Je reinvestováno do obnovy a rozvoje vodárenského odvětví nebo končí na soukromých účtech v zahraničí? Potřebujeme zlato z vody na investice související se suchem a povodněmi? Jak to vlastně „funguje“ v ČR s českým zlatem?

Je-li reinvestováno

Tak se vrací zpět do obnovy vodárenských sítí a díky tomu nám teče z kohoutků nezávadná pitná voda a do řek voda vyčištěná.

Pokud je dodávka vody veřejná služba, pak ji kontrolují města a obce, jejichž priorita je investování, rozvoj trubek, životního prostředí a rozumná cena vody. To, co zaplatíme, použijí vodárny na pokrytí nákladů a na investice do obnovy sítí.

Vodárny v rukou měst a obcí, které vlastní trubky a na nich nám dodávají vodu. Od nás za to inkasují vodné a stočné a každoročně vrací tyto vybrané miliardy zpět do obnovy a rozvoje vodárenských sítí. Zisky minimalizují, protože jejich priorita je investovat a obnovovat infrastrukturu, nikoliv maximalizovat zisky a ty poslat do zahraničí.

Je-li posláno do zahraničí

Končí-li na soukromých účtech v zahraničí, nejlépe v daňových rájích, pak si majitel koncernu za naše peníze koupí další jachtu a možná i „politiky“ a vymýšlí, jak dostat další naše peníze na své účty. Jak ovládnout zisky z další vodárny?

Pokud je dodávka vody kšeft, pak na oko vše vypadá stejně (stejný barák, stejné trubky v zemi, stejní lidé kolem vody). Proto tomu co se ve vodárenství a s vodu děje, lidé ani politici nevěnují pozornost. Ale mění se to hlavní. Kdo o vodě rozhoduje, kdo stojí v pozadí. Jeho prioritou není peníze investovat, ale inkasovat. Zaplatíme vodné a stočné a zahraniční firma ho použije v maximální míře na tvorbu vlastního zisku. Peníze, které měly téct do trubek, pak tečou do zahraničí.

Okresy, kde vodu prodávají zahraniční koncerny, často fungují tak, že investice do sítí jako předtím dále  financují vodárny a měst, ale ty je poté za babku pronajímají zahr. firmám a pak se diví, že nemají peníze na další obnovu a rozvoj. Zahraniční firmy přitom inkasují z vody každoročně miliardy, ale ty zpět do obnovy sítí nevrací. Posílají je do zahraničí. S malou nadsázkou lze říct, že jde o malé okresní kolonie.

V řadě okresů lidé za vodu platí více než skutečně musí. Platí obnovu trubek a navíc konta v zahraničí a trafiky politiků, kteří tento systém zavedli.

Chcete pít nezávadnou vodu a mít rozumnou cenu vody?

Pak dodávka vody musí být veřejná služba s cílem obnovy sítí, ne kšeft „vyvolených“. Začněte vodě věnovat pozornost. Zamyslete se. Co poteče z kohoutků a v řekách souvisí s tím, kam tečou naše peníze poté, co za vodu zaplatíme. Co je třeba u nás udělat, aby „zlato“ končilo v obnově vodárenských sítí a my měli jistotu, že pitná voda bude pitná?

Podívejte se na to:

Co udělali ve Francii?

RN: www.pravdaovode.cz

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

A zde ještě jeden zajímavý článek o vodě z minulého roku.