Jeden z nejzajímavějších odložených případů na Západě se týká létajícího monstra, umírajícího města a zmizelé fotografie. Již desítky let se lidé snaží vyřešit záhadu fotografie pterodaktyla.

Dne 26. dubna 1890 vyšel v Tombstone Epitaph neuvěřitelný článek o šesti pistolnících, kteří sestřelili pterodaktyla přímo z oblohy. Příběh je v zahraničí znám pod názvem Tombstone Thunderbird.  I po 126 letech je tato legenda stále živá.

Joshua Hawley pracuje na místě slavné třicetisekundové přestřelky s pterodaktylem u firmy O.K. Corral. Je také autorem, badatelem a historikem na téma Tombstonského pterodaktyla.

Nejpopulárnější dochovaný podklad je fotografie tvora podobného Pterodaktylovi, který je roztažený před stodolou. Má rozpětí křídel asi 5 a půl metru, před ním stojí kovbojové. Díky tomu máme srovnání, jaká byla skutečná velikost tohoto tvora. Originální fotografii však znalec Joshua nikdy na vlastní oči neviděl.


V Kongresové knihovně je složka pro 26. duben 1890, ale není v ní žádná dochovaná fotografie. V době, kdy byl článek o sestřelení pterodaktyla napsán, byl konec 19. století. Těžba nebyla nic moc, byla na ústupu. Tombstone bylo zaprášené městečko, kde žilo jen velmi málo lidí, takže napsat dobrý zpravodajský článek by byla výzva.

Pokračování článku: Zastřelili v USA v roce 1890 skutečně pterodaktyla?

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.