Během týdne veřejnoprávní média zabodovala ve „výrobě“ tzv. fake news, ať už jde o ČT nebo Český rozhlas a v neposlední řadě i ČTK.

Nejdříve proběhla informace o výměně vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem, ta se ale do dnešního dne neuskutečnila.

[wp_ad_camp_2]

 

Následovala další neověřená zpráva podle Deníku N, který napsal, že státní zástupce Jaroslav Šaroch „zastavil stíhání premiéra Andreje Babiše,”.
„Deník N je soukromé médium a stejně jako Seznam TV v případu s Andrejem Babišem mladším může mít pro své jednání komerční důvody. To ale neplatí a nesmí platit u veřejnoprávních médií. Česká televize i Český rozhlas nadále odkazovaly na „sólokapra” Deníku N dávno poté, co bylo jasné, že není pravdivý. Za velkou část zmatků z tohoto týdne nesou odpovědnost veřejnoprávní média,“ napsal na svém blogu publicista Erik Best.
A taková třešnička na dortu, tak to byla reportáž veřejnoprávní ČT uvedená v Událostech, která byla o kauzách Andreje Babiše, ale redaktor už byl trochu v budoucnosti a použil několikrát výraz „bývalý premiér“.
Bohužel reportáž už nejde shlédnout, neboť je na webu ČT zablokovaná.

[wp_ad_camp_2]

 

A přitom právě Česká televize nás chce od podzimu vychovávat. Česká televize chystá pořad, ve kterém se budou odkrývat falešné zprávy. Podle producentky je cílem nového pořadu pobavit diváky a upozornit na fenomén fake news. Cílí hlavně na lidi po padesátce. Ti jsou podle průzkumů náchylnější šířit dezinformační maily.

[wp_ad_camp_2]

 

„že někdy věci nejsou takové, jak se na první dobrou zdají, že je dobré si věci ověřit i z více zdrojů a že není třeba přeposílat každou řetězovou zprávu,“ vysvětluje Deníku N kreativní producentka pořadu Lucie Kapounová, ale informaci zveřejnil Deník N, takže kdo ví…
Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.