Česká republika sa môže stať významným hráčom na trhu s lítiom. Podľa spravodajského portálu Sputnik, o ťažbu tohto kovu u našich západných susedov súperia austrálska spoločnosť a firma bývalej ministerky zahraničných vecí Madeleine Albrightovej.

Nálezisko tejto vzácnej suroviny bolo nájdené v Ústeckom kraji na hraniciach s Nemeckom a jeho hodnota môže predstavovať bilióny českých korún. Česko-austrálska spoločnosť Geomet vykonala neďaleko Cínovca na Teplicku prieskumné vrty a zistila, že pod povrchom sa nachádza až 6,5 milióna ton vyťažiteľného lítia. Tento objem dokáže podľa Sputniku pokryť európsky dopyt po lítiu na viac ako desať nasledujúcich rokov.

Lítium je v súčasnosti mimoriadne cennou surovinou pre výrobu elektrických batérií. Vzhľadom k tomu, že sa v najbližšej dobe predpokladá rozmach elektromobilov, predstavuje v tomto smere surovinu, ktorá je cennejšia ako ropa, zemný plyn alebo zlato.

Lítium sa preto často nazýva aj biela ropa. Cena za tonu uhličitanu lítneho, z ktorého sa lítium získava, sa dnes na svetových trhoch pohybuje okolo deväť tisíc dolárov. Väčšina dnešnej svetovej produkcie tohto alkalického kovu pochádza z nálezísk v Austrálii, Číne, Argentíne, Čile a Bolívii. Sputnik poukazuje na možnosť vypuknutia lítiovej horúčky, ktorú svet v blízkej budúcnosti zažije.

Podľa investičnej banky Goldman Sachs si každé percento podielu elektromobilov na trhu vyžiada vzostup dopytu po lítiu o 70 000 ton ročne. Čína v tomto smere plánuje do roku 2020 zdvojnásobiť produkciu lítiových batérií a jej záujem sa preto sústredí na akvizície v zahraničí. Spojené štáty sú aj vďaka majiteľovi spoločnosti Tesla Elonovi Muskovi, jedným z hlavných producentov elektromobilov. Musk má údajne záujem postaviť v Českej republike závod na výrobu lítiových batérií.

Duncan Goodwin, ktorý v britskej banke Barings riadi fond zameraný na nerastné bohatstvo poukázal na to, že Peking bude na trhu s lítiom hrať v budúcnosti významnú úlohu. “Japonci batérie vynašli, Kórejčania ich rozšírili, a Číňania budú trhu dominovať,” vyhlásil Goodwin.

Najväčšiu šancu ťažiť českej lítium má spoločnosť Geomet, resp. European Metals Holdings, ktorá od českého ministerstva životného prostredia obdržala prieskumnú licenciu. O cenný kov má podľa Sputniku mimoriadny záujem aj globálna konzultantská spoločnosť Albright Stonebridge Group, v ktorej čele stojí bývalá americká ministerka zahraničia českého pôvodu Madeleine Albrightová. Tá po odchode z americkej administratívy intenzívne využíva svoje kontakty v rámci svojich obchodných záujmov. Pred desiatimi rokmi sa napríklad stala zvláštnou poradkyňou predsedu správnej rady kosovského internetového poskytovateľa Ipko Net. Albright Stonebridge Group neskôr prevzala kontrolu nad mobilným biznisom v Kosove.

Český poslanec za KSČM Jaroslav Borka sa pri tejto príležitosti nechal počuť, že “strategicky významné odvetvia by mal vlastniť stáť a nie špekulanti, po ktorých nám zostane len obrovská ekologická záťaž a miliónové náklady na sanácie a rekultiváciu, ktorú budú platiť ešte ďalšie generácie”.

Podľa poslanca budú musieť v budúcnosti v Ústeckom a Karlovarskom kraji riešiť z dôvodu útlmy ťažby uhlia problém nezamestnanosti miestnych baníkov. Ťažba lítia pod kontrolou štátu, by podľa jeho slov mohla byť riešením na vzniknutú situáciu. Varoval však pred tým, aby sa z toho nestal tunelársky obchod.

“Otázkou ostáva, ako sa zachová vláda tohto štátu. Nechá zahraničné firmy drancovať naše nerastné bohatstvo, aby nám zostali oči pre plač, ako v prípade OKD? Podľa môjho názoru by mal ťažbu kontrolovať stáť, tak aby z nej profitovali naši občania a nie noví Bakalovia a jemu podobní,” uzavrel komunistický poslanec.

Zdroj: Národné Noviny

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.