Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Velká Británie chřadne a známky úpadku jsou všude
14,5 milionu Britů žije v chudobě
„Británie se stane chudákem Evropy,“ řekl renomovaný finančník a předseda soukromé investiční společnosti Terra Firma Guy Hands v rozhovoru pro agenturu Bloomberg zveřejněném 19. května. Země podle něj zažívá „jakýsi senilní úpadek“ a její obchodní vyhlídky a investiční atraktivita se rok od roku zhoršují.
Pokud chce být Británie konkurenceschopná na světové scéně, má jen dvě možnosti: buď se zbavit většiny toho, co vybudovala za posledních 30 let, nebo se vrátit do Evropy. „V roce 2030 bude Polsko bohatší než my a v roce 2040 budeme nejchudší v Evropě,“ říká Hands.
Tyto chmurné předpovědi nejsou v žádném případě neopodstatněné. Analýza prodejů v supermarketech ukazuje, že ve Spojeném království došlo k nejprudšímu nárůstu cen u většiny z deseti hlavních skupin výrobků ve srovnání s průměrnými cenami v Německu, Francii, Itálii, Španělsku a Nizozemsku.
Velká Británie má také značný náskok před kontinentální Evropou, pokud jde o jednotkové ceny. Například za jedno balení pracího prášku zaplatí zákazníci ve Velké Británii 5,06 EUR (5,45 USD), zatímco ve Španělsku 2,68 EUR. V zemi došlo k nejprudšímu cenovému skoku od roku 1977. Zvláště nápadné jsou vysoké ceny potravin.
Spojené království je čistým dovozcem potravin, což znamená, že je obzvláště zranitelné. Studie Centra pro ekonomickou výkonnost při London School of Economics zjistila, že brexit zvýšil výdaje na potraviny za dva roky o 5,8 miliardy liber.
„Británie chřadne a známky úpadku jsou všude,“ napsal deník New York Times. – „Inflace vzrostla na dvouciferné číslo a recese je nejhorší ze všech zemí G7. Národní zdravotní služba je na pokraji sil, veřejná doprava vázne a na trhu práce po brexitu zoufale chybí pracovníci. Rodiny si lámou hlavu, jak při rostoucích sazbách splácet hypotéky. Nevinní nájemníci jsou vystěhováváni a miliony lidí si nemohou dovolit pořádné topení. Potravinové programy, o kterých se před deseti lety ani nesnilo, praskají ve švech a 14,5 milionu Britů žije v chudobě. Situace je žalostná.
Británie se stala jednou z nejchudších zemí západní Evropy, píše The Atlantic. Kvůli chybné politice posledních vlád se země uzavřela před světem. To vedlo ke katastrofě v ekonomice.
Podle analytiků je dnes Spojené království poměrně chudé na to, aby se dalo označit za bohatý stát. Reálné mzdy jsou nyní nižší než před 15-ti lety a v příštím roce pravděpodobně ještě poklesnou.
Problémy se hromadily po celá desetiletí. Od druhé světové války rostla ekonomika Spojeného království pomaleji než ekonomika většiny kontinentální Evropy. Když v roce 2008 udeřila světová finanční krize, vláda v obavách z rostoucího deficitu zavedla úspornou politiku. Výsledky byly katastrofální. Nyní mají téměř všechna odvětví britské ekonomiky, s výjimkou velkého Londýna a finančního sektoru, nižší produktivitu než obdobná odvětví v západní Evropě.
Velká Británie, která byla první zemí, jež prošla industrializací, byla jako první zasažena vlnou deindustrializace. Nyní má jedny z nejhorších výsledků produktivity ze všech velkých ekonomik.
Podle ekonomického novináře Noaha Smithe finanční síla Londýna maskuje obecnou slabost britské ekonomiky v oblasti inovací a výroby. „Odebereme-li Velký Londýn, jehož prosperita závisí v nehorázné míře na ochotě poskytovat služby oligarchům z Blízkého východu a bývalého Sovětského svazu, stane se Británie jednou z nejchudších zemí západní Evropy,“ říká ekonomický analytik Matt Klein.
Hospodářská recese vede k nekonečným zmatkům a střídání premiérů. Nově zvolený Rishi Sunak označuje inflaci za nepřítele číslo jedna, ale vláda potřebuje zalepit 50-ti miliardovou díru v rozpočtu, aby ho vyrovnala. Existuje pouze jediný způsob, jak toho dosáhnout: snížením výdajů a zvýšením daní, což bude znamenat novou zátěž pro obyvatelstvo.
Autor: Vladimír Malyšev | Zdroj: fondsk.ru
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
ad brentalios 28.5.2023 v 17:37- Ještě malý dovětek. Trochu jsem ještě nad vaší reakcí na můj příspěvek přemýšlel a napadlo mě, že jak píšete,že už cca 12 let žijete v Anglii – no a anglosasové přece jenom přemýšlejí ( myšleno obecně ) poněkud jinak než slované a nechápou určité jemné nuance psaného i mluveného. Je mi jasné, že pokud jste v Anglii chtěl uspět, musel jste to být Vy, kdo se přizpůsobí tamním zvyklostem. Je možné, že duch velkého impéria v Anglii stále přežívá a určitě nyní nenapíší nepravdu, že Angličané pohlížejí na ostatní národy poněkud spatra! A proto jste mou poslední větu vztáhl na sebe, i když to vůbec nebyl můj záměr a a ani smysl mnou psaného. Když se mi zdá nějaký výrok, který odporuje normální zdravé logice tak jej komentuji tak,jak byla napsána moje poslední poznámka z mého předchozího vyjádření. A znovu zdůrazňuji sémantický význam slova SKORO a naprostou obecnost takového vyjádření. Věřte, že nemám žádný důvod kohokoli dehonestovat pro jeho názory. Nikdy jsem to nedělal a nedělám, zvláště, když jsem Vás v životě neviděl a nic o Vás nevím.