Americký miliardár George Soros na ekonomickom fóre v Bruseli vyhlásil, že Viktor Orbán vytvára v Maďarsku “mafiánsky štát”. Maďarský premiér tieto výroky kontroverzného filantropa označil za “vyhlásenie vojny”

George Soros, ktorý vystúpil ako hosť na bruselskom ekonomickom fóre, počas svojho prejavu obvinil Orbána z vytvárania “mafiánskeho štátu” v Maďarsku. Podľa agentúry AP Soros použil termín, ktorý šíria Orbánovi kritici narážajúc na to, že šéf maďarskej vlády podľa neho riadi čoraz autoritatívnejší a skorumpovanejší politický systém, kde šancu zbohatnúť dostávajú ľudia z jeho blízkosti.

Viktor Orbán však Sorosovi vrátil úder a tvrdí, že slová amerického miliardára sú “vyhlásením vojny”.

Podľa Orbána mafiánsky charakter má netransparentná sieť, ktorú prevádzkuje Soros v Maďarsku, keďže platí “sieť agentov”- mimovládne organizácie na presadzovanie svojich záujmov vrátane podpory migrácie v Európe a v Maďarsku.

“Maďarská vláda chráni hranice, postavila ploty a za týchto okolností nemôže byť realizovaný Sorosov plán,” povedal Orbán, ktorý sa stal symbolom odporu voči násilnému presídľovaniu obyvateľov Afriky a Blízkeho východu do Európy.

Ideologický konflikt medzi Sorosom a Orbánom sa v uplynulých mesiacoch prehĺbil po tom, čo maďarský parlament schválil právne zmeny, ktoré by prinútili stredoeurópsku univerzitu založenú Sorosom opustiť Maďarsko.

Maďarský parlament tiež plánuje presadiť zákon na sprísnenie podmienok pre mimovládne organizácie, ktoré získavajú viac než 25 000 dolárov ročne zo zahraničia.

George Soros okrem kritiky maďarského premiéra Viktora Orbána, na ekonomickom fóre v Bruseli tiež vyhlásil, že krajiny, ktoré odmietajú imigrantov, alebo porušujú iné pravidlá EÚ, by mali znášať sankcie v podobe obmedzenia fondov.

Samuel Gdovin

Zdroj: (1)

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.