Nekonečný seriál v kauze Sergeje Skripala a jeho otravy v Salisbury nebere konce a nabírá nečekané zvraty. Americké ministerstvo zahraničí včera uvedlo [1] pro agenturu AFP, že Moskva může znovu vyslat do USA svých 60 diplomatů, protože americká strana má prý za to, že jednotlivá velvyslanectví obou zemí nemohou správně fungovat pod dlouhodobě ukotvený počet diplomatů.Tento neuvěřitelný výrok a péče amerického ministerstva zahraničí o chod ruských ambasád v USA je dalším bizarním úkazem schizofrenického nastavení a dvoukolejnosti americké zahraniční politiky.

[wp_ad_camp_2]

A výroky americké strany současně odhalují, o co konkrétně se jedná. Američany silně zasáhlo vypovězení 35 amerických diplomatů z Moskvy v roce 2016, ještě za vlády Baracka Obamy, který vyhostil z USA stejný počet ruských diplomatů po prezidentských volbách v listopadu 2016. Jenže, zatímco USA vyhostily tehdy ruské diplomaty z různých konzulátů Ruské federace na území USA, Moskva vyhostila v odvetě pouze americké diplomaty z americké ambasády v Moskvě.

Ruská ambasáda ve Washingtonu, D.C.

Další desítky amerických diplomatů opustí řady amerického diplomatického sboru v Moskvě v těchto dnech, a to už začíná být obrovský problém pro chod amerického velvyslanectví. Většina amerických špionů s diplomatickým krytím funguje v Moskvě, protože Moskva je centrálním nervovým bodem Ruské federace, z hlediska mocenských procesů nemají v Rusku ostatní města pro Američany prakticky žádný význam. Neuvěřitelné výroky amerického ministerstva zahraničí, které nabízí Rusku opětovné obsazení 60 diplomatických míst v USA, je vedeno snahou americké administrativy o to, aby stejně tak i Moskva recipročně umožnila návrat amerických diplomatů na americkou ambasádu v Moskvě, protože ta je podle posledních informací sérií diplomatických expulzí už zcela paralyzována. Systém vzájemného vyhazování diplomatů může fungovat jen do určité chvíle, než reciproční odvety začnou ohrožovat chod amerických konzulátů v Rusku.

[wp_ad_camp_2]

Vláda zatáhla vydáním Nikulina Českou republiku do vnitropolitického boje v USA, Nikulinovi chtěli v nemocnici opět píchat injekce s neznámou látkou

Na těchto zmatených krocích americké administrativy je možné vidět totální rozštěpení zahraniční politiky Spojených států. Američtí neoconi se snaží de facto vyvolat konflikt s Ruskou federací, zatímco skupina lidí okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa se snaží o přesný opak. Schizofrenní vyznění tohoto mocenského boje potom podtrhuje vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina z Prahy do USA, který se má stát zbraní a municí proti Donaldu Trumpovi. Nejde o nic jiného, než o podíl vlád Andreje Babiše a přímou zodpovědnost Roberta Pelikána za to, že vydáním Jevgenije Nikulina zatáhli Českou republiku do vnitropolitického boje v USA. Skandál mamutích rozměrů, kdy Česká republika vydala do USA žadatele o azyl, kdy jeho azylové řízení v ČR stále ještě probíhá, je nehorázné porušení a pošlapání lidských práv, ze kterého by měl ministr spravedlnosti vyvodit osobní zodpovědnost a měl by odstoupit ze své ministerské funkce. Jevgenij Nikulin se prý včera pokusil o útěk, ale jedná se o další dezinformaci ze serveru Bloomberg, kterou ochotně převzala česká mainstreamová fake news média.

Kopie zatykače na Jevgenije Nikulina.

Jevgenij Nikulin byl v San Francisku totiž převezen k lékařskému vyšetření jeho zdravotního stavu, ale během této procedury došlo ke konfliktu. Podle exkluzivních informací naší redakce z okolí ruského zastupitelství se zdravotní sestra pokusila Jevgeniji NIkulinovi vpíchnout injekci s neznámým obsahem. Nemocniční personál odmítl Jevgeniji Nikulinovi vysvětlit, na jakém základě a proti jeho vůli má nemocniční personál právo mu píchat injekce. Jevgenij Nikulin dostal panický strach a pokusil se podle našich informací před sestrou s injekční stříkačkou utéct.

Bloomberg následně přinesl dezinformaci, že prý se Jevgenij Nikulin pokusil o útěk, ale ve skutečnosti se pouze bránil vpíchnutí injekce s neznámým obsahem. Americká policie dnes odmítla ruskému velvyslanectví podat vysvětlení, k čemu a za jakým účelem byl ruský občan převezen do nemocnice za účelem nitrožilního podání neznámé látky. Právní zástupce Jevgenije Nikulina v USA podal žádost o vysvětlení, proč nebyl o převozu svého klienta do nemocnice informován.

Robert Pelikán nese podle ruských právníků osobní zodpovědnost za další osud a zdraví Jevgenije Nikulina v USA, Česká republika porušila chartu o ochraně žadatelů o azyl

Obavy a strach Jevgenije Nikulina jsou oprávněné, protože podávání injekcí proti své vůli zažil už v Praze v Bohnicích, kam byl po svém zadržení v říjnu 2016 převezen na několik dnů. Podávání injekcí je v USA poměrně častá praxe u zadržených osob, policie tím přenáší zodpovědnosti na nemocniční personál. Obvykle jde o podávání látek, které mají sedativní účinky, aby člověk byl v klidu a u soudu mlčel, nemluvil, působil klidně a nevstupoval do řeči a nevznášel námitky. V případě Nikulina jde o to, aby k soudu přivedli zfetovanou a zdrogovanou loutku, která odkýve všechno.

