Expertům nejde do hlavy záhadná událost, která způsobila, že stovky věžovitých vždy zelených stromových obrů byly rozlámané jako špejličky.

Hned půlnoci 27. ledna v oblasti severně od Jezera Quinauld na poloostrově Olympic se zhroutilo přes 100 obrovských stromů. Meteorolog ze Seatlu a profesor věd o atmosféře na University of Washington Cliff Mass se pokouší přijít na to proč.

[wp_ad_camp_2]

Na videu vidíte obrovité rozměry těch stromů i charakter jejich rozlámání. Některé byly odtrženy od čnějících pahýlů. Z meteorologických jevů se jeví jak nejsnadnější vysvětlení po ruce tzv. micorburst – vyskytující se při některých bouřích a vyznačující se obrovitou ničivou silou, která zničila už řadu letadel a napáchala spoustu škod. Je to jakési tornádu naruby, kdy na rozdíl od tornáda vysávajícího vzduch vírem vzhůru naopak udeří svrchu dolů, má podobné účinky jako tornádo, ale na zemi to mívá často menší rozsah. Ovšem síla microburstu by musela být vzhledem ke stavu takto obrovitých stromů extrémní i na tento jev.

Ovšem meteorologické snímky oblasti z dané doby neukazují žádnou anomálii, která by ukazovala na vznik bouře, jejíž součástí je microburst.

Podobný úder vzduchu shora ničící stromy představovala např. událost z roku 1908 na Tunguzce. Tato událost se přičítá pádu kosmického tělesa, které se samo odpařilo a rozpadlo, než dopadlo na zem, ale tlaková vlna shora vyvrátila asi 2000 km2 tajgy. Podobná ač menší událost nastala ve velice nedávné době také v ruském městě Čeljabinsku, v němž došlo po odpaření meteoru nad ním hlavně k hromadnému vybití oken.

Dá se tedy spekulovat, že i sem přiletělo něco z kosmu a vyvolalo to takovýto nárazový proud vzduchu. Zaznamenané jsou však i další doprovodné jevy. Lidé z bydlící poblíž slyšeli jaké bouchnutí až zahřmění spolu s pocity, že se vše – okna, dveře aj. se zachvělo.

Zároveň seismografy zaznamenaly otřesy země o síle 2,2 Richterovy škály. To jsou však otřesy, které zaznamenají jen přístroje a lidé je nepocítí. A výbuchy, hřmění ani klepání oken, dveří aj. lidé neslyší ani při velice silných zemětřeseních, která pociťují.

Na videu si všímají i toho, že v poslední době se objevila řada atmosférických anomálií. Např. v Kalifornii, v oblasti kde touto dobou bývá spousta sněhu a zima, najednou přišla teplá vlna, s hromadným táním a skoro letními teplotami. Na druhou stranu jednu oblast v Alžírsku na Sahaře zasypala mohutná sněhová vánice a vše pokryla decimetry sněhu.

 
[wp_ad_camp_2]
Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.