Oči jsou bránou do duše člověka a oční kontakt může vytvořit silné osobní spojení mezi dvěma lidmi. Mrkání, nebo intenzivní zírání, může přenášet moc jedné osoby na druhou. Očima lze vyjádřit všechny druhy emocí, včetně lásky, nenávisti, znechucení, nudy, pohrdání, překvapení a závisti.

Zlé oko je způsob prokletí, kterým může člověk vyvolat jen menší smůlu, ale v horších případech i závažné onemocnění, zranění, nebo dokonce smrt. V moment, kdy se všechny destruktivní emoce člověka transformují do jediného nevraživého pohledu, může někoho uhranout. Vůbec se přitom nemusí jednat ani o černého mága.
Zatímco někdo něčemu takovému nepřikládá velkou váhu, mnozí vědci a dávní myslitelé před kletbou Zlého oka varují, protože dokáže napáchat nemalé škody, když se včas neprovedou potřebná protiopatření.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Folklorista Alan Dundes ve své knize The Evil Eye: Casebook vysvětluje, co všechno může zlé oko způsobit:
U někoho to může být jen ztráta chuti k jídlu, nadměrné zívání, nezastavitelná škytavka, nebo zvracení a horečka.

Uhranout lze i zvíře, nebo předměty. Pokud uhranete krávu, může přijít o mléko. Když strom, může zcela uschnout.

Zlé oko může způsobit i choroby, včetně nespavosti, únavy, deprese a průjmu. Pokud se uhrane objekt, například dům, může se rozpadnout, být napaden hmyzem, nebo dokonce shořet.

Doporučuje se vyhýbat i obrazům na domě či vozidle, které symbolizují zlé oko. Dotyčný tím na sebe a svůj majetek přivolává neštěstí.

Pokračování článku: Zlé oko: Kletba, která vzniká ve vzteku

.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.