Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu
  Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu

  Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu

 • Obchodnice s lidmi se odvolala proti rozsudku smrti
  Obchodnice s lidmi se odvolala proti rozsudku smrti

  Obchodnice s lidmi se odvolala proti rozsudku smrti

 • Všechny země NATO souhlasí, že přijetí Ukrajiny do Aliance je prozatím nemožné
  Všechny země NATO souhlasí, že přijetí Ukrajiny do Aliance je prozatím nemožné

  Všechny země NATO souhlasí, že přijetí Ukrajiny do Aliance je prozatím nemožné

 • Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká
  Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká

  Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká

Související zprávy

Zajímavé dění kolem Řecka…..

….možná se odehraje další puče pod taktovkou západu a jůesej. Jsou už v tom skoro perfekcionisti…..

Evropské mocnosti chtějí změnu režimu v Řecku

Magnus Maximus | 02.07.2015
Tak na novinkách je po dlouhé době článek, který trefil hřebíček na hlavičku. Evropské mocnosti chtějí změnu režimu v Řecku. Ve hře je samozřejmě varianta vojenského puče. Je to přesně tak, jak už jsem několikrát psal, že kapitalisti se neštítí ničeho. Jsou to stále stejné noty jako v případě Španělska za Franca či Chile v Případě Pinocheta. Když demokraticky a svobodně zvolená vláda lidem nevyhovuje velkokapitálu, tak je odstraněna po dobrém či po zlém. Z toho je krásně vidět, že žádná demokracie na Západě neexistuje. Je to jen přelud a hra. O to více fandím Rusku a Putinovi, aby se absolutně vymanil z vlivu Západu. Jedině tak je možnost stát se skutečně nezávislou a demokratickou zemí. Přejme si aby Syriza vydržela. Její boj je také naším bojem. V Řecku se teď bojuje i za náš osud.
Zdroj: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/374031-evropske-mocnosti-tlaci-na-zmenu-rezimu-v-recku-tvrdi-the-guardian.html
Evropské mocnosti tlačí na změnu režimu v Řecku, tvrdí The Guardian
Německo a evropské mocnosti nechtějí jen dostat řeckou vládu na kolena, usilují o změnu režimu, napsal v listu The Guardian komentátor Seumas Milne s tím, že nechtějí sáhnout k puči. Podotkl, že operace není řízena z USA, ale z Berlína a Bruselu.
Dnes 16:03
To, že se německá kancléřka Angela Merkelová a trojice věřitelů Řecka, tedy Evropská komise,Evropská centrální banka (ECB) a Mezinárodní měnový fond (MMF), snaží zbavit moci zvolenou vládu v Aténách, se nyní zdá jako těžko zpochybnitelné, píše Milne. Všechno, co věřitelé v posledních týdnech udělali ve vztahu k vládě levicové strany SYRIZA, kterou lidé zvolili, aby zvrátila úsporná opatření, vypadá jako snaha znemožnit kabinet premiéra Alexise Tsiprase.
Neexistuje žádný náznak opravdového kompromisu. Cílem je očividně pokořit Tsiprase a jeho vládu a připravit se na jejich brzkou náhradu v podobě nějakého více poddajného kabinetu. Z dokumentů MMF připravených pro „konečné návrhy, které byly předloženy v uplynulém týdnu, vyplývá, že věřitelé si jsou plně vědomi toho, že i podle těch nejoptimističtějších scénářů budou poškozující úsporná opatření trvat nejméně do roku 2030 a že do stejné doby bude dluh považován jako neudržitelný.
Pomoc nešla Řecku, ale bankám
Je to kvůli tomu, že první záchranné peníze proudily do bank a ne zemi. Explozi chudoby a dluhu přinesla úsporná opatření trojky, jejíž požadavky se ve skutečnosti týkají moci a ne peněz.
