Předseda ústavního soudu Gerhart Holzinger ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že neexistují žádné indicie o tom, že by členové volebních komisí s odevzdanými hlasy manipulovali; stačí podle něj však to, že k něčemu takovému mohlo dojít.

Chybný postup se podle ústavního soudce týkal téměř 78 tisíc hlasů, což by vzhledem k těsnému rozdílu mezi kandidáty (31 tisíc hlasů) stačilo ke změně celkového výsledku.

Výsledek prezidentských voleb v Rakousku v hlasech

Výsledek prezidentských voleb v Rakousku v hlasech

FOTO: Novinky.cz s použitím ČTK/AP a Reuters

„Volby jsou základem naší demokracie a ústavní soud ji musí udržovat funkční. Naše rozhodnutí má posílit důvěru občanů v náš právní stát a v demokracii,“ řekl Holzinger.

Na rozhodnutí ústavního soudu už reagoval dosluhující rakouský prezident Heinz Fischer. Nařízené opakování volby přivítal s tím, že jinak by mohly vznikat pochybnosti o novém prezidentovi.

Veřejná slyšení probíhala dva týdny a tribunál při nich vyslechl devadesát svědků.

V prvním kole jasný vítěz

Kandidát krajně pravicové a euroskeptické partaje FPÖ Norbert Hofer sice přesvědčivě ovládl první kolo, ve druhém kole – ústavním soudem nyní zrušeném – pak ale těsně prohrál, přestože mu volební výsledky před spočtením korespondenčních hlasů slibovaly vítězství.

Vítězný nezávislý kandidát podporovaný Zelenými Alexander Van der Bellen získal 50,3 procenta odevzdaných hlasů, zatímco Norbert Hofer 49,7 procenta. Rozdíl činil 31 tisíc hlasů.

Na 570 tisíc korespondenčních hlasů sice výsledek voličů zvrátilo, ukázalo se však, že část z nich byla sečtena v rozporu s volebním zákonem. Někdy proto, že byly sčítány dříve, než bylo stanoveno, nebo proto, že je sčítali lidé, kteří k tomu neměli potřebné oprávnění.

A rakouský ústavní soud v pátek uznal, že je to důvod k tomu, aby se volba opakovala. Je to vůbec první případ v demokratické zemi, kdy soud zrušil prezidentské volby a nařídil jejich opakování, upozornila ČTK.

Prezidentské pravomoci proto od 8. července převezme předsednictvo rakouského parlamentu, jehož členem je mimo jiné Norbert Hofer.

K urnám možná už na podzim

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka navrhne v úterý po dohodě s kancléřem Christianem Kernem termín opakování druhého kola prezidentských voleb.

Ministr už před dvěma týdny uvedl v televizi ORF, že by Rakušané mohli v případě zrušení voleb znovu hlasovat na podzim. Podle rakouských médií se Sobotkův úřad na vypsání opakovaných voleb začal připravovat už v polovině června.

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_1]