Keď hľadáme odpovede na svoje zdravotné ťažkosti alebo jednoducho chceme zlepšiť svoje zdravie akýmkoľvek spôsobom, často sa obraciame na odborníkov.

A hoci by ste mali bezpodmienečne navštíviť svojho lekára, ak sa necítite dobre (tieto články by v žiadnom prípade nemali nahrádzať rady, ktoré vám poskytne váš lekár!), čo keby sa odpoveď na optimalizáciu zdravia nachádzala priamo pred dvermi vášho domu?

Ide o toto: výčet výhod slnečného žiarenia sa nedá vypísať do pár bodov.

Nemalo by to byť veľkým prekvapením, keďže náš cyklus spánku a bdenia sa technicky točí okolo slnka. Umelé svetlo síce trochu zmenilo náš spánkový režim, ale väčšina z nás spí počas tmy noci a žije život pod slnečnými lúčmi.

Slnko ale ovplyvňuje náš život o veľa viac.

Ako môže slnečné svetlo zlepšiť život a zdravie?

Môže skutočne zlepšiť náladu? Ako?

Ako slnečné lúče pracujú pre naše psychické zdravie?

Ako už bolo spomenuté, náš cyklus spánku a bdenia sa točí okolo Slnka. Ako?: Tma stimuluje uvoľňovanie melatonínu. Tento hormón vám pomáha cítiť sa ospalo. Preto je oveľa ľahšie zaspať v tmavej miestnosti ako pri jasnom svetle.

Na druhej strane, vystavenie slnečnému svetlu melatonín potláča. Zároveň však stimuluje serotonín. Inými slovami, keď sa vystavíte dostatočnému množstvu slnečného svetla, zvýšite si hladinu serotonínu. Ktorý je zodpovedný za dobrý pocit..

To však nie je všetko, čo pre nás Slnko robí…

Prečo je dôležité vystavovať sa slnečným lúčom?

Ó, Slnko! Najvzácnejšie zlato čo sa dá na zemi nájsť.” — Roman Payne

Svet sa točí okolo starého dobrého Slnka. Bez neho by život na Zemi prestal existovať. Niektorí z nás však trávia celé dni vnútri a sotva sa im dostane slnečného svetla. Ak sa vám to podobí, tu je 10 dôvodov, prečo by ste mali najbližšiu obednú prestávku stráviť vonku!

10 výhod slnečných lúčov o ktorých ste možno nevedeli

1. Lepší spánok

As per the above, our circadian rhythm runs off the rising and setting of the sun. And as you might already know, your sleep quality and quantity spill over into all other aspects of your life. 

For instance, if you’re more tired, you might feel more grumpy, and you might be more inclined to snap at your partner. This can seriously impact your quality of life interpersonally, as well as your overall health due to the many negative health effects associated to sleep deprivation.

2. Zlepšenie celkového pocitu

Ako už možno viete, kvalita a kvantita vášho spánku sa prenáša do všetkých ostatných aspektov vášho života.

Ak ste napríklad viac unavení, môžete sa cítiť nevrlejší a môžete mať väčší sklon vyletieť na partnera. To môže vážne ovplyvniť kvalitu vášho medziľudského života, ako aj vaše celkové zdravie vzhľadom na mnohé negatívne zdravotné účinky spojené s nedostatkom spánku.

Ak slnečné svetlo pomáha stimulovať serotonín… tak hádajte? S trochou slnka sa určite budete cítiť oveľa lepšie. Podľa odborníkov stačí aj 15 minút denne na to, aby ste využili jeho výhody.

3. Zlepšuje zdravotný stav kostí

Slnečné lúče pomáhajú vášmu telu vytvárať vitamín D pod kožou. A vitamín D pomáha telu správne vstrebávať vápnik a fosfát. Čím sa stáva nevyhnutnou súčasťou zdravia kostí a zubov. Malým deťom, ktorým rýchlo rastú kosti, sa vitamín D každý deň doplňuje. Hlavne v zime.

4. Znižuje krvný tlak

Vystavenie slnečnému žiareniu môže podporiť rozšírenie tepien, čo vedie k zníženiu krvného tlaku a zlepšeniu prietoku krvi. To môže celkovo podporiť vaše kardiovaskulárne zdravie!

5. Znižuje riziko vzniku metabolického syndrómu

V nedávnom výskume sa ukázalo, že prínos slnečného svetla môže znížiť kľúčové markery, ktoré vedú k rozvoju metabolického syndrómu (pojem, ktorý zahŕňa rôzne zdravotné ťažkosti vrátane vysokého krvného tlaku, nárastu hmotnosti, vysokej hladiny cukru v krvi atď.).

6. Znižuje zápalové procesy v tele

Slnežné lúče sú známe tým, že pomáhajú pri zápalových stavoch kože, ako sú ekzémy, psoriáza a akné.

Dokonca sa predpokladá, že pomáha pri rôznych autoimunitných ochoreniach vrátane zápalových ochorení čriev a artritídy.

7. Znižuje riziko vzniku depresie

V rôzných výskumoch sa ukázalo, že prirodzené svetlo môže zlepšiť (a znížiť výskyt) depresie, bipolárnej poruchy a ďalších ochorení.

Dokonca sa dá predpokladať, že viac ako polovica spoločnosti má nedostatok slnečného svetla, čo vedie k rôznym psychickým a fyzickým zdravotným problémom.

8. Zvyšuje hladinu vašej energie

Slnečné žiarenie nás prirodzene nabíja energiou, pretože súvisí s naším cirkadiánnym rytmom.

Nášmu mozgu dáva najavo, že musíme byť v strehu a pripravení. Slnečné svetlo spôsobuje uvoľňovanie hormónov, ktoré práve toto zabezpečujú.

9. Lepšia imunita a zdravie

Možno ste už počuli, že vitamín D je popri rastu kostí veľmi dôležitý aj pre optimálnu funkciu imunitného systému.

Väčšinu vitamínu D získavame zo slnka. To môže viesť k menšiemu počtu ochorení a infekcií.

10. Možno pomáha žiť dlhšie

Všetky uvedené pôsobenia slnečných lúčov naznačujú, že s nimi budete žiť dlhšie a zdravšie.

Na základe niektorých údajov je možné, že tí, ktorí trávia čas na slnku, môžu žiť o dva roky dlhšie ako tí, ktorí na slnku často nebývajú (dosť presvedčivé, že?).

Čo sa stane, ak budem mať nedostatok slnečného svetla?

Pravda je bohužiaľ taká, že bez slnečného svetla hrozí riziko sezónnej depresie.

Je to spôsobené príliš nízkymi hladinami serotonínu. To však nie je všetko…

Môžete tiež pociťovať:

  • Ťažkosti so spánkom
  • Únavu
  • Častejšia chorobnosťhoršia imunita
  • Znížená hustota kostí
  • Kazivosť zubov
  • Bolesti a nevoľnosti
  • A ešte viac…..

Výhody slnečného žiarenia sú na dosah!

15 minút. To je všetko, čo potrebujete každý deň, aby ste získali vyššie uvedené výhody slnečného žiarenia.

Kto by nechcel žiť dlhšie a cítiť sa čo najlepšie?

Aj keď sa možno sústredíte na vytvorenie zdravého stravovacieho a pohybového plánu (skvelé!), nezabúdajte na pobyt vonku v prírode a vychutnávanie si liečivej sily Slnka.

Zdroj: Daily Motivation

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.