Pod mezinárodním mostem Del Rio čeká na azyl více než 10 000 nelegálních přistěhovalců, z nichž většina pochází z Haiti, kteří tento týden překročili řeku Rio Grande a podle místních úřadů jich v příštích dnech přibude, informovala v pátek agentura Reuters.

Guvernér Greg Abbott oznámil, že Texas kvůli masivnímu přílivu migrantů uzavře šest vstupních míst na americko-mexické hranici.

„Nařídil jsem ministerstvu veřejné bezpečnosti a texaské národní gardě, aby navýšily počet pracovníků a vozidel a uzavřely šest vstupních míst podél jižní hranice, abychom zabránili těmto karavanám v překonání našeho státu,“ uvedl Abbott v prohlášení podle agentury Xinhua.

„Krize na hranicích je tak vážná, že americká celní a pohraniční ochrana žádá naši pomoc, protože její agenti jsou zahlceni chaosem,“ uvedl guvernér a udeřil na administrativu prezidenta Joea Bidena za „naprostou nedbalost“ při zajišťování hranic.

Mluvčí ministerstva vnitřní bezpečnosti Marsha Espinosa ve čtvrtek pro CNN uvedla, že „stát Texas nežádá o pomoc při uzavírání vstupních přístavů“.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Jednostranný postup Texaské národní gardy by byl porušením federálních zákonů,“ uvedla mluvčí.

Ve čtvrtek místní média informovala, že v Del Riu, pětatřicetitisícovém městě na jihozápadě Texasu, se tisíce migrantů, převážně z Haiti, choulí ve špíně v dočasné odstavné ploše pod mezinárodním mostem v Del Riu a čekají, až se budou moci přihlásit americké pohraniční stráži a požádat o azyl.

„Před šesti, sedmi dny v Del Riu sedělo 400 migrantů, pod mostem v centru Del Ria jich je asi 6000 a další přicházejí,“ řekl ve čtvrtek Victor Escalon, regionální ředitel texaského ministerstva veřejné bezpečnosti.

Vzhledem k ohromnému počtu migrantů v Del Riu budou podle něj uzavřena všechna vstupní místa.

Starosta Del Ria Bruno Lozano ve čtvrtek uvedl, že pod mostem čeká na odbavení asi 9 000 „opravdu znepokojených a vystresovaných“ migrantů, a požádal federální vládu, aby městu pomohla.

Podle deníku The New York Times úřady a představitelé města očekávají, že v příštích dnech překročí řeku mezi Mexikem a Del Riem hlubokou po kotníky další tisíce lidí (NYT).

Podle americké pohraniční stráže bude do oblasti vysláno více příslušníků, „aby okamžitě řešili současnou úroveň případů a usnadnili bezpečný, humánní a spořádaný proces“, jak se uvádí ve zprávě.

Přeložila tereza | Zdroj: Insider Paper

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.