Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
16. března 1968 se odehrál masakr v My Lai. Američtí vojáci zavraždili stovky vietnamských civilistů včetně dětí
Masakr v My Lai se odehrál přesně před 51 lety. Incident byl zveřejněn v listopadu 1969 a způsobil šok.
Před 51 lety došlo k masakru vietnamských civilistů ve vesnici My Lai. Američtí vojáci z 23. pěší divize Americal U.S. Army dostali v březnu 1968 zprávu, že se ve vesnici ukrývají příslušníci Vietkongu. Když jednotka vstoupila do vesnice, našla zde pouze několik stovek neozbrojených civilistů, hlavně ženy a děti.
[wp_ad_camp_2]
Vojákům však bylo z velení sděleno něco jiného – že obyvatelé žijíci v My Lai, které zde vojáci najdou, jsou považováni za příslušníky Vietkongu či jejich sympatizanty. Pozdější vyšetřování prokázalo, že pouze tři nebo čtyři z obětí mohli být příslušníci nebo příznivci Vietkongu. 23. pěší divizi Americal U.S. Army tak bylo nařízeno, ať obyvatele bez milosti zlikviduje.
To se také posléze stalo. Američtí vojáci na nic nečekali a 16. března 1968 v My Lai zavraždili podle odhadů až 500 neozbrojených Vietnamců včetně žen, dětí a starců. Některé zdroje uvádí ,,jen“ 350 lidí. Masakr trval asi dvě hodiny a američtí vojáci spustili palbu na vše, co se hýbalo. Zabíjeli civilisty u jejich obydlí či na rýžových polích, které se nacházely nedaleko. Mnoho žen bylo před smrtí znásilněno.
Masakr ukončil až pilot průzkumného vrtulníku Hugh Thompson, který přistál se strojem mezi Američany a vesničany, kteří se snažili z místa utéct, a pohrozil jednotce, že spustí palbu, pokud bude v krveprolití pokračovat.
[wp_ad_camp_2]
Podle amerického velení dopadla tato akce úspěšně a bylo při ní zlikvidováno 128 nepřátel. O masakru civilistů v té době ještě nikdo nevěděl a velení se jej snažilo ututlat. Následné vyšetřování však odhalilo, že v My Lai zemřeli výhradně civilisté. Incident se dostal na přetřes i do amerického Kongresu, kdy se o něj začalo zajímat stále více politiků. V listopadu 1969 se pak o něm dozvěděla i široká americká veřejnost.
V roce 1970 americká armáda obvinila 14 důstojníků, kteří měli být za masakr odpovědní. Byl mezi nimi generálmajor Samuel W. Koster, velitel brigády plukovník Oran K. Henderson nebo poručík William Calley. Ten byl v roce 1971 odsouzen za vydání rozkazu ke střelbě na doživotí, záhy po rozsudku byl však omilostněn prezidentem. Kapitán Ernest Medina a další, kteří v masakru hráli klíčovou roli, byli soudem omilostněni.
I tak platí, že zůstává krvavá lázeň ve vesnici My Lai válečným zločinem, který vrhl na americké počínání ve Vietnamu výrazně negativní světlo.
zdroj: 9
Opět další špinavá hra amíků.
https://rutube.ru/video/e8e2e89d4e953019a9f33084fcbcdef8/?ref=search
Je to tady: Na Novém Zélandu byl zaveden zákaz na samonabíjecí zbraně
https://ac24.cz/-/je-to-tady-na-novem-zelandu-byl-zaveden-zakaz-na-samonabijeci-zbrane?redirect=%2F
https://www.theguardian.com/world/live/2019/mar/21/new-zealand-shooting-jacinda-ardern-to-make-policy-announcement-live-updates
nieco velke sa ma coskoro objavit na scene, preto maju politici nasrano z ich mozneho vyhladenia