Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • JAG zatkl Ellen DeGeneres a “její” manželku Portiu de Rosi
    JAG zatkl Ellen DeGeneres a “její” manželku Portiu de Rosi

    JAG zatkl Ellen DeGeneres a “její” manželku Portiu de Rosi

  • Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné
    Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné

    Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné

  • Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku
    Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku

    Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku

  • Začíná globální odpočítávání EBS
    Začíná globální odpočítávání EBS

    Začíná globální odpočítávání EBS

Související zprávy

  • Trump song: Jsem bojovník
    Trump song: Jsem bojovník

    Trump song: Jsem bojovník

  • Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska
    Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska

    Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska

  • Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku
    Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku

    Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku

  • Ruská vojska útočí na New York. Nevěříte?
    Ruská vojska útočí na New York. Nevěříte?

    Ruská vojska útočí na New York. Nevěříte?

120 let od vraždy císařovny Sissi. 10 faktů o krásné manželce Františka Josefa I.

Před 120 lety vyhasl při atentátu život rakouské císařovny Alžběty, která vešla do dějin pod pseudonymem Sissi. Manželka císaře Františka Josefa I. proslula nejen svou krásou, ale i na tehdejší dobu nezvyklou mírou emancipace. Přestože mohla mít vše, co chtěla, nebyl její život vždy procházkou růžovou zahradou. Jaká skutečně byla?

[wp_ad_camp_2]

1. Talentovaná tatínkova holčička
Princezna Alžběta Amálie Evženie se narodila na Štědrý den roku 1837 v Mnichově dceři bavorského krále Maxmiliána I. Ludovice a jejímu choti Maxmiliánovi Josefovi z rodu Wittelsbachů. Alžběta se narodila jako čtvrté dítě do manželství, které nebylo idylické, a stala se oblíbenkyní svého otce, s nímž trávila bezstarostné dětství na zámku Possenhofenu, kde jí otec naučil například jezdit na koni nebo plavat, což byly v té době spíše chlapecké dovednosti.
.
2. Zásnuby s vlastním bratrancem
V roce 1853 byl rakouským panovníkem František Josef I. Ač byl císařem již pět let, dosud nebyl ženatý. Manželku se mu rozhodla najít jeho matka Žofie Bavorská, která pomýšlela na nejstarší dceru své sestry Ludoviky Helenu. Nakonec se ale rozhodla spíše pro Heleninu mladší sestru Alžbětu. Během seznámení tehdy třiadvacetiletého Františka Josefa s šestnáctiletou Alžbětou se do půvabné dívky mladý císař ihned zamiloval a po několika dnech ji požádal o ruku. Vzhledem k tomu, že matky obou snoubenců byly sestry, rakouský císařský pár tak tvořil bratranec a sestřenice.
.

3. Bohatá svatba ve Vídni

Svatba Františka Josefa a Alžběty byla naplánována na v pondělí 24. července 1854 v 19. hodin večer v augustiniánském kostele ve Vídni. Ten byl během obřadu nasvícen 15 tisíci svíčkami. Císařský pár oddával tehdejší vídeňský arcibiskup, kardinál Joseph Othmar von Rauscher, kterému koncelebrovalo 70 biskupů a prelátů. Alžběta se vdávala ve stříbrem vyšívaných šatech a na hlavě měla diamantovou korunku. Jako svatební dar dostala od otce 50 tisíc zlatých, což její manžel František Josef navýšil o dalších 100 tisíc. 12 tisíc dukátů dostala od císaře jako dar za ztrátu panenství o svatební noci a byla jí stanovena velkorysá apanáž 100 tisíc zlatých ročně

.

[wp_ad_camp_2]

4. Svobodomyslná dívka pod tlakem císařského dvora

I díky otcově výchově byla Sissi velmi svobodomyslnou dívkou a později ženou, která se nechtěla nechávat svazovat společenským tlakem. To bylo ale bohužel v přímém rozporu s životem na vídeňském císařském dvoře, což mladá císařovna pochopila velmi záhy po svatbě. Sissi byla rovněž velmi vzdělaná a hovořila jedenácti jazyky, čímž převyšovala prakticky všechny dvorní dámy. František Josef na svou manželku kvůli státnickým povinnostem neměl čas a ona tak musela trávit čas s lidmi, s nimiž si neměla co říct, což se Alžbětě zajídalo. Některé dvorní dámy jako Idu von Ferenczyovou nebo Marii Festeticsovou si ale císařovna velmi oblíbila a měly na ní silný vliv.

.

 

5. Nenávist s císařovou matkou

Jestli bylo něčím manželství císařského páru poznamenáno, pak to byl vzájemný vztah Sissi a její tchyně a tety v jedné osobě Žofie Bavorské. Představy o životě obou žen se zcela rozcházely a arcivévodkyně Žofie měla neustálý pocit, že jí mladá neteř, ač je císařovnou, musí poslouchat a řídit se jejími radami do života. František Josef se tak permanentně nacházel v nezáviděníhodné situaci, kdy se chtěl postavit za svou manželku, ale zároveň nechtěl rozhněvat vlastní matku. Řevnivost trvala až do smrti Žofie Bavorské v roce 1872.
.