[wp_ad_camp_2]

Znovu zde chci zdůraznit, že Robert Pelikán nese osobní zodpovědnost za všechno, co se Jevgeniji Nikulinovi v USA stane a Rusové mají dobrou paměť a neodpouštějí. Samozřejmě, že přichází v úvahu výměna, např. výměna Jevgenije Nikulina za Edward Snowdena. Jenže taková výměna by nic nezměnila na tom, že Česká republika pošlapala lidská práva a mezinárodní konvence tím, že vydala do USA žadatele o azyl ve chvíli, kdy je osoba stále v ochranném režimu azylového řízení v ČR. Rusové jsou přesvědčeni, že Česko tím porušilo mezinárodní chartu ochrany žadatelů o azyl.

Robert Pelikán, ministr spravedlnosti ČR.

O tom, co se děje s Jevgenijem Nikulinem právě teď v USA, přineseme exkluzivní článek zítra. Nicméně reakce amerického ministerstva zahraničí ve vztahu k diplomatům ukazuje, v jaké zoufalé situaci se americká moc nachází. Kroky proti ruským diplomatům se v recipročních odvetách odráží jako míček ode zdi a poškozují naopak zájmy americké moci, která přichází o provozní personál své klíčové ambasády v Moskvě, která je centrem operací ruského neziskového sektoru, který pracuje proti vládě a proti Vladimiru Putinovi.

[wp_ad_camp_2]

Nikdo přece nemůže být tak naivní, aby si myslel, že Rusové neví, o co Američanům ve skutečnosti jde. Potřebují totiž doplnit stavy diplomatů v Moskvě, kterých už v této chvíli mají Američané opravdu nedostatek. Od úterý došlo na americké ambasádě v Moskvě k uzavření dvou oddělení pro styk s veřejností, bylo uzavřeno i dětské centrum provozované při Americkém centru v Moskvě, oddělení obchodní komory zkrátilo provozní dobu jenom na středu dopoledne. Není proto divu, že najednou z amerického ministerstva zahraničí přichází překvapivé výroky.

Američanům začínají v Rusku chybět diplomaté, Washington tak honem rychle zařazuje zpátečku

Agentura AFP k tomu uvedla následující: “Rusko může požádat o akreditaci více diplomatů, kteří by nahradili údajné špehy, kteří byli vyhoštěni ze Spojených států,” uvedl v pátek úředník ministerstva zahraničí. Tento týden, v reakci na údajný pokus o vraždu ruského dvojitého agenta v Británii nervovým plynem, se Washington připojil ke skupině západních spojenců tím, že vyhnal více než 150 “podezřelých” důstojníků zpravodajských služeb s napojením na ruské mise v USA. Celkově bylo na seznamu uvedeno 48 údajných ruských činitelů pracujících pod diplomatickým krytím v USA, a to spolu s “rukojmími” v ruské misi OSN v New Yorku.

Ruský konzulát v Seattlu bude také uzavřen, ale celková velikost ruské diplomatické stopy ve Spojených státech se možná nezmění, protože vyloučený personál by mohl být nahrazen. “Spojené státy vyhnaly 48 ruských zpravodajských důstojníků, ale nepožadují, aby ruská bilaterální mise snížila svůj celkový počet zaměstnanců”, řekl mluvčí ministerstva zahraničních věcí agentuře AFP. “Ruská vláda si může ve své dvoustranné misi svobodně požádat o akreditaci na uvolněná místa. Žádosti o novou diplomatickou akreditaci budou přezkoumány případ od případu,” uvedl mluvčí.

Nové americké velvyslanectví v Moskvě.

Americký úředník uvedl, že nikdo z americké administrativy nepožadoval, aby byl počet ruských diplomatů ve Washingtonu snížen – jako to udělal Kreml, když bývalý americký prezident Barack Obama vyhnal 35 ruských diplomatů z USA koncem roku 2016. “Proto chápeme, že Spojené státy mohou požádat o nové diplomatické pracovníky, aby obsadili posty diplomatů v Moskvě, kteří byli odtamtud vyloučeni,” řekl mluvčí. Prezident Donald Trump se často zdráhal kritizovat Vladimíra Putina a předminulý týden mu volal k jeho nejnovějšímu znovuzvolení, uvedla AFP.

[wp_ad_camp_2]

Znovu se tak ukazuje, že americká zahraniční politika je plná schizmatických postojů, které jsou velmi nebezpečné, a to především pro spojence USA. Zatímco projevy a akty nepřátelství mezi velmocemi jsou systémovou hrou dvou rovnocenných hráčů, malé státy a role jejich podpindos politiků může vyústit v dlouhodobé škody. Rusové nezapomenou, že konkrétní osoby v české vládě ohrozili ruského občana tím, že ho vydali do USA ve chvíli, kdy byl stále pod ochranou mezinárodní charty a žádal v ČR o azyl. Nikulin bude s největší pravděpodobností zpravodajsky vytěžen v politickém boji o moc ve Washingtonu, a to znamená, že Česká republika tímto krokem vstoupila do vnitropolitické bitvy v USA mezi Donaldem Trumpem a americkými neocony. Jak nebezpečné zapojení to je, to snad není třeba zdůrazňovat. Paradoxně to může zhoršit vztahy ČR nikoliv s Ruskem, ale právě se Spojenými státy. Protože pokud opravdu bude Jevgenij Nikulin využit k útoku proti Donaldu Trumpovi, tak ten to spočítá Praze i s úroky. Tuší vůbec Robert Pelikán, do jaké nebezpečné hry zatáhl Českou republiku?

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.