Americký prezident Donald Trump se rozhodl ukončit několik let trvající tajný program Ústřední zpravodajské služby (CIA), jehož cílem je vyzbrojování a výcvik umírněných vzbouřenců bojujících proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Informovala o tom dnes agentura AP.

Co je Gatesovi do Evropy? Podle všeho multimiliardáře, který se v posledních letech věnuje převážně humanitárním otázkám, děsí právě humanitární otázka, tedy civilizační charakter budoucí Evropy v případě, že tam bude pokračovat výměna obyvatelstva bez asimilace nebo alespoň zřetelné integrace příchozích.

Informaci o zrušení programu přinesl ve středu deník Washington Post. Nejmenovaní představitelé Trumpovo administrativy pro deník uvedli, že prezidentovo rozhodnutí ukončit program na podporu syrských vzbouřenců souvisí s úsilím Washingtonu o hledání řešení syrského konfliktu ve spolupráci s Ruskem, které je Asadovo hlavním spojencem.

Program na podporu umírněných syrských vzbouřenců, který v roce 2013 spustila administrativa tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy, byl hlavní součástí úsilí donutit Asada, aby se vzdal moci. O užitečnosti programu však začali pochybovat i jeho zastánci poté, co do syrského konfliktu vstoupilo koncem září 2015 Rusko, které americkou angažovanost v této oblasti vnímá jako zasahování do svých zájmů.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová odmítla zprávu o prezidentově rozhodnutí ukončit program CIA komentovat a uvedla, že neví, zda bylo předmětem některého ze dvou setkání mezi Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které se začátkem měsíce uskutečnily v rámci summitu G20 v německém Hamburku.

Po setkání Trumpa s Putinem Spojené státy a Rusko oznámily, že se dohodly na podpoře příměří na jihu Sýrie, kde operuje více skupin vzbouřenců, jejichž vyzbrojila a vycvičila CIA.

Předseda výboru horní komory ruského parlamentu pro mezinárodní záležitosti Konstantin Kosačev dnes přivítal „dlouho očekávanou, vynikající“ zprávu, že Spojené státy ukončují podporu povstalců ve válkou sužované Sýrii.

„Změna situace nepochybně vytvoří další příležitosti pro rusko-americkou spolupráci v boji proti terorismu v této zemi,“ napsal Kosačev na svém účtu na Facebooku.

Pôvodný zdroj: (1)

Zdroj: (2)

 

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.