V rastlinnej medicíne ide o viac ako len o pestovanie alebo zber liečivých bylín. Zahŕňa to aj znalosť prípravy bylinných receptúr, aby sa maximálne využili liečivé vlastnosti vybraných rastlín.

Väčšina ľudí pozná bylinkové čaje, ale existuje mnoho ďalších spôsobov, ako bylinky používať na liečebné účely. Niektoré bylinky sa napríklad najlepšie používajú lokálne namiesto ústneho podávania. Sú tiež bylinky, ktoré je najlepšie pripraviť do tinktúry, a iné, ktoré sa musia pred liečebným použitím vylúhovať do nosného oleja.

Nižšie sú uvedené rôzne bylinné prípravky, ktoré si môžete pripraviť:

[wp_ad_camp_2]

 1. Bylinný čaj – Čaj je najjednoduchší bylinný prípravok. Stačí pridať vybrané bylinky do šálky horúcej vody, niekoľko minút lúhovať a pred pitím scediť.
 2. Bylinné kapsuly – Bylinné kapsuly sú pohodlným spôsobom užívania byliniek. Sú ideálne, ak nechcete cítiť chuť samotné bylinky. Môžete si vyrobiť vlastné bylinné kapsuly naplnením želatínových kapsúl práškovými bylinkami.
 3. Nálev – Nálev je bylinný prípravok na báze vodhttps://www.naturalpedia.com/gelatin-toxicity-side-effects-diseases-and-environmental-impacts.htmly podobný čaju. Môže sa pripravovať buď s horúcou, alebo studenou vodou. Na rozdiel od čajov sa však nálev pripravuje niekoľkohodinovým namáčaním bylín.
 4. Odvar – Odvar sa pripravuje zmenšením bylinného čaju až o polovicu jeho pôvodného objemu. Na rozdiel od čajov a nálevov sa však odvar často pripravuje z koreňov, semien, kôry alebo plodov liečivej byliny – nielen z jej listov.
 5. Bylinný vývar – bylinné vývary sa často vyrábajú z liečivých húb. V niektorých verziách sa liečivé byliny pridávajú do pomaly varených vývarov z kostí.
 6. Bylinná náparka – Bylinné naparovanie je obzvlášť užitočné na zmiernenie príznakov dýchacích problémov. Aromatické liečivé byliny sa zalejú vriacou vodou a vzniknutá para sa jemne vdychuje.
 7. Obklady – Obklady sa vyrábajú z čerstvých alebo sušených bylín, ktoré sa jemne nasekali alebo rozpustili a používajú sa lokálne. Obklady sú užitočné najmä pri uštipnutí hmyzom, bodnutí, popáleninách a vyrážkach.
 8. Tinktúra – Tinktúra je vysoko koncentrovaný bylinný extrakt vyrobený namáčaním kôry, plodov, koreňov alebo listov jednej alebo viacerých liečivých bylín v alkohole. (Súvisiace pre angličtinárov: Základy tinktúry: Recept na výrobu domácich liekov.)
 9. Bylinný glycerit – bylinný glycerit je veľmi podobný tinktúre, len sa pri ňom nepoužíva alkohol, ale rastlinný glycerín. Bylinný glycerit je ideálny pre tých, ktorí sa vyhýbajú alkoholu.
 10. Bylinné spreje – bylinné spreje sú extrakty na báze alkoholu, ktoré sú pohodlnejšie ako tinktúry. Alkohol funguje ako lokálna dezinfekcia, ale pomáha aj konzervovať použité bylinky.
 11. Výluh v oleji – Infúzny olej sa vyrába vyluhovaním sušených bylín do jemného oleja, ako je jojobový alebo olivový olej. Môže sa používať vnútorne alebo zvonka, ale niektorí ľudia radi používajú vyluhované oleje aj v receptoch.
 12. Bylinná masť – bylinné masti sú hustejšie ako masti klasické a na pokožke zostávajú dlhšie. Môžete si vyrobiť vlastnú bylinnú masť kombináciou bylinného oleja s včelím voskom.
 13. Bylinné mydlo – Bylinné mydlo môže pomôcť pri dezinfekcii pokožky a liečbe kožných problémov. Ak ho chcete vyrobiť, jednoducho roztopte kocku glycerínového mydla a primiešajte do nej bylinný olej. Zmes nalejte do formy a nechajte stuhnúť.
 14. Kúpeľové soli a bomby do kúpeľa – Kúpeľové soli a bomby do kúpeľa sú aromatické výrobky na jedno použitie, ktoré pomáhajú spríjemniť čas strávený vo vani. Môžete si vyrobiť vlastné s bylinkami a premeniť tak kúpeľ na upokojujúcu bylinkovú terapiu. Pri výrobe vlastnej bylinkovej soli do kúpeľa a bylinkovej bomby do kúpeľa postupujte podľa týchto návodov. na soľ tu (pozn. pre.: je to síce v angličtine ale návod obsahuje aj zrozumiteľné video) a na bomby tu.
 15. Výluh v ocet – na výrobu produktu podobného tinktúre môžete použiť ocot. Stačí namočiť bylinky do nádoby s octom, aby ste získali ich účinné zložky.
 16. Výluh v mede – Ak nie ste fanúšikom alkoholu ani octu, vždy môžete na výrobu tinktúr použiť med. Med má antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti, preto môže pomôcť v boji proti infekciám, zmierniť príznaky prechladnutia alebo chrípky a hojiť rany a popáleniny.
 17. Oxymel – Oxymel je zmes byliniek, octu a medu, ktorá sa zvyčajne užíva ako sirup.
 18. Elekcionár – Elekcionár je pasta vyrobená zmiešaním práškových bylín so surovým medom. Môže sa jesť z lyžice, zmiešať s horúcou vodou alebo sa môže rozpustiť v ďalších práškových bylinách a vytvoriť malé tabletky.
 19. Chladivý bylinný obklad – Vyrážky, drobné popáleniny a iné kožné problémy zmiernite pomocou chladivého obkladu, ktorý sa pripraví namočením kúska látky do jednoduchého bylinného nálevu.
 20. Bylinkové pivo – Ľudia varia bylinky v pive a iných alkoholických nápojoch, aby sa zachovali liečivé vlastnosti byliniek. Tu sa dozviete v angličtine, ako si môžete vyrobiť vlastné bylinkové pivo.

Pre angličtinárov na stránke PlantMedicine.news nájdete ďalšie články o bylinkách s liečivým využitím.

Preklad a úpravy: anna, Zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.