Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné
    Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné

    Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné

  • Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku
    Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku

    Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku

  • Začíná globální odpočítávání EBS
    Začíná globální odpočítávání EBS

    Začíná globální odpočítávání EBS

  • Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru
    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

Související zprávy

  • Co je to izraelská doktrína Dahija?
    Co je to izraelská doktrína Dahija?

    Co je to izraelská doktrína Dahija?

  • Môžu sa „liberálne európske kravy“ zmeniť na mäsožravých lovcov?
    Môžu sa „liberálne európske kravy“ zmeniť na mäsožravých lovcov?

    Môžu sa „liberálne európske kravy“ zmeniť na mäsožravých lovcov?

  • Trump song: Jsem bojovník
    Trump song: Jsem bojovník

    Trump song: Jsem bojovník

  • Švýcarská emigrantka popisuje nynější život v Libanonu
    Švýcarská emigrantka popisuje nynější život v Libanonu

    Švýcarská emigrantka popisuje nynější život v Libanonu

Velká hypotéková loupež? Aneb co důležitého nám bankéři neřekli

Na hypotéku už mnoho lidí nedosáhne,“ hlásil na konci listopadu server Novinky.cz. „Úrokové sazby půjček na bydlení rostou, v posledních týdnech je zvýšili největší poskytovatelé v zemi. Kromě vyšší ceny začínají podle vysvětlení bank omezovat dostupnost hypoték i nová pravidla pro jejich získání. I proto byl v září a říjnu v očekávání věcí příštích zájem o hypotéky rekordní.“ V kostce by se tato zpráva dala přeložit do normálního jazyka takto: Ten, kdo si nestihl hypotéku vyřídit doteď, už nemá šanci. Záměrně nechci psát, že má smůlu, protože to naopak může znamenat jeho největší životní štěstí.

Na tuto zprávu se lze samozřejmě podívat různýma očima. Nejlépe jsou na tom z tohoto hlediska například rodiny v menších městech či na venkově, které vlastní třeba dům, jenž se dědí z generace na generaci, nebo je rovnou vícegenerační. Prostě ti, kteří jej stihli postavit bez půjčky. Je to „dobrý základ, na kterém se dá stavět“, doslova a do písmene. Něco stojí údržba a náklady na bydlení, ale to vše je zanedbatelné ve srovnání s těmi, kteří dům či byt nevlastní. Ti mají dvě možnosti – nájem, nebo hypotéku.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Úvaha lidí, kteří si pořídili bydlení na hypotéku, je jasná. Proč by měli platit podobnou částku měsíčně celý život někomu cizímu, jen tak do luftu, když za stejně vysokou či ještě nižší měsíční splátku budou vlastníky nemovitosti a alespoň na důchod budou mít svoje bydlení? Naproti tomu ti, co budou platit nájem, který je v tuto chvíli třeba v Praze vyšší než splátky hypotéky, ho budou platit do konce života, což může být především v penzi, kdy se příjmy výrazně snižují, problém. Na první pohled se tedy jeví jednoznačně výhodnější hypotéka. Ovšem jen do doby, než si na tuto službu trochu posvítíte a pročtete si pořádně podmínky a celou smlouvu.

Většina lidí, kteří o hypotéce uvažovali a mohli na ni dosáhnout, už to kvůli chystanému zdražování stejně udělali. Mohlo by se tedy zdát, že se jich to až tolik netýká. Je to bohužel přesně naopak – informace o zdražování hypoték je nejdůležitější právě pro ně. Ti, co hypotéku dosud nemají, ji kvůli zpřísnění podmínek stejně s největší pravděpodobností nedostanou, a tak mohou tento způsob financování bydlení pustit z hlavy a po­ohlédnout se po nějakém nájmu, vyloupit banku nebo vydělat tolik peněz, aby si mohli pořídit něco bez půjčky. Poslední trendy nicméně naznačují, že se na Česko řítí sociální problém kolosálního rozsahu. Stačí se podívat na situaci kolem vývoje ceny nemovitostí i úvěrů.

