Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Východní klub NATO může vyloučit Maďarsko za nesouhlas
Maďarsku hrozí vyloučení z bukurešťské devítky kvůli odmítnutí podpořit společné prohlášení, které podporuje Ukrajinu.
Klub východoevropských a pobaltských zemí NATO zvažuje, že vyřadí Maďarsko, jelikož odmítá zaujmout stejný postoj o Ukrajině. Informoval deník Financial Times s odvoláním na své zdroje.
Bukurešťská devítka byla založena v roce 2015 a zahrnuje Bulharsko, Českou republiku, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Vysocí představitelé této regionální skupiny se pravidelně setkávají, aby koordinovali svou zahraniční a bezpečnostní politiku; v úterý se má v Rize konat setkání vedoucích představitelů.
Maďarsko však může být z klubu vyloučeno kvůli tomu, že odmítlo schválit společné prohlášení o podpoře zasílání vojenské pomoci Ukrajině, či jakkoliv jinak podpořit Kyjev v jeho konfrontaci s Moskvou.
„Pravděpodobně se v tomto formátu scházíme naposledy,“ řekl listu jeden z lidí obeznámených se situací a označil jednání za „velmi vážná.“
Všichni členové bukurešťské devítky byli během studené války buď státy Varšavské smlouvy, nebo sovětskými republikami a do NATO vstoupili během jeho rozšiřování po rozpadu SSSR. Maďarsko je však s ostatními zeměmi v rozporu kvůli konfliktu na Ukrajině.
Budapešť se staví proti pokračujícímu vyzbrojování Kyjeva s tím, že to pouze prodlužuje nepřátelství, a místo toho prosazuje okamžité mírové rozhovory. Je také velmi skeptické vůči slibům Západu, že Ukrajina nakonec vstoupí do NATO a EU. Příznivci Kyjeva označili vládu maďarského premiéra Viktora Orbána za „proruskou“ kvůli postoji, který se podle něj řídí zájmy národa.
Podobné snahy o konfrontaci s Maďarskem údajně probíhají i v rámci EU, kde někteří členové vyzvali k pozastavení jeho hlasovacích práv. Belgie, která v Evropské radě vykonává rotující předsednictví, se domnívá, že na ní může záviset budoucnost bloku, uvedl minulý týden server Politico.
„Je to okamžik pravdy,“ uvedla belgická ministryně zahraničí Hadja Lahbibová s odkazem na takzvané řízení proti Maďarsku podle článku 7. „Pokud půjdeme s tímto mechanismem až do konce, musí fungovat. Pokud nebude fungovat, musíme ho reformovat. To je budoucnost Evropské unie.“
Maďarsko má převzít předsednictví v červenci.
Zdroj: rt.com
Na dnešním summitu devíti zemí z východního křídla Severoatlantické aliance v Rize, který předcházel vlastnímu červencovému summitu NATO ve Washingtonu, se nepodařilo dospět ke shodě na nástupci Jense Stoltenberga v čele aliance, ani se dohodnout na společném prohlášení devíti členských zemí takzvaného Bukurešťského formátu.
Být Maďarskem, v tu ránu požádám BRICS o připojení a požádám Ruskou federaci o ochranu.
Já chci z tohoto vepřína taky odejít. Propagace a podpory fašismu se nechci nikdy účastnit, ale budu rád, když se budu moci pobavit na pohřbu EU. nebude rakvička, nebude urnička, bude prosté zašlapání do země. Při převozu přes hranice budu klidně platit třemi krabičkami VELBLOUDA. Pro nechápající 3x CAMEL.
Nás tiež :o)
Vyloučením Maďarska dovrší EU svůj rozklad.
Ach jo, kdy skončî ta komedie a hra na démon-kratickou „Evropskou unií“ …….