6. Jednostranná láska císaře

Stejně jako manželství jejích rodičů, ani manželství Sissi s Františkem Josefem nebylo ideální. Na obranu Františka Josefa se ale sluší říct, že on na této skutečnosti nesl minimální podíl. Císař svou choť od první chvíle hluboce miloval a o cokoliv ho kdy požádala, to jí splnil. Cit Alžběty ale rozhodně nebyl tak vřelý. Důvodem byl hlavně odlišný pohled obou manželů na svět a na život. Zatímco František Josef byl silně konzervativní a staromilský, povahově spíše nudný pedant, Sissi byla moderní ženou, která v mnoha ohledech předběhla svou dobu a toužila hlavně po osobní svobodě a možnosti věnovat se svým zálibám. V manželství tak často hledala útěchu u jiných, podobně smýšlejících mužů, například u maďarského hraběte Gyuly Andrássyho.
.
7. Nevyrovnaný vztah k vlastním dětem
Císařský pár měl celkem čtyři děti. Nejstarší dcera Žofie zemřela v pouhých dvou letech, což prohlubeň mezi oběma manželi ještě prohloubilo. K druhorozené Gizele i jedinému synovi Rudolfovi měla Sissi velmi chladný a odtažitý vztah. Děti prakticky nevychovávala, a když korunní princ Rudolf jako následník trůnu spáchal sebevraždu, tak ač císařovna na znamení smutku nosila jen černé šaty, mnohem více to zasáhlo Františka Josefa. Opravdu milující matkou byla císařovna Alžběta až nejmladší dceři Marii Valerii, o níž i na veřejnosti hovořila jako o své jediné dceři, ke značné nelibosti jak císaře, tak hlavně starší dcery Gizely. V Maďarsku narozená Marie Valerie byla zahrnována matčinou láskou a pozorností, což bylo něco, co její starší sourozenci nikdy nezažili.

[wp_ad_camp_2]

.
8. Emancipovaná cestovatelka, sportovkyně i umělkyně
V době, kdy císařovna Sissi žila, se rozhodně nedalo hovořit o rovnoprávném postavení mužů a žen. Ženy byly podřízené svým manželům, neměly volební právo a myšlenky feminismu ještě prakticky neexistovaly. Této představě ženy 19. století se ale Alžběta vymykala. Sissi milovala cestování, projela prakticky celé Rakousko-Uhersko, stejně tak Německo. Navštívila Madeiru, Korfu, Mallorcu nebo Gibraltar a často se vypravovala i do velké Británie. Sissi byla též neúnavnou sportovkyní, libovala si v dlouhých pěších túrách a jízdě na koni, ale též vynikala v gymnastice, plavání a dokonce i v šermu, kde v soubojích často porážela muže. Mimo to milovala kulturu, které byla velkou mecenáškou a sama stejně jako její otec celý život psala básničky a krátké povídky.
.
9. Kráska posedlá vlastním vzhledem
Sissi byla považována za nejkrásnější panovnici své doby a mnozí ji považují za jednu z nejhezčích panovnic všech dob a to zcela po právu. Vysoká štíhlá Alžběta s pronikavým pohledem a jemnými rysy a hlavně dlouhými hustými vlasy oblečená vždy podle poslední módy byla potěchou pro oko a Františku Josefovi, stejně jako mnoha dalším mužům, se nelze příliš divit, že ho Sissi okouzlila na první pohled. To si ale vybíralo svou daň. Císařovna byla svým vzhledem doslova posedlá. Úzkostlivě dbala na svou váhu, která nikdy nepřekročila 55 kg. Několikrát denně se vážila a při sebemenším zvýšení váhy upadala do depresí, čímž si vybudovala poruchu příjmu potravy. Po celý život se Sissi styděla za své zuby a tak se téměř neusmívala a nepila kávu, čaj ani červené víno, aby si zuby neobarvila. Od 45 let se odmítala nechat fotografovat, protože chtěla zůstat ve vzpomínkách lidí stále mladá.
.
10. Smrt rukou šíleného anarchisty
Osudnou se Sissi stala návštěva přítelkyně baronky Julie Rothschildové na zámku Pregny na břehu Ženevského jezera. 10. září 1898 se Sissi v doprovodu dvorní dámy Irmy Sztárayové vydala pěšky do ženevského přístavu, když k ní přiskočil anarchista Luigi Lucheni, který císařovnu bodl do hrudníku pilníkem. Sissi dokázala ještě dojít na loď. Při životě jí drželo to, že byla sevřena v natěsno sešněrovaném korzetu, tudíž byla rána způsobená atentátníkem stlačena. Když jí byla šněrovačka rozvázána, císařovna na pokraji mdlob pronesla svá poslední slova: “Co se to se mnou proboha stalo” a zemřela. Následné ohledání doktorem prokázalo, že pilník pronikl mezi žebry do hloubky 8,5 cm a probodl jak levou plíci, tak srdce a Sissi tak neměla naději na přežití. František Josef byl zprávou o úmrtí Sissi zcela zdrcen a uspořádal jí pompézní pohřeb. Její ostatky jsou po boku ostatků Františka Josefa uloženy v kryptě kapucínského kostela ve Vídni.
Zdroj: 9
“Osudnou se Sissi stala návštěva přítelkyně baronky Julie Rothschildové ….. ” Říkala jsem si, že její smrt nebyla náhoda, protože nic není náhoda a ten “šílený anarchista” nemohl být šílený anarchista. Že by v tom měli prsty opět Rothschildové?
Líbil se vám článek? Pošlete ho dál