Až dosud byli někteří vědci přesvědčeni o tom, že Slunce je neměnnou součástí naší oblohy a na jeho pravidelnou zásilku slunečních paprsků se můžeme absolutně spolehnout.

Zdá se však, že vše je více proměnlivé, než čekali. V nejbližším období se nám totiž největší hvězda naší sluneční soustavy chystá poslat méně slunečního záření, protože její aktivita Slunce směřuje k období nejnižší činnosti. Proč se toto všechno děje, je stále poněkud záhadou.

[wp_ad_camp_1]

Je známo, že jeden solární cyklus trvá zhruba jedenáct let. Naposledy bylo sluneční maximum zaznamenané v roce 2014 a další sluneční minimum můžeme očekávat někdy v letech 2019 nebo 2020. Během tohoto období bude na Slunci mnohem méně viditelných a pozorovatelných slunečních skvrn a tím pádem i méně slunečního záření.

Pro nás, pozemšťany se v této souvislosti hodně nezmění a možná si pokles slunečního záření ani nevšimneme, protože koronární díry na Slunci budou stále dostatečně aktivní. „Tyto díry jsou pozorovatelné během celého solárního cyklu a v období slunečního minima budou viditelné šest měsíců nebo i déle,“ uvedl odborník z NASA Dean Pesnell.

I když změny na zeměkouli způsobené solárním minimem mohou být nevýrazné, podle NASA ve vesmíru bude dopad tohoto stavu mnohem dramatičtější. Dá se předpokládat, že účinky solárního minima budou zaznamenány na oběžné dráze Země s nízkou oblačností. V tomto prostoru odpor atmosféry působí tak na funkční satelity, jakož i na vesmírný odpad tvořený umělými troskami a nepoužívanými satelity. Tento odpor je přímo závislý na intenzitě slunečního záření a usnadňuje čištění prostoru od zmiňovaného vesmírného odpadu. Během slunečního minima však atmosférický odpor snižuje, a tím do jisté míry omezuje toto čištění. Stejně tak může v tomto čase docházet k výkyvům počasí a k častější tvorbě polární záře.

[wp_ad_camp_1]

Toto období představuje určitá rizika i pro astronautů, protože v atmosféře bude vyšší výskyt tzv. galaktických paprsků – vysokoenergetických částic z jiných částí vesmíru. Jejich působení může u astronautů vyvolat zdravotní problémy.

Dosud není zcela známo, co řídí sluneční cyklus. Vědci jsou si zcela jisti pouze v tom, že souvisí s magnetickým polem Slunce, ale jeho přesné fungování není jasné. Proto můžeme očekávat, že pozorování Slunce zaměstná ještě mnoho odborníků a my se o její fungování v budoucnu dozvíme více.

zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.