Všechno to začalo tím, že Česká národní banka (ČNB) loni začala zdražovat peníze neboli zvyšovat úrokové sazby. A podle všeho hodlá v tomto směru pokračovat. V roce 2018 bankovní rada ČNB zvedla úroky celkem pětkrát (!) a nejinak tomu bude i v roce 2019. Na to samozřejmě reagují komerční banky, které zdražování peněz na trhu nutí zvyšovat úroky u hypoték. Dokud měly peníze od ČNB téměř zadarmo, mohly být sazby nižší. Ty časy jsou ale nenávratně pryč. Situace byla neudržitelná, a to i proto, že s nízkými úroky u hypoték obrovsky narostly ceny nemovitostí. Ve finančnické hantýrce se tomu říká nafouknutá bublina, která teď hrozí prasknout. Ale nepředbíhejme.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Třicet let? Žádný med

Růst úrokových sazeb s sebou v tuto chvíli nese nejen zpřísnění poskytování nových hypoték, ale především citelný nárůst pravidelných měsíčních splátek u stávajících klientů. Pokud si někdo bral půjčku s nízkým úrokem a nyní mu končí období takzvané fixace, po které mu banka zaručuje, že se mu nezvýší sjednaná úroková sazba, může zaplatit v dalších pěti, sedmi či deseti letech – podle délky fixace – měsíčně o několik stovek, ale i tisíc korun víc.

Uveďme si takový modelový příklad. Franta Vomáčka z Kladna si sjednal před rokem hypoteční úvěr se sazbou na úrovni 1,89 procenta ve výši 2,5 milionu korun, na 30 let a s pětiletou fixací, a pořizovaná nemovitost, tedy zástava, měla hodnotu 3,2 milionu korun. To bylo z hlediska sazeb nejlepší období, takže to udělalo nejvíc lidí. Pět let tedy bude splácet 9084 Kč. Pokud ale mezitím vzrostou sazby na úroveň třeba 3,89 %, tak jak bylo běžné třeba ještě před šesti lety, platit bude o 2181 korun měsíčně víc. To ale není jediná špatná zpráva – změnil by se totiž i poměr úroků a takzvané jistiny, tedy částky, kterou si Franta půjčil. Buď bude muset při zachování délky úvěru 30 let splátky ještě navýšit, nebo se délka splácení nepříjemně prodlouží. Pravda, není to zatím takové jako ve Švédsku, kde kvůli přistěhovaleckým ghettům vzrostly ceny nemovitostí v jakékoli normální lokalitě tak příšerně, že hypotéky běžně trvají 140 let. Teď to tedy centrální banka omezila na 105 roků, ale v tomto případě je to, jak jistě uznáte, úplně fuk, neboť jde o dluh, který přežije i smrt. Mezinárodní lichvářský, pardon bankovní systém to dopiloval k dokonalosti – místo domů zdědí potomci po rodičích milionové dluhy.

Ani třicet let splácení u nás není ale žádný med. Čím víc se totiž zvýší úroková sazba, tím výrazněji se zvýší i částka, o kterou zaplatí všichni Frantové Vomáčkové bance víc. A tím pádem se zpomalí i splácení samotného úvěru. V tomto konkrétním případě zaplatí klient bance o celých 700 000 korun víc, než kdyby úroková sazba zůstala stejná. A to se bavíme o chabých dvou procentech…

Dobrým řešením by mohla být delší fixace, patnáctiletá, nebo i dvacetiletá. Tam je ale úrok výrazně vyšší a platí se už teď přes 3,5 procenta. Může se to jevit ve zvichřených časech aspoň jako nějaká jistota, že se prostě splátka nenavýší. Jenomže to není taky tak úplně jisté. Vše bude záviset na tom, jaká bude situace na trhu s realitami i finančních trzích. Banky totiž škody a ztráty nikdy platit nebudou, od toho mají klienty.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Změny na trhu

Pročetl jsem si úvěrovou smlouvu jedné „české“ banky a zaujalo mě několik bodů v obchodních podmínkách. V jednom odstavci se praví: „Banka je oprávněna roční procentní sazbu nákladů (RPSN) upravit v případě, že dojde k objektivním změnám na trhu v důsledku skutečností, které Banka nebude mít příležitost ovlivnit, a následkem kterých změní banka jednotlivé složky RPSN, tedy především úrokovou sazbu a poplatky, a tyto změny bude banka reflektovat ve svém Ceníku produktů a služeb a v tabulkách úrokových sazeb.“ Prostě když na to přijde, fixace nefixace, měsíční splátky se dle libovůle banky zvýší. A nemusí to být ani skrze zafixovanou úrokovou sazbu, tu vám třeba do konce fixačního období nechají, ale může to být skrze poplatky za správu úvěru. Souhlasit s tím klient samozřejmě nemusí, ale v tom případě musí vrátit bance částku, kterou mu zbývá doplatit. Kde na to vezme? Jeho problém.

