Skupina ruských válečných lodí a čínských námořních plavidel se přiblížila k hranicím USA na dostřel raket

V současné době se ruské a čínské lodě nacházejí ve vzdálenosti menší než 140 kilometrů od teritoriálních vod Spojených států. Objevení několika válečných lodí vyvolalo v USA velkou paniku, protože Washington nemá zdaleka nejlepší vztahy ani s Moskvou, ani s Pekingem, zatímco Rusko a Čína jsou velmi dobrými spojenci. Je pozoruhodné, že v této vzdálenosti od území USA jsou ruské a čínské lodě schopny provádět vysoce přesné údery raketovými zbraněmi.

Pobřežní stráž USA uvádí, že se na místě nachází celkem sedm válečných lodí – tři lodě námořnictva Číny a čtyři lodě ruského námořnictva. Navíc je zde i neidentifikovaná ponorka, jejíž identita zatím nebyla odhalena. (ODKAZ)

*****

Podle největšího finského deníku Helsingin Sanomat, který se odvolává na své zdroje, Finsko příští noc uzavře hranice pro turisty z Ruska. „Nová hraniční pravidla by měla vstoupit v platnost již ve čtvrtek večer, pokud vláda na svém zasedání, které začíná dnes ve 13 hodin, nezmění již dříve dohodnutý harmonogram.“

*****

Melikov tvrdí, že ukrajinské speciální služby provokují nepokoje v Dagestánu

Narušení veřejného pořádku v Dagestánu vyprovokovaly ukrajinské speciální služby, řekl novinářům šéf regionu Sergej Melikov. Již dříve se na sociálních sítích šířila videa z neschválených shromáždění v Dagestánu, která se týkala částečné mobilizace: vojenské odvodní kanceláře údajně verbovaly lidi s mnoha dětmi, invalidy, starší muže a další, kteří nesplňovali vyhlášená kritéria.

Již dříve starosta Machačkaly Salman Dadajev vyzval místní obyvatele, aby nepodléhali provokacím „jednotlivců zapojených do protistátní činnosti“, zatímco hlava Dagestánu Sergej Melikov vyjádřil názor, že nekoordinované akce jsou „řízeny ze zahraničí“. Melikov také vyzval starosty obcí, aby osobně sledovali, jak probíhá částečná mobilizace v odvodních kancelářích.

*****

LLR stanovila časový plán připojení k Rusku

Luhanská lidová republika by se měla stát součástí Ruské federace do týdne, řekl RIA Novosti vedoucí zastoupení LLR v Moskvě Rodion Mirošnyk. Již dříve šéf LLR Leonid Pasečnik uvedl, že podepsal návrh adresovaný ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby byla republika přijata do Ruské federace jako nový subjekt. Podle Mirošnyka je příslušná dohoda téměř hotová.

*****

Kadyrov řekl, že ofenziva v Chersonu bude pokračovat

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov prohlásil, že ofenzíva na chersonském směru pokračuje, nepřítel je potlačován a strategie je vypracována „do nejmenších detailů“.

*****

Reuters: Evropě hrozí výpadek mobilních telefonů

Země v Evropě by se v zimě mohly potýkat s výpadkem mobilních telefonů kvůli energetické krizi, uvedla agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. „Mobilní telefony v celé Evropě by mohly být tuto zimu vypnuty, pokud omezení dodávek energie nebo příděly postihnou části mobilních sítí v celém regionu.“

*****

Švédsko zjistilo čtvrtý únik ze Severního proudu

Švédská pobřežní stráž objevila čtvrtý únik plynu z plynovodu Nord Stream, informovala agentura Reuters s odvoláním na švédské noviny Svenska Dagbladet.

*****

Ruští turisté v Turecku budou moci platit elektronickými jízdenkami místo karty Mir

Karty Mir byly v Turecku zablokovány. Oznámila to největší turecká státní banka Ziraat Bankasi – od čtvrtka pozastavuje obsluhu karet ruského platebního systému Mir poté, co americké ministerstvo financí oznámilo možné sankce za používání tohoto platebního systému v zahraničí.

*****

Smlouvy o připojení nových území k Rusku budou podepsány 30. září 2022

Smlouvy, na jejichž základě se nová území stanou součástí Ruska, budou podepsány ještě před projednáním v Radě federace, slavnostní podpis se uskuteční v Kremlu v pátek 30. září, řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

„Zítra se ve Velkém kremelském paláci v sále Jiřího v 15:00 uskuteční slavnostní podpis dohod o připojení nových území k Ruské federaci. Na této akci vystoupí prezident Putin s dlouhým projevem. V každém případě dojde nejprve k podpisu,“ uvedl jeden z představitelů Kremlu.

