Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu
  Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu

  Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu

 • Obchodnice s lidmi se odvolala proti rozsudku smrti
  Obchodnice s lidmi se odvolala proti rozsudku smrti

  Obchodnice s lidmi se odvolala proti rozsudku smrti

 • Všechny země NATO souhlasí, že přijetí Ukrajiny do Aliance je prozatím nemožné
  Všechny země NATO souhlasí, že přijetí Ukrajiny do Aliance je prozatím nemožné

  Všechny země NATO souhlasí, že přijetí Ukrajiny do Aliance je prozatím nemožné

 • Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká
  Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká

  Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká

Související zprávy

Vše je jinak, stali jsme se obětí obrovského experimentu, burcuje nová zpráva

…..že je všemu úplně jinak už odemne mnoho let znáte. Tvrdím to neustále a zde máte potvrzení v článku o stravě….

06:54

Zdravá strava? Vše je jinak, stali jsme se obětí obrovského experimentu, burcuje nová zpráva

Londýn – Zdá se to být naprosto jasné – pokud si chce člověk udržet dobrou postavu a zůstat zdravý, musí si dávat pozor na tučná jídla. Zpráva, kterou vypracovaly britské společnosti National Obesity Forum a Public Health Collaboration, ale varuje, že je vše poněkud jinak. Informoval o tom deník The Guardian.

Zdravá strava? Vše je jinak, stali jsme se obětí obrovského experimentu, burcuje nová zpráva - anotační foto

„Jedením tuku neztloustnete“

Zpráva varuje, že doporučování nízkotučných diet a snižování cholesterolu má „katastrofální následky na lidské zdraví“. Zpráva také obviňuje hlavní zdravotnické organizace z toho, že spolupracují s potravinářským průmyslem.

Podle zprávy soustředění se na nízkotučné diety nijak nepomáhá snížit rizika vzniku obezity. Důležitější by podle ní měla být konzumace zdravých jídel bez aditiv – například masa, ryb a mléčných produktů – a zdravých tučných potravin, jako je například avokádo.

Zpráva tvrdí, že „jedením tuku neztloustnete“ a že nasycené tuky nezpůsobují srdeční  onemocnění. Plnotučné mléčné produkty, včetně mléka, jogurtů a sýrů, pak podle ní srdce mohou naopak chránit a mohou i snížit riziko vzniku obezity.

Tuk je náš přítel?

Varuje také, že by se lidé měli vyhnout produktům, které jsou označovány jako nízkotučné nebo s nízkým obsahem cholesterolu. Dále radí vyhýbat se konzumaci cukru a popírá, že by cvičení mohlo vyvážit špatné stravování.

„Nejpřirozenější a nejvýživnější dostupné potraviny – maso, ryby, vejce, mléčné produkty, ořechy, semínka, olivy, avokáda – obsahují nasycené tuky. Neustálá démonizace všudypřítomného přírodního tuku odrazuje lidi od vysoce výživné a zdravé stravy,“ varuje zpráva.

Lékaři, kteří se na tvorbě zprávy podíleli, tvrdí, že doporučované rady ohledně stravování prokazatelně nefungují, protože se procento obézních lidí neustále zvyšuje.

Doktor Aseem Malhotra, kardiolog a zakladatel organizace Public Health Collaboration, se domnívá, že současné rady ohledně stravování, které doporučují nízkotučné potraviny, jsou „možná největší chybou v historii moderní medicíny, která má ničivé dopady na veřejné zdraví“.

Pro i proti

S tím souhlasí například i profesor Iain Broom z Univerzity Roberta Gordona v Aberdeenu. „Pokračující politika doporučování potravin, které mají vysoký obsah sacharidů a nízký obsah tuku a kalorií, jako ‚zdravé stravy‘ je naprosto chybná. Naše populace se na dobu téměř 40 let staly oběťmi nekontrolovaného globálního experimentu, který se strašlivě pokazil,“ uvedl.

Jiní odborníci ale zpochybňují závěry této zprávy a tvrdí, že rady ohledně stravování, které jsou nyní doporučovány, jsou podložené výzkumem, zatímco tuto zprávu obviňují z nedostatku důkazů. Varují, že vyzývání k vyšší konzumaci tuku může mít neblahé následky na veřejné zdraví.

I tak ale tato zpráva představuje důležitý protinázor, který naznačuje, že pevně zažité představy o zdravém stravování nemusí být zcela správné.

Zdroj (1)

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
6 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře