Na dotaz čtenářky Kon v diskusi k mému článku, ohledně vody pro případnou nouzovou situaci. Pokouším se dát rychle dohromady aspoň to nejdůležitější, na co si vzpomínám, ve správném pořadí. Některé dřívější poznatky v tom ohledu jsem si uložil do počítače, ale nevytiskl (chyba!), a po havárii mého počítače (jaká náhoda!) už je nemám. A to ještě nedošlo k všeobecnému výpadku elektřiny, takže můj nový počítač sice běží, ale staré informace už nemá.

Uvádím v pořadí podle momentální důležitosti: pitná voda, ostatní nápoje, užitková voda. Každý si podle své situace prosím vybere to svoje.

V nouzové situaci byste měli mít jako nástroj a jako zbraň nůž. Nože tuším do dvanácti centimetrů délky čepele jsou obecně povolené; nyní, v lockdownu, si je můžete koupit přes e-shopy typu „armyshop“, nebo u jejich výrobce, firmy Mikov. Kupte i s pouzdrem a pamatujte také na vhodný opasek, který je pro nošení nože nejvhodnější. Jsou ale také zavírací nože, které obsahují další, v nouzi důležité nástroje: nůžky (na nehty), pinzetu, vývrtku (na korkové uzávěry)!

Ve vnitřním kruhu své obrany mějte vedle kojenců atd. lékaře, kvůli jejich v nouzi neocenitelným znalostem a schopnostem. Připravte se na to, že jim možná v nouzi budete muset při jejich lékařských zákrocích pomáhat.

 

 

Skladování vody: nesmí být ohrožena mrazem, protože zmrzlá voda nádoby roztrhá a když rozmrzne, vyteče a nejen nebude, ale asi ještě něco nevhodně zatopí. Svoji zmrzlou vodu bez váhání rozdejte své pospolitosti (zvířatům položte do jejich misky), každý si ji rozmrazí pod oděvem a vydrží s ní na živu o něco déle. Protože nic lepšího s ní už asi nemůžete udělat.

Pitná voda pro kojence: v nouzi použít pitnou vodu pro dospělé, nejprve ji přefiltrovat přes filtr v konvici Britta, nebo přes papírový filtr na kávu (několikrát, nebo dát několik vrstev filtračního papíru, v nouzi čistého papíru), pak ještě převařit. Filtry na kávu vedou prodejny Billa (dohromady s kávou). Pokusit se koupit filtrační přístroj na vodu – bývají k dostání v obchodech pro armádní nadšence (ármyšop, armyshop), ale ty jsou teď zavřené. Je nutné se telefonicky na koupi dohodnout s majitelem toho obchodu, nebo koupit rozvážkovou službou přes internet (e-shop). Osvědčený malý filtrační přístroj bylo možné koupit přes e-shop ve Švýcarsku, stál asi 25 švýc. franků, ale nevím, jestli to lze nyní – kvůli virovému logdaunu, který mají i ve Švýcarsku.

Momentálně jsem ověřil: buď už si to správně nepamatuju, nebo jsem si v paměti posunul desetinnou čárku o jedno místo do leva, nebo už mezitím ten přístroj Katadyn momentálně ve Švýcarsku stojí desetkrát tolik než před asi 5 roky, kdy jsem to zkoumal. Do internetového vyhledávače zadejte: „wasserfilter katadyn schweiz,“ tam ho najdete. České armyshopy teď takové přístroje asi nenabízejí. U toho nejběžnějšího je ale poznámka, že teď není k dispozici a neví se, kdy bude. U podobných přístrojů je tam nyní poznámka: dodávka do 7 až 10 dnů (patrně uvnitř Švýcarska). Jsou to ručně poháněné přístroje nepotřebující elektřinu ani jinou energii, určené pro přežití jednotlivce v nouzi, kapacita 1 litr filtrované vody za hodinu. Mění nejen kalnou, ale i bakteriologicky závadnou vodu, na nezávadnou pitnou vodu.

Pitnou vodu nejlépe uchováte v nádobách z nerezové oceli nebo ze skla, s vhodným uzávěrem (šroubovací, korunkový, korkový, porcelánový, umělohmotný…). Nejdéle prý vydrží pitná voda jemně obohacená oxidem (kysličníkem) uhličitým (CO2), je to vlastně silně zředěná kyselina uhličitá, která tlumí případné choroboplodné zárodky v ní obsažené. Kanystry a jiné nádoby na vodu jsou nyní v běžných prodejnách tohoto zboží dostupné jen pro živnostníky, pro ostatní zákazníky jsou teď tyto prodejny logdaunem zavřené. Možná je koupíte v prodejnách spol. Mountfield, které jsou snad i nyní otevřené.

Protože není vhodné pít trvale minerálky, nejvhodnější je (i cenově) tzv. sodová voda (obchodní název), nebo stolní voda, nebo pramenitá voda. Za příznivou cenu si teď můžete do nouzové zásoby koupit např. stolní vodu Zon, jemně perlivou, v umělohmotné láhvi, v e-shopu Kosik.cz.

V delší nouzové situaci se jako minimum vody pitné a užitkové očekává 11 litrů na dospělou osobu denně (pití, vaření, nejnutnější hygiena). Ve svůj prospěch máte v krajní nouzi vodu obsaženou v jiných nápojích (pivo, víno, mléko) a v konzervách (párky, zeleninové vývary, kompoty, džusy, ovocné a zeleninové protlaky…). Párky v konzervě ohřejte v té konzervě a v roztoku v ní obsaženém, ten roztok pak použijte na polévku, nebo ho vypijte. Zkuste i nově nabízený, nutričně plnohodnotný nápoj/pokrm Mana, obsahuje také vodu (mléko). Je ale vhodný až do 18 roků věku a doporučuju ho jen v krajní nouzi, protože obsahuje sóju, která – jak známo – oblbuje! Vedou ho e-shopy a také prodejny Billa.

Pokračování příště.

Kocour Mourek, 20.11.2020

Loading...
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.