Podobný háček může nastat po skončení fixace, když banka klienta osloví s nabídkou úrokové sazby na další období. Buď bude souhlasit, a tím pádem pojedou splátky dál podle procent, která určí banka. Nebo souhlasit nebude, a musí předčasně splatit úvěr.
V obou případech jde úvěr splatit jenom jedním možným způsobem, pokud nenajdete na zahradě zakopaný keltský poklad – vzít si hypotéku u jiné banky, takzvaně refinancovat.

Je to ale dobrý nápad, vzít si na splacení původního úvěru u stávající banky nový úvěr u jiné banky a tam pokračovat ve splácení? Pokud vám nebude vadit, že začínáte splácet i s úroky od nuly, pak možná. To se ale v televizní reklamě „překvapivě“ neříká.
Pakliže se však změní podmínky na trhu, jak bude znít mantra banky – a je jisté, že se během dvaceti třiceti let určitě změní, až bude chtít banka zvednout ceny –, udělají to pravděpodobně i ostatní banky z kartelu, který ostatně celý trh řídí, takže si člověk příliš nevybere.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Zákon padajícího lejna

Největší riziko hypotéky spočívá kromě toho, že nevíte, jaký bude úrok za pět nebo deset let, právě v oněch změnách podmínek na trhu, které zákonitě během doby splácení přijdou. Vzpomínám si, jak nevěřícně čučel můj německý strýc na dopis, který mu přišel od instituce, kde si spořil na důchod, že je krize, a tak nedostane, kolik slibovali. A to bylo prosím v Německu cca před deseti lety. Naštěstí už měl splacený aspoň dům, protože ho stavěl někdy na konci 80. let, jinak by byl v pytli.

Ono to vypadá hezky, bydlet ve vlastním, ale dokud nezaplatíte poslední halíř – a neznám moc lidí, kterým už se povedlo celou hypotéku splatit (vlastně nikoho), většina je přinejlepším v polovině –, vaše je nemovitost jenom na papíře. Ten, kdo drží až do konce trumfy v rukou, je banka.

Abychom si uměli představit, jak taková „změna podmínek na trhu“ vypadá, můžeme vyrazit na drobnou exkurzi do Spojených států amerických léta páně 2007, kde praskla realitní bublina a toto prasknutí otřáslo následně celým světem.

V čem spočívá past „levných“ úrokových sazeb? Co důležitého „zapomněli“ říct bankéři a finanční poradci lidem, které lákali na hypotéky? Proč většina lidí kupuje, když jsou ceny vysoko, a panikaří, když klesnou? Co říkával baron Rothschild? A proč je nejlepší zaměstnanec ten s hypotékou?

zdroj: 9

Já k tomu dodám, že banksteři to mají vymyšleno opravdu dobře a kola babylonského dluhového systému se ještě točí, ale věřme, že ne na dlouho. Banksteři vytváří peníze (lépe řečeno kredit) ze vzduchu a lidé jim ale musí vrátit “reálné” vydělané peníze prací a k tomu ještě úroky. Jak se v článku správně píše, je to bankovní kartel, organizovaný zločinecký syndikát posvěcený zákonem. A kdo tvoří tyto zákony? No přece loutky tímto zločineckým syndikátem zaplacené.

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
12 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Mirek
Mirek
24.1.2019 10:55

