Když ti řeknu, že žiješ v říši zrcadel, zřejmě mi neuvěříš. Protože je možné, že ti nějakou nešťastnou náhodou uniklo, že symboly mají metaforický význam, a jedním z takových symbolů je rozhodně zrcadlo. Zrcadlo je symbolem našeho odrazu. Když se podíváš do zrcadla, vidíš sám sebe. Čím hnusnějším tvorem se člověk stane, tím hnusnější bude i jeho odraz, a naopak. Když se například takový miliardových „filantrop“ George Soros podívá do zrcadla, musí tam spatřit kompletní pekelné Pandemonium.

Zrcadlo bývá v pohádkách a ve filmovém umění používané jako brána do kouzelného světa. Vlastně je to vstup do našeho nitra. V tomto zrcadlovém světě vidíme často boj dobra proti zlu. Tento boj se odehrává v nás samých. Dobře to vidíme ve filmu Imaginárium Dr. Parnasse z roku 2009, kdy lidé vstupují do zrcadla – brány do nich samých, a čelí tam svým slabostem, které využívá ďábel na jejich svedení ze “správné” cesty.

Ve filmu Conan Ničitel z roku 1984 má jistý temný čaroděj velkou moc díky zrcadlům. Zrcadla jsou však zároveň jeho slabinou. Odrážejí jeho sílu i zranitelnost.

Ve filmu Sněhurka a sedm trpaslíků z roku 1937 používá zlá královna magické zrcadlo, které odráží její vlastní pýchu a zlobu.

Pokračování článku: Žijeme ve světě zrcadel

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.