Představte si, že na svém trávníku nebo v lese najdete dokonalý kruh, například z hub. Žádná houba není mimo, ani nepřekáží uprostřed. Jakoby je přes noc rozprostřela pečlivá víla aranžérka. I když příroda obecně používá geometrické a pravidelné tvary, lidstvo vždy zajímalo, jak takový kruh vlastně vzniká. V mnoha kulturách, zejména v západní Evropě, se těmto formacím říká ,,Vílí kruhy”. Lidé kdysi věřili, že jsou tyto kruhy díla nadpřirozených bytostí, hodných nebo zlých.

[wp_ad_camp_2]

Jména pro tyto formace mají dlouhou tradici, která také ukazuje, jak lidé v minulosti interpretovali jejich výskyt. Byly to „Kouzelnické kruhy“ ve Francii. Němci jim říkali „čarodějnické prstence“ a věřili, že čarodějnice se shromáždily v prstencích, aby oslavily svátek Beltaine.

Starověká víra
Nazývání kruhů z hub „vílími prsteny“ zcela prozrazuje skutečnost, že byly spojeny s činností víl nebo jiných bytostí jiného nelidského původu. Víly údajně tančily kolem těchto prstenů. Jiní lidé je považovali za portály nebo brány do pohádkového světa. Rakouské legendy dokonce odkazovaly na hořící ocasy zuřivých draků, které pálily půdu které se dotkly, takže tam mohly růst pouze muchomůrky. Pro Francouze střežily tyto prsteny obří ropuchy  a všichni, kteří do nich vstoupili, byli prokletí.

Do 20. století ve Walesu a Skotsku, vílí kruhy do značné míry podněcovaly představivost. Kruhy byly orientační body označující podzemní vesnice víl. Jak víla tančila v kruzích pod zemí, tak způsobovala vyskakování muchomůrek na povrchu. Někteří lidé zase říkali, že houby jsou stoly na pohádkových hostinách, že u nich hodují lesní skřítci. Ve skutečnosti jsou různé pověry, tradice a příběhy o vílích kruzích hojné a fascinující.

 

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU: ALUŠKA.ORG – Vílí kruhy: Kouzelný portál do pohádkového světa, nebo nebezpečná past?

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.