Lidé odpradávna spalují posvátné byliny a používají vonný kouř jako formu očisty při  rituálech a obřadech. A zatímco na duchovní úrovni zřejmě něco o této metodě věděli či tušili, věda je konečně začíná dohánět.

Vykuřování je velice stará metoda, při které lidé svazovali byliny (například šalvěj) provázkem a pak je zapálili tak, aby vznikl kouř. Tento kouř se pak používal k očistě míst od zlých duchů, nebo od destruktivních energií a také k očistě lidí před rituálem.

V nedávné práci nazvané „Léčivé kouře“ byly přezkoumány informace z více než 5 kontinentů a 50 zemí. Vědci zjistili, že vykuřování nejenže pomáhá funkci plic, mozku a kůže, ale také skutečně čistí vzduch. Nedlouho poté byla provedena následná studie, která byla publikována v časopise Journal of Ethnopharmacology. Podle ní působí vykuřování posvátnými bylinami také silně antisepticky.

„Pozorovali jsme, že jedna hodina působení léčivého kouře vycházejícího z hořícího dřeva a směsi vonných a léčivých bylin (havan sámagri = materiál používaný při obětování ohni po celé Indii) zapůsobila na vzdušnou bakteriální populaci a to tak, že došlo k více než 94% snížení počtu těchto bakterií. Je to díky schopnosti kouře čistit nebo dezinfikovat vzduch. Vykuřování učinilo prostředí čistším až na 24 hodin, pokud byla místnost uzavřená.

 

Pokračování článku: Věda stojící za vykuřováním: Jakmile to pochopíte, budete s tím chtít hned začít

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.