Zdravím všechny. Zaslechl jsem tady něco o tom, že naše DNA mimozemšťané pozměnili, že má dojít k resetu, že teď nad námi bojuje flotila světla. Často čtu o karmě, o tom, že náboženství jsou nesmysl a je to dílem satana a že bible je špatně pochopena apod. Dále, že probíhá zatýkání deep state ale tady v Evropě Merkelova s Macronem podepisují pakt, který může ovlivnit miliony životů. Věří tady někdo v ty lepší zítřky, které jsou lidem slibovány? Když jsem prvně četl knížku o karmě “ja jsem” od paní Foučikové, trošku jsem měl naději, že to zlé a to dobré, co se mi děje v životě je karma z minulých životů a ze současného a že po smrti půjdu tam “nahoru” kde jsou rádci mého života, kteří mě opět pošlou na zem se něčemu přiučit. Zkoušel jsem chodit na sezení, kde bych nahlédl do minulosti, ale jediné, co jsem tak mohl vidět byli události tohoto života a vlastně podvědomí neukazuje naši “duši” ale to, co se do podvědomí v našem životě uložilo. Dále tady čtu, že ti tzv. rádci jsou technologie Archontů, která brání se dostat k našemu Stvořiteli, všude jsou démonické portály a v každém článku je vždy něco jinak. Je někdo, kdo mi těmihle věci mou zmatenou mysl dokáže srovnat odpovědí?

Děkuji za odpověď. S pozdravem Mirek

genius
genius
22.1.2019 21:09

to nás nemusí trápit, protože příjde reset, o kterém se tady už dlouho mluví a nebudou žádné dluhy, ne?! asi ještě není donald připravený, že s tím tak otálí

osma.8
osma.8
22.1.2019 13:49

Ahoj všem a děkuji za pěkný článek. Vzpomněl jsem si, že jsem před časem někde četl, jak to je s dluhy a naší lidskou energií. Vzpomněl jsem si, že toho komu dlužíte peníze, po nějaké době začnete doslova nenávidět. Zejména pokud je nad vaše síly dluh uhradit najednou. Jak asi budou děti milovat, nebo lépe řečeno, co budou děti svých rodičů cítit, když jim zanechají dluhy. Vzpomínám si také, že moje prababička chtěla mít s pradědou vlastní dům, hokynařila, makala, splácela svůj dluh bance (tenkrát záložně Slavia) ale přišla měna, a dluhy zůstaly ještě mojí babičce. Vzpomínám si, že ještě po několik desítkách let po smrti prababičky babička říkávala, že jí ten barák byl čert dlužen a v domě nebyla ráda a o prababičce také moc hezky nepovídala. Nakonec dům při první příležitosti prodala po smrti dědy. Toto je opravdový příběh, stejně jako jsou opravdové určité ekonomické cykly. Tenkrát přišla měna a prd bylo platný sedlákům, že měli našetřené peníze ve strožoku. Dnes se lidi okrádají pod rouškou krizí, inflací, zdanění všeho možného i nemožného. Vše ukazuje, že jsme u konce, tak je potřeba vzít rozum do hrsti a poučit se z minulosti a neopakovat stejné chyby, které dělali naši předci. Někde jsem tady četl hektar. Každopádně to zní jako lepší nápad koupit hektar za hotové peníze a vlastnit místo, které mě a rodinu uživí, než za nesmyslné peníze splácet byt uprostřed sídliště. Zamyslete se a popřemýšlejte o tom, co je opravdu v životě lidském důležité. Jsou to peníze, byty, domy, auta? Nebo rodina, děti, vztahy, znalosti, vědomosti, klid a mír?

Vít Henok
Vít Henok
22.1.2019 12:21

Podívejte se na starou stokorunu, která platila za předchozího režimu a na nynější. Co zjistíte, je absence věty, že bankovka je krytá zlatem. Víte vůbec jak jste podváděni ? Soustřeďte se na tuto skutečnost a konejte. Kdo z podnikatelů přijímá nekryté bankovky nebo dokonce jenom čísla, zbankrotuje. Banky mají na to svou mantru. Jmenuje se kvantitativní uvolňování, což právě znamená nekryté peníze. Pokud budete k těmto podvodům lhostejní, budou vydělávat zloději vaší vlastní životní energie. Uvědomte si prosím, co děláte !!!

Henok

Miroslav
Miroslav
22.1.2019 11:51

Znovu se opakuji, občan JIM dá reálné, vydělané peníze, a ONI jemu virtuální. Možná ani to ne. Bude zle, věřte mi. Kupte si, rodina, pozemek k hospodaření. 1 hektar uživí tři lidi i s dobytkem. Nebude co jíst,a lidi revoluci neudělají, jsou moc pohodlní.

