MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin na schůzce v Helsinkách udělal vůdci Donaldu Johnovi Trumpovi řadu nabídek na kontrolu zbraní, včetně jednání o omezení jaderných zbraní a zákazu šíření zbraní do vesmíru, uvádí list Politico.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Uvádí se, že takové nabídky obsahuje dříve nezveřejněná stránka dokumentu pod názvem Dialog v otázce kontroly zbraní. Člověk, který Politicu představil část dokumentu, ho údajně získal od ruských úředníků, kteří ho popsali jako to, co Putin v Helsinkách předal Trumpovi. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Mezi nabídkami je například prodloužení o dalších pět smlouvy START III, kterou podepsali Dmitrij Medveděv a Barack Obama v roce 2010 a jejíž platnost vyprší v roce 2021. Tehdy se strany domluvily na omezení počtu jaderných bojových hlavic. Politico připomíná i nabídku Moskvy o potvrzení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu.
V dokumentu se také mluví o perspektivě nové smlouvy o vesmíru, která by oběma zemím zakazovala umístění zbraní na oběžné dráze Země. Seznam také obsahuje nabídky na spolupráci během vojenských cvičení v Evropě a doporučení na zahájení dialogu ve formátu 2+2 mezi ministry zahraničí a obrany obou zemí.

List uvedl, že Trumpova administrativa odmítla komentovat tyto návrhy a oznámila, že prezident podobné dokumenty vůbec nedostal.

První plnohodnotná schůzka Trumpa a Putina proběhla 16. července v Helsinkách.

 

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.