Dotazy čtenářů v diskusi ohledně toho, jak „se mají připravit“ na nouzovou situaci, mě přiměly napsat rychle tento článek s radami a doporučeními. Proto, že nouzová situace (Nouzový stav, kdy se už zase skoro nic nesmí a nebude smět) už tedy nastala, trvá a dál se rychle zostřuje, doba „na přípravu“ už vlastně dávno uběhla! Ale i uprostřed nouzové situace můžeme a musíme něco dělat. Pokud možno správně.

Protože už je pozdě na „přípravu“ a už není čas na obsáhlé výklady a přesvědčování, uvedu jen základní zřetele v pořadí podle jejich akutní důležitosti. Neuvádím svoje výmysly, nýbrž poznatky vědecky odvozené z nouzových situací, které už v minulosti nastaly, nebo které bezprostředně mohou nastat. Každý si podle své jednotlivě odlišné situace z nich prosím odvodí to svoje.

V nouzové situaci jsou v první řadě na zřeteli a nejvíc bezprostředně ohroženi kojenci, batolata, jejich matky a těhotné. Jim nejdřív a bezprostředně hrozí strádání žízní, zimou, hladem, horečkou, nemocemi, násilím. Senioři a nemocní jsou až za nimi, v případném druhém pořadí.

Ti, co jsou zdatní/zdatné a mají případně také zbraň, budou neustále přede vším bránit výše jmenované osoby. Zajistí jejich obranu a jejich potřeby, i vůči jejich příbuzným, kdyby jim chtěli něco ukrást, nebo jim ublížit. Tyto nejprve chráněné osoby budou uvnitř kruhu obrany. Pokud se zdatní/zdatné tomuto svému poslání zpronevěří, budou potrestáni!

Jak se zdá, nouzová situace se může vyhrotit právě v přicházející zimě. Pokud budou vaše běžné byty neobyvatelné a nemáte-li jiný úkryt, přesuňte se do nájemního bydlení s tím, že zaplatíte, až nouzová situace skončí. Případně nabídněte jako protihodnotu svoji práci, nebo pronajímateli ukažte, že máte zbraň. Budou-li i hotely neobyvatelné, měli byste mít dobře izolující zimní stan a příslušné vybavení, nebo si půjčit vozidlo pro kempování. Stanovat a kempovat se doporučuje nejspíš na obvyklých stanovištích a v kempech – měli byste mít předem ujasněno, kam se vydáte. Mají obvykle přírodní zdroj a snad i rozvod vody, přívod elektřiny a hygienická zařízení.

Jsme v nouzové situaci, kdy už se skoro nic nedá koupit – jen omezené množství věcí běžné denní potřeby. Proto už dál neotálejte a kupte si – dokud je to ještě možné – zásoby aspoň toho, co lze ještě vůbec koupit. Nejprve kupte to, co potřebujete pro kojence, batolata, jejich matky a těhotné. Nejen jejich rodiče, ale i prarodiče, tetičky a strýčkové ať nakoupí!

Vycházíme z nouzové situace, kdy neteče voda, nejde elektřina, v noci je všude naprostá tma, netopí topení, funguje případně jen pevná telefonní síť. Jak pokrýt především potřeby kojenců…?

Pitná voda: v nouzi použít pitnou vodu pro dospělé, nejprve ji přefiltrovat přes filtr v konvici Britta, nebo přes papírový filtr na kávu, pak ještě převařit. Pokusit se koupit filtrační přístroj na vodu – bývají k dostání v obchodech pro armádní nadšence (ármyšop, armyshop), ale ty jsou teď patrně zavřené. Je nutné se telefonicky na koupi dohodnout s majitelem toho obchodu, nebo koupit rozvážkovou službou přes internet (e-shop). Dobrý, malý filtrační přístroj bývalo možné koupit přes e-shop ve Švýcarsku (je pro švýcarské vojáky), stál asi 25 švýc. Franků, ale nevím, jestli to lze provést nyní – kvůli virovému logdaunu, který mají i ve Švýcarsku.

Pro péči o pokožku kojenců jednorázové pleny a podložky do postýlky, na očištění pokožky vhodné druhy vlhkých utěrek (lze i nyní koupit např. taky v e-shopu prodejny Mall cz).

Na ochranu před chladem koupit v lékárně (asi taky na Mall cz) tepelně izolující „zlaté“ přikrývky, jsou vzhledem k nouzové situaci levné, koupit větší počet.

Na ochranu před horečkou po poradě s lékárníkem ohledně druhu a dávkování předem koupit vhodné přípravky tlumící horečku, bolest, případně průjem…

Počítejte s tím, že velkoplošný výpadek elektřiny – zvlášť, bude-li záměrně navozen například teroristy nebo státními teroristy – může a asi bude trvat dlouho, nejméně několik týdnů, možná místy s přestávkami. O tom, proč a jak, se asi zmíním ve svém dalším článku.

A bude stát mnoho lidských a zvířecích životů! Jak jsme vás tady s Tomášem Marným opakovaně varovali. To je ta „zkáza“, na kterou se – jak jsem vám to napsal ve svém článku z 20. září 2020 – máte připravit. Mnozí jste mě za to kritizovali a okřikli – prý, ať nestraším lidi! A mezitím už jsou tady opět strašidelná a zkázonosná „opatření vlády“, kterým můžeme jen mlčky a bezmocně přihlížet. Zkáza už je tedy tady a zatím to nevypadá tak, že by snad vůbec zase odešla. Tak si dejte říct, já nestraším zbytečně! Kdybyste o tom věděli trochu víc, jako vím já, to byste se teprve děsili!

Kocour Mourek, 12.11.2020

 

Loading...
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.