V březnu tohoto roku bylo vydáno vědecké posouzení studie Spojených států, jež ve svém závěru uvádí, že existuje „jasný důkaz“ potvrzující rakovinotvorné účinky mobilních telefonů. Přesněji řečeno se jedná o rakovinu srdce u potkanů, kterou se studie zabývala, a která je tak vzácná, že její zvýšený výskyt nelze vysvětlit jen jako pouhou náhodu.

Chraňte se před EMZ: Pouzdro na telefon se 100% stříbrným vláknem vás spolehlivě ochrání před zářením i odposlechem

Pokud máte zájem o koupi Antiradiačního pouzdra SilverIn, vyplňte prosím formulář na konci tohoto článku.

Jedenáct nezávislých vědců strávilo tři dny v Nadaci výzkumného trojúhelníku Severní Karolíny, aby posoudili studii, kterou vedl Národní toxikologický program (NTP) Amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb. Tato studie je dosud jednou z nejrozsáhlejších studií zabývajících se zdravotními riziky záření z mobilních telefonů. Vědci z NTP vystavili tisíce krys a myší (jejichž biologická podobnost lidem je činí užitečnými indikátory rizik pro lidské zdraví) dávkám záření, které odpovídá průměrnému množství záření, jemuž je běžný uživatel mobilního telefonu za svůj život vystaven.

[wp_ad_camp_2]

Skupinka nezávislých vědců pojala podezření, že se vedení NTP pokusilo výsledky studie bagatelizovat. Toto podezření vychází z objevení důkazů o rozvoji rakoviny mozku a nadledvinek, které se NTP snažilo zakrýt.

Ani jedna z hlavních zpravodajských organizací v USA či Evropě tuto vědeckou zprávu nevydala. Zpravodajské pokrytí bezpečnosti mobilních telefonů již dlouho odráží samotnou tvář bezdrátového průmyslu. Již čtvrt století toto odvětví organizuje globální PR kampaň zaměřenou na klamání nejen novinářů, ale také spotřebitelů a zákonodárců, aby o skutečné vědě týkající se záření mobilních telefonů neměli ani ponětí. Vskutku, mobilní průmysl si propůjčil tu stejnou strategii a taktiky jako průmysl tabákový a ropný, kteří jsou skutečnými průkopníky, pokud jde o klamání veřejnosti (řeč je samozřejmě o rizikách kouření a klimatických změnách). A stejně tak, jako jejich protějšky z těchto odvětví, hlavní funkcionáři mobilního průmyslu lhali veřejnosti dokonce poté, co je jejich vlastní vývojáři varovali, že jejich produkty by mohly být nebezpečné, zvláště pak pro děti.

Již od samého začátku měli někteří podezření, že hlavní roli ve věci očištění mobilního průmyslu od všech pochyhností hraje George Carlo. Tom Wheeler, prezident Celulární telekomunikační a internetové asociace (CTIA), sám vybral Carla, aby vyřešil krizi ve vztazích s veřejností, která představovala hrozící nebezpečí, že jeho nově vzniklé průmyslové odvětví zanikne ještě v plenkách. To bylo v roce 1993, kdy ve Spojených státech připadalo na 100 dospělých lidí pouze šest uživatelů mobilního telefonu. Nicméně, vedoucí představitelé mobilního průmyslu předpovídali jeho zářnou budoucnost.

[wp_ad_camp_2]

Je pozoruhodné, že mobilní telefony se dostaly na americký trh již o deset let dříve, a to bez jakýchkoli bezpečnostních testů ze strany státu. Díky tomu je některým zákazníkům a pracovníkům z oboru diagnostikována rakovina. V lednu 1993 David Reynard žaloval společnost NEC America s tvrzením, že telefon značky NEC způsobil jeho manželce zhoubný nádor mozku. Poté, co se Reynard objevil v celostátní televizi, se příběh začal šířit veřejností. Kongresový podvýbor ohlásil vyšetřování případu, investoři se začali zbavovat akcií a Wheeler spolu s CTIA se vrhli do akce.

O týden později Wheeler oznámil, že jeho průmysl zafinancuje komplexní výzkum v této oblasti. Mobilní telefony jsou již bezpečné, sdělil Wheeler novinářům, další přezkoumání by prý jednoduše „znovu potvrdilo zjištění existujících studií“.

