[wp_ad_camp_1]
Generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu dnes navrhol zamietnuť žalobu Slovenska a Maďarska proti mechanizmu EÚ na prerozdeľovanie utečencov.

(11:17 – agentúrnu správu sme nahradili redakčným materiálom)

Žalobu Slovenska a Maďarska proti mechanizmu EÚ na prerozdeľovanie utečencov treba zamietnuť. Súdnemu dvoru Európskej únie v Luxemburgu to dnes navrhol jeho hlavný poradca Yves Bot.

Informáciu o tom priniesla agentúra Reuters s tým, že súd sa nemusí riadiť len poradným stanoviskom svojho generálneho advokáta. Konečné rozhodnutie Súdneho dvora EÚ sa očakáva po letnej prestávke.

Slovensko a Maďarsko argumentovali, že schéma z roku 2015, podľa ktorej musel každý členský štát prijať určitý počet utečencov, je nezákonná.

Generálny advokát Yves Bot však zamietol väčšinu procedurálnych argumentov, ktoré predložila slovenská a maďarská vláda a povedal, že táto schéma je adekvátna.

Maďarsko a Slovensko, podobne ako Česká republika a Rumunsko, v septembri 2015 za prijatie kvót nehlasovali, Fínsko sa zdržalo hlasovania.

Advokát tvrdí, že aktuálne rozhodnutie pomôže krajinám na juhu Európy. Práve tie čelia najväčšiemu náporu utečencov.

„Napadnuté rozhodnutie automaticky pomáha zmierniť značný tlak na azylové systémy Talianska a Grécka súvisiaci s migračnou krízou v lete 2015 a… je preto primerané na dosiahnutie sledovaného cieľa,“ cituje Bota Reuters.

Napadnuté rozhodnutie navyše podľa Bota nemožno považovať za legislatívny akt z hľadiska jeho obsahu a keďže ide o nelegislatívny akt, na jeho prijatie sa nevzťahovali požiadavky týkajúce sa účasti národných parlamentov. Tie sa vzťahujú len na legislatívne akty.

Zdroj: (1)

 

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.