Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Včelí úl do obýváku? Šikovná a praktická konstrukce umožňuje snadnou instalaci
Včelkám možná svítá na lepší zítřky – objevila se totiž další možnost, jak alespoň zpomalit jejich masové vymírání. Dozajista inovativní nápad uvedli v život designéři Dustin Betz a Mike Zaengle, kteří jej nazvali BEEcosystem.
[wp_ad_camp_2]BEEcosystem, což je kromě skvělého nápadu také slovní hříčka (Bee, tedy včela + ecosystem), spatřil světlo světa v roce 2015 a umožňuje chovat včelku prakticky v obýváku vašeho domu. Stylem i vzhledem se podobá mravenčí farmě – včely a zbytek domu dělí skleněné panely.
Tento umělý úl navíc lze rozšiřovat. Je složený do tvaru hexagonu a ze 4 stran lze navázat dalším hexagonem. Mezi jednotlivými úly se nachází filtry a přitahují se k sobě magneticky. V rámci své crowdfundingové kampaně tvůrci vysvětlují:
„Protože každý box má postranní ventilace a možnost připojit další boxy magneticky, jednoduchým posunem jedné ze čtyř ventilací lze připojit další box, čímž se vytvoříme širší interiér úlu, umožňující včelí kolonii růst a vzkvétat. Díky používáním magnetu u sebe jednotlivé boxy drží bez jakéhokoliv úsilí – a protože používáme opravdu silné magnety, tak i bezpečně – a zaručují jak jednoduchou instalaci, tak i klid na duchu.“
[wp_ad_camp_2]Oba tvůrci si ale uvědomují, že jeden limitující faktor nelze obejít žádnou jednoduchostí, a to jsou potřebné zkušenosti s chovem včel. Spustili proto s nadějí doprovodný program, který by měl pomocí budování sítě zkušených včelařů pomoci vzdělat nové „rekruty“ a poskytnout pomoc zákazníkům, farmám, vinařům a tak dále.
Skvělý nápad to je, jenže jediný startovní box vyjde zájemce na 600 dolarů, což je zhruba 15 000 korun (přičemž se v podstatě jedná o krabici s magnety a skleněnými stěnami). Skoro se zdá, že by bylo výhodnější si takový úl postavit vlastní; což je ale při pohodlnosti lidí až příliš optimistická představa, ale i přesto se nám nápad zamlouvá. Nejenom že pomůže zachránit včelí populace, ale více lidí by mělo šanci zase jednou ochutnat opravdový med, na rozdíl od toho, který si koupíme v supermarketu.
Šifra ale již psala i o jiném způsobu ochrany včel a dvou odvážných včelařích, kteří vyrazili do boje za jejich záchranu. Podívat se můžete na úžasné video níže.
[wp_ad_camp_2]Zdroj: 1
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
Jako je to moc hezký, pro účel studia i zajímavý, ale u nás se povětšinou chovají tak početná včelstva, že těhle „krabiček“ by muselo být spojeno 10, aby je to pojmulo 😀 navíc chudáci včely, když musej ťapat takovou dálku v trubce – včela spotřebuje chozením mnohem víc energie než když létá..
„„Protože každý box má postranní ventilace a možnost připojit další boxy magneticky, jednoduchým posunem jedné ze čtyř ventilací lze připojit další box, čímž se vytvoříme širší interiér úlu, umožňující včelí kolonii růst a vzkvétat. Díky používáním magnetu u sebe jednotlivé boxy drží bez jakéhokoliv úsilí – a protože používáme opravdu silné magnety, tak i bezpečně – a zaručují jak jednoduchou instalaci, tak i klid na duchu.“ “ – žeby mali včielky rady silné magnetické pole? Ďalšia vec – čo na to susedia? Na dedine je problém mať vlastný opeľovací včelín, ak sused náhodou chová kažky, ktoré inštinktívne lovia hmyz, teda aj včely – a tie sa bránia, takže kačky hynú na zadusenie. Včely ak tak – na strechách výškových budov, aby dochádzalo k ich rozptylu – je to dôležité pre prípad feromónového poplachu – tam kde je včiel pohromade viac – vedia sa zorganizovať do útoku. Celý tento „bazmeg“, ktorý „vypadá dobre“, mi pripomína výrobný program otvorených, nerezových, nástenných liehových krbov, ktorá úž spôsobili nie jeden požiar. Ešte raz – čo vám bráni mať na balkóne včelí úl? – včely samotné, susedia a vyhláška. Inak – ten šnorchel, cez ktorý by mali včielky akože napochodovať – a čo včelí orientačný tanec na vletovisku úla? Obráteného zásadne na východ! A potom šup – do „ponorky“? Opäť sa niekto snaží znásilniť prírodu a zarobiť na vedomej ochrane… Číst vice »
Nápad to není špatný, ale čeští včelaři průhledný úl používají pro výukové a prezentační účely daleko déle. A tak to vypadá, že český um a rozum, zase jednou dopomohl zahraničním borcům stát na příčkách vítězů.
zajimalo by me jak se pak med vytahuje ven kdyz je to uvnitr domu? kazdopadne to vypada fakt dobre