Carlo se zdál býti tím pravým pro naplnění Wheelerovy mise. Jako epidemiolog s právnickým vzděláním vedl studie pro další kontroverzní průmysly. Po studii financované Dow Corningem Carlo prohlásil, že prsní implantáty představují jen minimální zdravotní riziko. Díky financování studie v chemickém průmyslu dospěl k závěru, že nízká hladina dioxinu, chemikálie stojící za skandálem Agent Orange, není nebezpečná. V roce 1995 začal Carlo řídit průmyslově financovaný projekt Wireless Technology Research (WTR), jehož konečný rozpočet ve výši 28,5 milionu dolarů z něj učinil dosud nejlépe financovaný výzkum zabývající se bezpečností mobilních telefonů.

[wp_ad_camp_2]

Bližší pohled odhalí, jak to v tomto odvětví skutečně chodí. Když Henry Lai, profesor bioinženýrství z University of Washington, zanalyzoval 326 studií souvisejících s bezpečností mobilních telefonů prováděných v letech 1990 až 2006, zjistil, že 44% z nich nezjistilo žádný biologický účinek záření mobilních telefonů a 56% ano, vědci byli zřejmě rozděleni na dva tábory. Když však Lai rekategorizoval studie podle zdrojů jejich financování, vyjevil se zcela jiný obraz: 67% nezávisle financovaných studií zjistilo biologický účinek, zatímco u studií financovaných mobilním průmyslem to bylo pouhých 28%. Laiho zjištění byla potvrzena analýzou z roku 2007 v rámci organizace Environmental Health Perspectives, která dospěla k závěru, že u studií financovaných samotným odvětvím byla dva a půlkrát menší pravděpodobnost zjištění biologických účinků záření než u nezávislých studií.

Jeden klíčový hráč tímto rádoby výzkumem, jež pojednává o bezpečnosti telefonů, ovlivněn nebyl: pojišťovnictví. V průzkumu pro tento článek jsme nenašli ani jednu pojišťovací společnost, která by nabízela pojistku vztahující se na újmu na zdraví způsobenou zářením mobilních telefonů. „Proč bychom to měli dělat?“ pousmál se jeden z úředníků a ukázal nám více než dva tucty soudních sporů vedených proti bezdrátovým společnostem a požadovanou náhradu škod ve výši 1,9 miliardy dolarů.

Neutralizace otázky bezpečnosti tomuto odvětví otevřela dveře k největší ceně ze všech: transformaci společnosti přezdívané Internet věcí (Internet of Things – IoT). Internet věcí, který byl opěvován jako obrovský motor hospodářského růstu, nepropojuje pouze lidi prostřednictvím chytrých telefonů a počítačů, ale také tato zařízení spojuje s vozidly a spotřebiči, dokonce i s dětskými plenami – vše rychlostí mnohem větší, než jaké bylo do současné doby možné dosáhnout.

[wp_ad_camp_2]

Má to však háček: Internet věcí bude vyžadovat rozšíření dnešní 4G technologie o 5G technologii, čímž se „masivně zvýší“ vystavení obyvatelstva radiaci, uvádí petice podepsaná 236 vědci z celého světa, kteří publikovali více než 2 000 nezávislých studií a představují „významnou část uznávaných vědců v oblasti výzkumu účinků záření“, uvádí Joel Moskowitz, ředitel Centra pro rodinné a komunitní zdraví z Kalifornské univerzity v Berkeley, který pomáhal petici šířit. Nicméně, stejně jako mobilní telefony, technologie 5G už klepe na dveře a to bez jakýchkoli bezpečnostních testů před uvedením na trh.

Nedostatek konečných důkazů, že je bezdrátová technologie škodlivá, neznamená, že je bezpečná. Přesto se mobilnímu průmyslu podařilo tento logický omyl světu prodat. Výsledkem je, že posledních 30 let jsou miliardy lidí po celém světě nevědomky podrobovány experimentu s názvem: Používejte mobilní telefon ještě dnes a zjistěte, zda způsobuje genetické poškození nebo rakovinu zítra. Mezitím mobilní průmysl vědeckým a zpravodajským organizacím úspěšně brání v plném porozumění, díky čemuž nemají možnost informovat veřejnost o tom, jak zní skutečná vědecká zjištění. Jinými slovy, tento experiment v oblasti veřejného zdraví je prováděn bez informovaného souhlasu subjektů, a to i přesto, že otěže drží mobilní průmysl.

Přeložila raja | Zdroj: TheGuardian


Pokud máte zájem o koupi Antiradiačního pouzdra SilverIn, vyplňte následující formulář a zašlete jej na e-mailovou adresu [email protected]

Formulář
Počet:
Barva:
Jméno a příjmení:
Ulice a číslo popisné:
Město: Poštovní směrovací číslo:
 
Pouzdro k vám bude doručeno Českou poštou na dobírku.
 
Cena produktu: 540 Kč
Cena poštovného a balného:  95 Kč

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.