Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen
  Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen

  Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen

 • JAG zatkl dalšího zločince ze CDC
  JAG zatkl dalšího zločince ze CDC

  JAG zatkl dalšího zločince ze CDC

 • Navy SEALs zachránili pohřešované děti z Maui
  Navy SEALs zachránili pohřešované děti z Maui

  Navy SEALs zachránili pohřešované děti z Maui

 • JAG odsoudil „královnu mRNA“ Melissu Mooreovou
  JAG odsoudil „královnu mRNA“ Melissu Mooreovou

  JAG odsoudil „královnu mRNA“ Melissu Mooreovou

Související zprávy

 • Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil
  Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil

  Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil

 • Zprávy ze světa – 9.9.2023
  Zprávy ze světa – 9.9.2023

  Zprávy ze světa – 9.9.2023

 • CIA připravuje barevnou revoluci v Indonésii
  CIA připravuje barevnou revoluci v Indonésii

  CIA připravuje barevnou revoluci v Indonésii

 • Polsko začalo vydávat Ukrajině své občany, kteří se podílejí na pašování lidí
  Polsko začalo vydávat Ukrajině své občany, kteří se podílejí na pašování lidí

  Polsko začalo vydávat Ukrajině své občany, kteří se podílejí na pašování lidí

Vše nasvědčuje tomu, že občanská válka v Sýrii je téměř u konce – a vypadá to, že Bašár Assad vyhrál

manbij-syria.jpg

[wp_ad_camp_1]

Síly bojující proti ISIS se chystají zaútočit na Rakku, která je de facto hlavním městem této organizace. Vítězové i poražení se tak ocitají ve fázi, která může být v syrské občanské válce tou finální. Syrští bojovníci vedeni Kurdy tvrdí, že obsadili část silnice jižně od Rakky, tím odstřihli ISIS od zbytku jejího území dále na východ.

ISIS konfrontuje celou řadu nepřátel blížících se k Rakkce, ti si však konkurují agendami i ambicemi. Syrské demokratické síly (SDF), jejichž hlavní bojovou složkou jsou syrské Lidové obranné jednotky (YPG) a které jsou podporovány americkými dodávkami těžké palebné techniky, se nyní blíží k Rakkce a pravděpodobně obdrží další podporu ze strany USA. V současné době operuje v severovýchodní Sýrii 500 amerických jednotek zvláštního určení. Do útoku mohou zapojit také těžké dělostřelectvo řízené USA a zvýšit tak šanci na úspěch v Rakka.

To je špatná zpráva pro Turecko, jehož vojenský vpád do severní Sýrie, nesoucí název Operace štít Eufratu, začal v srpnu loňského roku a na něž je vyvíjen tlak ze všech stran. Konkrétně se jedná o to, že politickou a vojenskou šachovou partii odehrávající se okolo města Manbidž, které bylo minulý rok obsazeno SDF s cílem vyřadit Turecko, které jej považovalo za svůj další cíl. Prioritou Turecka v Sýrii je omezit a pokud možno redukovat či eliminovat moc syrských Kurdů, ve kterých Ankara spatřuje podporu kurdského povstání v Turecku.

Pro Turecko bude velmi obtížné zaútočit na Manbidž, který minulý rok získalo SDF po krvavém boji s ISIS. SDF totiž v neděli vzkázalo, že město je nyní pod záštitou koalice vedené Spojenými státy. Začátkem minulého týdne se zdálo, že manbidžská Vojenská rada Turky přelstila tím, že přenechala vesnice na východu Mandžibu – které se dostávají pod útok milice Svobodné syrské armády (FSA) podporované Tureckem – Syrské armádě, která postupuje od jihu a kterou následuje podpora ruského letectva.

syria-war-map.jpg

ISIS se dostává pod čím dál větší vojenský tlak, kterému, ačkoliv její bojovníci i nadále silně vzdorují, není schopna odolat, neboť čelí útokům ze všech stran. Konečně 23. února ztrácí al-Báb, pro Turky strategicky položené město severovýchodně od Aleppa, což se neobešlo bez 60 padlých tureckých vojáků spolu s 469 mrtvými bojovníky FSA a 1700 zraněnými. Dlouhá obrana al-Bábu vedená ISIS, která měla být demonstrací síly Turecka v severní Sýrii, byla pouhou ukázkou slabosti. FSA podporovaná Tureckem nebyla schopna postupovat bez přímé podpory ze strany turecké armády a pád města se oddálil natolik, že Turecko mohlo hrát v závěrečném boji, který se odehrál v prosinci poblíž Aleppa, pouze omezenou roli.

Turecko doufalo, že prezident Trump, narozdíl od svého předchůdce, upustí od spolupráce se syrskými Kurdy, jako s hlavními spojenci amerických pozemních sil v Sýrii. Byl tu jistý signál, že se tak již děje. Obrázky amerických vojenských vozidel přijíždějících do Mandžibu z východu podtrhují americké odhodlání odrazit turecko-kurdský střet, což by oddálilo ofenzívu proti Rakkce. Spojené státy ukázaly, že nemají námitky proti Syrské armádě a ruské „humanitární konvoji“ přijíždějící z jihu do Mandžibu.

Jsou tu i další náznaky, že tradiční mix soupeření a spolupráce charakteristický pro vztahy mezi USA a Ruskem se v Sýrii vychyluje směrem k větší spolupráci. Syrská armáda podrporovaná Ruskem a Hizballáhem převzala ISIS minulý čtvrtek za pomoci amerických náletů město Palmýru. Dříve se nestávalo, že by americké letectvo zaútočilo proti ISIS zatímco by bojovala proti Syrským vládním silám. Druhé dobytí Palmýry (před 3 měsíci) je jediným významným pokrokem ISIS od roku 2015.

Turecko mohlo odstřelovat Rakku ze severu v naději, že pronikne přes kurdské území, ale to by byl velmi riskantní krok, který by YPG odrazily a by byl v opozici vůči Spojeným státům a Rusku. Jinak by Turecko a dva další velcí stoupenci syrské ozbrojené opozice, Saudská Arábie a Katar, přihlíželi tomu, jak se jejich vliv na dění v Sýrii nevyhnutelně zmenšuje. Írán a libanonský Hizballáh, kteří byli hlavní zahraniční podporou prezidenta Bašára Assada před rokem 2015, nemají v Damašku, po ruské vojenské intervenci tohoto roku, zcela stejný vliv.

Amerika a Británie, jejichž společnou ambicí je vidět Assada zbaveného moci, byly účinně zbaveny iluzí a Syrská vláda vykazuje všechny známky toho, že je připravena znovu celou Sýrii převzít. Pokud ISIS v příštích pár měsících ztratí Mosul a Rakku, zbude jen málo z územního celku, který byl v červnu 2014 deklarován jako chalífát.

Velkým problémem, o němž stále nebylo rozhodnuto ani v Iráku ani v Sýrii, zůstávají budoucí vztahy mezi centrálními vládami v Bagdádu a Damašku a mezi Damaškem a jeho kurdskými menšinami. Tyto menšiny se, jako spojenci USA, staly mnohem významějšími než byly před vzestupem ISIS. Možná si však po jejím pádu a v opozici vůči obnovené syrské a irácké vládě nebudou schopny své rozšířené území udržet.

[wp_ad_camp_1]

přeložila: raja

zdroj: 1

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
5 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře