A je to tady! Americké ministerstvo obrany začalo obvolávat 40 spojeneckých zemí po celém světě, aby poskytly větší pomoc v boji proti Islámskému státu. Do Sýrie a Iráku začínají mířit i americké pozemní jednotky, rozehrává se další mohutná pozemní operace. Povolávací rozkazy proto již brzy přijdou i českým vojákům. Zásadní obrat v zahraniční politice USA proběhl v posledních dnech, kdy Pentagon začal proti vůli Baracka Obamy vysílat tisíce vojáků do Iráku a podle všeho se zdá, že Barack Obama ztratil rozhodující slovo u kormidla americké zahraniční politiky.

syriagraphic-b.jpg

Co to může znamenat pro Evropu? Tak především profesionální vojáci se mohou v ČR začít připravovat na deployment do Sýrie a Iráku. Přípravy již byly zahájeny. Velení NATO má obavy, že Rusko a Írán získají při boji s ISIL značnou převahu a získají tak vliv v celém regionu, který již nepůjde zvrátit. Jelikož i Rusko začalo do oblasti nasunovat mohutná pozemní vojska, je možné, že prostor Sýrie se stane budoucím bojištěm III. sv. války.

 

Barack Obama se usilovně bránil vyslání pozemních vojsk do oblasti, jak dokazuje výše titulkované video, ale podle všeho to vypadá, že bez masivního nasazení pozemních vojsk zkrátka nepůjde ISIL porazit. Celá věc má i druhý rozměr, že USA nechtějí islámisty úplně porazit, ale de facto je nasměrovat proti Asadově vládě v Sýrii, čemuž úspěšně zabránilo Rusko vstupem do hry. Je ale jasné, že americká pozemní vojska nikdy nejdou do boje bez fíkového listí (rozuměj spojenců), takže již brzy se dají očekávat první balónky od českého ministra divadelnictví a jiných vojskových divizí, že přijde na vládu s prvními požadavky na expediční mise do Sýrie a Iráku.

-VK-

Šéfredaktor AE News

VIDEO: Američané volají o pomoc, žádají evropské spojence o vyslání pozemních jednotek do Sýrie a Iráku! [CZ Titulky]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.