Ctenar
Ctenar
22.1.2019 07:11

Jen to stádo s tupým mozkem by si vzalo hypotéku. A to platilo od pradávna. A ještě pořád věříte, že po “současné řízené revoluci” to bude jinak? Že Vám přenechají baráky bez doplacení hypoteky? Že se smažou dluhy? A nebo, že nás přijdou zachránit ti hodní ufouni? Myslíte ty, co nám upravili dna, abychom jim mohli otročit a těžit pro ně kovy? Tomu může věřit pouze to stádo s tupým mozkem. A nebo stejně zfanatizovaní jedinci, tak jak jsou věřící…
https://www.youtube.com/watch?v=y3EmBfgIsYM

Pavel
Pavel
Odpověď na  Ctenar
22.1.2019 11:05

S tím tupým mozkem opatrně. Vzal jsem hypotéku před lety, a za tu dobu šly ceny bytů 2,5 nahoru. Strašit lidi lze všelijak, třeba i tím, že když se vyhlásí stané právo tak veškeré “to je moje” padá a to co bylo vaše, mohou používat orgány státní moci.
Podobně jako za druhé světové války, to že vám něco patřilo, němce nezajímalo včetně vašeho života.

Jarek*
Jarek*
Odpověď na  Pavel
22.1.2019 23:30

To je pravda, proto je zvláště záslužné těm němcům lízat prdele od hoven tak, jako to činí velká část tzv. národa českého.

Ctenar
Ctenar
Odpověď na  Pavel
23.1.2019 00:52

To s tím tupým mozkem…to je zdejší rčení, které je povolené a které neuráží. Navíc údajně evokuje lidi k zamyšlení a změně životních náhledů…
Samo, že bez půjček je člověk nicka a nula, ani rodinu si “nepořídí”…
Na druhou stranu NIKDO, NIKOHO, NENUTÍ si tu hypotéku, nebo půjčku vzít. A pokud si ji vezme, souhlasí se smluvními podmínkami. Nemůže tedy ani pípnout, že se “něco” zvedlo, nebo zdražilo. A taky při dnešní celosvětové situaci…cca již tak 28let trvající, nemůžeme čekat, že bude lépe. A pokud se trocha ještě vyzná v ekonomice, používá hlavně selský rozum, nikdy by si od banksterů půjčku nevzal, neboť tito banksteří ovládají státy a tudíž bude časem na hypotéce jenom více a více “prodělávat”. Navíc se stane lehce ovladatelným pro stát (a zase bankstery) a bude muset makat za takových podmínek a za takovou mzdu, kterou mu dovolí. A lidé, kteří se upsali tomuto “dáblu” jen dělají ostatním neplechu. Jsou jak stávkokazi. Jdou makat za pár šušňů, aby toho ďábla mohli měsíčně uplácet. A proč? Jenom proto, že chtějí mít vše hned, že chtějí být in. Tak prodají svou duši Ďáblu….na tom není nic složitého k nepochopení…

Ctenar
Ctenar
Odpověď na  Pavel
23.1.2019 01:26

A co se týče třeba cen bytu. Konkrétně mou hodnotit jeden konkrétní byt 1+kk. Před hosp. krizí cena 1mil., v krizi 750tis., teď 1,1mil. (a máme inflace a zdražení a pod. tudíž ztratil na hodnotě – i když byl revitalizován) Pokud nemáte byt postavený na ložisku zlata, nebo od minulého roku v zakázané zóně a pod., ten Váš konkrétní, nevěřím, že cena šla 2 a půl krát nahoru. Jinak by se již dávno prodal, a ještě by jste téměř vydělal na nový. Trh a banksteří upravují ceny tak, aby jim to sedělo i kvůli něčemu jinému. Vydají pobídky…levné byty…levné hypotéky. Šup, zvedneme úrokovou sazbu a třeba jen na 3/4 roku, na rok, než to “nějaký” soud odsoudí za “nemravné”, ale malá domů je za rok v milionech. A v těchto drobných na jednotlivce, to může dělat další miliony při “nemravném” poplatku za vedení účtu, zdražení vody, elektřiny, plynu o jedinou korunu za kW,kubíky. A to některé lidi dožene k tomu, že si vezmou půjčku na doplatky….

.lak
.lak
22.1.2019 02:15

Sociopati utahují šrouby.
https://www.youtube.com/watch?v=SQ1r_XPbdLI Time 7:00 / 9:25