*****

Ukrajina letos získala nejméně 100 milionů dolarů v kryptoměnách, ale co s nimi úředníci v Kyjevě udělali?

Na podporu konfliktu s Ruskem proudí na Ukrajinu ze Západu tisíce kusů vojenského vybavení, nebývalá mediální podpora a miliardy dolarů – na udržení finanční stability.

Mnohamilionové dary v kryptoměnách, které Ukrajina od února vybírala „pro potřeby své armády“, jako by z dohledu veřejnosti zmizely. Jak tedy Kyjev naložil s více než 100 miliony dolarů v kryptoměnách vybraných z celého světa?

*****

Sky News: Nord Stream pravděpodobně zasáhly dálkově řízené výbušniny

Plynovody Nord Stream 1 a 2 mohly být sabotovány dálkově odpáleným podvodním výbušným zařízením, uvedla ve středu televize Sky News s odvoláním na zdroj z britské obrany.

*****

USA vyhrožují africkému státu kvůli plánu ruské vojenské základny

Během několika týdnů po svém příjezdu do Súdánu již první americký velvyslanec za posledních 25 let pohrozil Chartúmu „následky“, pokud dodrží dohodu s Moskvou o ruské námořní základně v Rudém moři.

*****

Němečtí špioni tajně pomáhají Ukrajině

Německá zahraniční zpravodajská služba BND již několik měsíců předává Kyjevu satelitní snímky, údaje o rádiových a telefonních odposleších a pomáhá tak ukrajinskému válečnému úsilí, zatímco Berlín oficiálně tvrdí, že se konfliktu neúčastní, odhalil ve středu časopis Zeit.

*****

EU zakáže ruský toaletní papír

Ve snaze připravit Moskvu o příjmy z obchodu v souvislosti s konfliktem na Ukrajině navrhla EU zakázat dovoz hygienických výrobků ruské výroby, od mýdla a holicích potřeb až po toaletní papír a deodoranty. Osmá vlna protiruských sankcí, představená ve středu v Bruselu, by rovněž zakázala dovoz několika druhů ocelářských výrobků a pokusila se zavést cenový strop na ruskou ropu.

*****

Biden oslovoval mrtvou kongresmanku, a smějí se mu

Americký prezident BIDEN ve středu vzpomínal na kongresmanku, která začátkem srpna zemřela při autonehodě – zřejmě přitom zapomněl na své vlastní kondolenční prohlášení rodině a na video, které se údajně vysílalo před touto událostí.

„Jackie, jsi tady? Kde je Jackie,“ řekl a podíval se na účastníky konference v Bílém domě. „Měla tu být,“ dodal.

*****

Apple odstranil největší ruskou aplikaci pro sociální sítě

Společnost Apple ve středu potvrdila, že ze svého obchodu App Store odstranila aplikace ruské společnosti VK, včetně její verze „Facebooku“, VKontakte. Americký technologický gigant tento krok vysvětlil odkazem na údajné vazby mezi vývojáři společnosti a „jednou nebo více stranami“, na které Británie uvalila sankce.

*****

Oprava praskliny na potrubí plynovodů Nord Stream 1 a 2 může trvat déle než šest měsíců, domnívá se Pavel Zavalnyj, který vede výbor pro energetiku Státní dumy.

*****

Kreml připouští, že incident na plynovodu Nord Stream mohl být teroristickým útokem.

*****

Nejvyšší představitelé Číny se zavázali prohloubit strategickou spolupráci s Ruskem

Mluvčí čínského ministerstva obrany, plukovník Tan Kefei, ve čtvrtek prohlásil, že Čína hodlá pokračovat ve vojenské spolupráci s Ruskem a doplnit ji o nový strategický obsah.

*****

Skupina uprchlíků z Charkovské oblasti, kterou ostřelovaly ukrajinské jednotky, byla sledována pomocí bezpilotních letounů a palba byla cílená, řekl ve čtvrtek televiznímu kanálu Rossija-24 velvyslanec LLR v Rusku.

*****

Hurikán Ian zpustošil jihozápad Floridy – uvěznil obyvatele v zaplavených domech, poškodil nejméně jednu nemocnici a zanechal více než dva miliony lidí bez proudu, než byl ve čtvrtek v 5 hodin ráno východního času změněn na tropickou bouři.

Ian dosáhl pevniny jako bouře 4. kategorie s větrem o rychlosti až 241 km za hodinu, což z něj činí jeden z nejsilnějších hurikánů, které kdy zemi zasáhly.

*****

Organizace spojených národů oznámila, že Klaus Schwab ze Světového ekonomického fóra a generální tajemník OSN Antonio Guterres podepsali dohodu o „urychlení“ Agendy 2030.

*****

Zase nám vláda lhala. Lžou pořád…

*****

Filmové studio NASA

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.