohledně 5G a včel sem do diskuse pod téma uhyn včel postřik
viz zde link
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Uhyn-vcel-po-postriku?page=9
Jsme povinování úctou včelí královně. Tak mě napadlo, než si nechat uškvařit včely i sebe, co kdybychom společnými silami vytvořili vzorový dopis pro starosty a vyvěsili ho na net na tadesco? Mileráda ho doporučeně a s doručenkou tomu našemu pošlu, ale netroufám si stvořit vlastní text, protože jsem schopná něco důležitého opomenout. Kromě zdravotních rizik bych v něm zmínila i potřebné včelstvo s odkazy na různé zdroje a oznámením, že jde o zdraví a život i jemu a jeho příbuzným, kteří se pohybují po městě.
Je dobré taky tisk infa o škodlivosti 5G a nechat položené v prospektech , jak je mají v každé čekárně na stole.
Kdyby něco, tak jsem si to tam zapomněla. O žádné šíření nejde…
A pěkně navrch , nad všechny ty prospekty. A nejen ordinace.
V tom případě by taky nebylo marné, kdybych se spojila s ostatními a kolektivně bychom zašli na zasedání městského zastupitelstva a žádali o projednání. Trochu problém je, že zasedají v mé pracovní době. Přemýšlím, koho by bylo vhodné oslovit – např. svaz zahrádkářů, včelařů, mateřská centra apod.
ja takove papiry pravidelne „zapominam“ ve vlaku a na nadrazich : )
Já si myslím, nevím jak jinde, ale u nás zkoušejí 5G ve velkém. Máme v organizaci cca 300 včelstev a v poslední době jich uhynulo přes 70 a zprávy o velkých úhynech mám i z jiných míst. Veterináři se odvolávají na varroázu, dle mého názoru je to blbost. Mám vypozorováno, že největší úhyny jsou v okolí vysílačů.
Potvrzuji, jsem včelař. Loni a letos jsem přišel o 13 včelstev. Moji kolegové ohlašujou velké ůhyny. Ti co mají včelstva v lesích a bokem, jak takž. Společnost se vyhubí sama.
Jen pro info: kdo chce med ať zakoupí okamžitě poněvadž začínají umírat včely, aspoň tedy na Hané na:https://www.svscr.cz/varroaza-vcel/, 5G ani jiné G s tím nemá nic společného, abych vás uklidnil. Tato nemoc včel se vyskytuje v sinusoidách cca. co 6 let, ale zdá se že letos to bude trošku silnější..
Nevím o jakých sinusoidách je tady řeč. Máme to v ČR každý rok. Je tady daleko komplexnější problém, který by byl na celý článek. Jsem ze včelařské rodiny a ke včelaření jsem se dostal ve věku čtyř let. Nyní mě je 58 let. Včelařením se živím 25 let. Chovám zhruba 250 včelstev. Můžu říct, že těsně po ,,sametu“ byl problém někoho ke včelaření získat. Po vstupu do EU a nástupu dotační politiky se do včelařství dostaly peníze a začaly v něm rozhodovat. Tento zlom považuji za rozhodující změnu struktury včelařů a přístupu lidí ke včelám. Dříve včelařili lidé ,,srdcaři“a nerozhodovaly v jejich koníčku peníze. Po nástupu dotací a jejich nastavení se do tohoto oboru začali dostávat lidé nejen s dobrými úmysly. Přicházeli i lidé, kteří v oboru byli třeba jen dva roky a přes různé dotace dělali školení a začali obor ,, učit“. Někdy až zvrácené informace šířili mezi začínající včelaře, což je jeden z problémů. Ještě za to byli placeni ze společných peněz.
Další problém byl hned po privatizaci výzkumného ústavu včelařského do soukromých rukou. Nemůže přeci firma, která léčiva vyrábí a prodává, mít zájem na úplném zdraví včel. To by šla ekonomicky sama proti sobě. Výzkum v její činnosti zabírá cca 12 procent celkové činnosti. Patří do toho různé granty vysokých škol. Jak může mít někdo zájem na tom nějaký problém vyřešit jednou pro vždy, když může žádat opakovaně. Nevím kdo to kontroluje a jak se to vyhodnocuje, ale výsledek za 30 let nemáme. To vakcínu na koronu budeme mít do několika měsíců, kterou ani nechceme(někteří). Na včelí viry nikdy???? Dalším problémem je zemědělská politika státu. Ať už se to týká zástavby okolo vesnic a konče skladbou a ošetřování rostlin v zemědělství a lesnictví. Tato činnost přímo ovlivňuje včelí pastvu a její pestrost. Tato pestrost pastvy přímo příznivě ovlivňuje imunitu a zdraví včelstev. Opačně také chemická ochrana rostlin. Dříve se v lesích vyžínali paseky a dnes se to postříká Roundapem a je maliní a ostružiní uklizeno.
Dalším zásadním problémem je varroáza. Je léčena zvláštním způsobem. Podobně jako les proti kůrovci. Jeden ho z lesa odstraní a druhý ne. Výsledek je kůrovec úplně všude. To samé je s varroázou.
Jak může nějaký ekolog souhlasit s likvidací smrkových lesů pomocí kůrovce? Není snad lepší les dochovat do mýtní těžby a potom ho vysázet nový, který bude odpovídat pestřejší druhové skladbě?
Další problém je rozmístění včelstev v krajině. Máme ve státě lokality, kde je i 100 včelstev na km2. Optimální je do 3 včelstev na km2. To si už i laik dokáže představit, jak těm včelám při tak vysoké koncentraci asi je. Wuchan letos v únoru je pro to slabé slovo.
Držím se zásady 14 včelstev na stanoviště a to podle množství pastvy. Jednotlivá stanoviště alespoň 3km od sebe. Při velké koncentraci si každý dokáže představit přenos chorob a její rychlost. Když je ve vesnici 10 včelařů a všichni chtějí mít včely u domu a jsou líní za včelami jet třeba k odlehlému lesu, tak se koncentrují na malém území a je problém. Přitom nejoptimálnější dolet pro včely za pastvou jsou 2km. To si málo kdo uvědomí. Nějak jsem se rozepsal. To asi stačí.
Mějte se všichni fajn.
m
Hlavní příčiny úhynu včelstev jsou postřiky řepky pesticidy a varoáza.Postřiky je včelstvo oslabeno v době vrcholného rozvoje a varoáza to dorazí v době zazimování.