Pokud se jim podaří donutit Tsiprase k odchodu, mohou pak nabídnout méně ničivý balíček nějakému poslušnějšímu řeckému vůdci, který dosavadního premiéra nahradí. Proto Tsipras rozhodnutí ECB zastavit nouzové financování Řecka po vyhlášení referenda označuje za vydírání. Právě to způsobilo uzavření bank a zavedení kapitálových kontrol, což řeckou krizi zavedlo do nových výšin, neboť Řecko se tento týden stalo první vyspělou zemí v platební neschopnosti vůči MMF.
Odpor EU k referendům
Představitelé Evropské unie mají hluboký odpor k referendům. Země, které při takovém plebiscitu špatně odpoví, jsou běžně nuceny k tomu, aby hlasování zopakovaly. Výjimkou není ani chystaná volba v Řecku. Jakmile byla ohlášena, byla okamžitě rozpoutána palba výhrůžek a šíření paniky.
Jeden evropský vůdce za druhým varoval Řeky, aby neposlechli svou vládu a úspory schválili, jinak budou nuceny se strašlivými následky opustit eurozónu. Trojka tak očividně doufá, že Tsiprase vyšachuje strach z chaosu a že SYRIZA se rozštěpí, nebo bude přinucena rychle se vzdát moci.
Unijní představitelé tvrdí, že zastupují zájmy portugalských či irských daňových poplatníků, kteří budou muset zachránit neschopné Řeky, nebo které rozčílí jakékoli umazání dluhů, když sami museli podstoupit stejnou hořkou dluhovou léčbu.
Skutečnost je ale úplně jiná. Žádný Němec a ani jiný občan EU neutrpěl záchranou Řecka žádnou škodu. Skutečné obavy v Bruselu a Berlíně nevyvolává to, že lidé v zemích jako Španělsko a Portugalsko, které v eurozóně nejvíce trpí úsporami, nebudou souhlasit s úlevami pro zbědované Řecko, ale že sami budou chtít skoncovat s šetřením a že budou rovněž žádat seškrtání dluhů.
Měnová unie nefunguje
Takový vývoj označují unijní vůdci jako „morální hazard“. To ale vůbec nesouvisí s etikou, ale naopak se špatně fungující měnovou unií a zničujícím neoliberálním ekonomickým modelem. Proto Merkelová a ECB chtějí řeckou porážku.
Povýšenecké demokratické vlády, kterým se nelíbí úspory, musí být rozdrceny. Skutečná hrozba šíření nákazy je především politická, ne finanční. Vypovídá o tom koneckonců systém, kde nevolené instituce a ostatní státy mají moc přebít zvolené vlády.
SYRIZA mezi mlýnskými kameny
Achillovou patou strany SYRIZA je to, že současně trvá na ukončení drastických úspor a zachování eura. To se shoduje s názorem řecké veřejnosti. Pro unijní představitele hrozbu Grexitu, neboli odchodu Řecka z eurozóny, přebilo nebezpečí, že větší státy budou následovat úspěšný řecký postoj vůči škrtům.
Nejhorším výsledkem nynější krize pro stranu SYRIZA by bylo přijmout úspory, které před volbami slíbila zrušit. Ano v referendu by pravděpodobně znamenalo pád vlády a nové volby. Ale i po řeckém ne bude třeba radikálních opatření, když se vláda bude snažit upevnit své vyjednávací postavení, nebo se začne připravovat na opuštění eura.
Skutečná hrozba pro Evropu spočívá v tom, že se SYRIZA podvolí, nebo rozpadne.
Takové selhání by bylo využito k potlačení rostoucí podpory protiúsporných hnutí, jako jsou Podemos ve Španělsku či Sinn Féin v Irsku, což vyklidí pole pravicovým populistům.
V každém případě jakákoli dohoda s Řeckem bez odpisu dluhu, který není možné zaplatit, nebo bez ukončení úsporného ždímání krizi jen odloží. Pokud vláda strany SYRIZA přežije, bude muset změnit směr. Její osud a její chaotická konfrontace s vládci eurozóny předurčí budoucnost Evropy.
Líbil se vám článek? Pošlete ho dál