Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Symbolický rozbor videoklipu: Ultravox – Hymn
Byla jsem upozorněna na velmi zajímavý hudební videoklip, který je už staršího data. Je od britské skupiny Ultravox, která se proslavila několika svými hity v osmdesátých letech.
Dneska se podíváme na jejich klip ke skladbě Hymn (hymna), který má velmi srozumitelný příběh pro každého, i pro toho kdo o symbolice v životě ani neslyšel.
Dobře srozumitelný příběh je však přesto proložený velmi výživnou a bohatou symbolikou. Uděláme si takový jednoduchý rozbor, na kterém si můžete pocvičit symboliku a vypozorovat nové druhy znamení, které jsou tu ukázané a ke kterým jsme s enedosali dřív. Postupně vám nejvíc zajímavé momenty nafotím a popíšu, ale vyjadřuji se i k neofoceným momentům, takže doporučuji klip pustit, zkouknout celý a pak napodruhé postupně pomaličku pauzovat.
Klip začíná světlem, postupujícím do temnoty, pak je záběr na hlavního hrdinu a pak vidíme podané ruce, za kterými jsou sloupy. Obraz mluví k nám a ne my k němu, takže levá ruka je ta vpravo a pravá ruka je nalevo. U levé ruky si všimněte, že jak se pouští, je v rukavici a má jiný tvar než lidská pravá ruka. V symbolice jde o úvod, který říká, že klip vypráví o podané ruce ďábla (který zastupují na této planěte jím řízené elity jednající v rukavičkách) s člověkem.
Když se ruce pustí, vidíte veliký symbol Y s kolmicí uprostřed. Vlevo jsou pak vidět dva bílé sloupy, vpravo tři bílé sloupy. Poslední šestý sloup je skrytý za Ypsilonem, ale je tam.
Y s kolmou čarou uprostřed značí Poseidonovy vidle, symbol síly, tedy působení maximální silou.
Je zajímavé, že šestinohá brána za Ypsilonem připomíná Torii, bránu z japonské legendy, o které se věří, že symbolizuje prosperitu. Patrně odkaz na to, že prosperita slavných v matrixu stojí na šesti sloupech. Co znamená číslo šest snad všichni víme.
To všechno vidí hlavní hrdina na obrazovce a ocitáme se v kině. Když film skončí, podívá se hlavní hrdina vlevo (levá mozková hemisféra) a vychází z kina. Na obrazovce mu byla ukázaná znamení, co ho čeká, ale on jich nedbá. Jde za levou půlkou mozku (logika).
U východu z kina míjí ženu v červeném – symbol nebezpečí v matrixu. Ukazuje mu, že směr kterým se vydal, je špatný. Všimněte si také, že se žena na něj upřeně dívá, on si jí však vůbec nevšímá – nedbá na znamení – a žena sklopí oči, další znamení bylo promarněno. Každá vteřina v tomto klipu má svůj význam.
Hrdina vychází z kina. Rudý nápis ,,The Screen“ a pak zeleně ,,on The green“ je také zajímavý. Opět se vydává doleva, za levou půlkou mozku.
Zastavuje se u plakátu, na kterém je nápis ,,Raiders“ (lupiči, útočníci). Hlavní postava na plakátu má klobouk – agent z matrixu, a v pravé ruce drží nůž, kterým jakoby bodal hlavního hrdinu symbolicky do zad. Když budete pozorní, všimnete si také, že na pravé straně plakátu (takže z našeho pohledu vlevo), ještě než se zastaví před plakátem, je další chlap v černém klobouku a míří pistolí přímo na záda hlavního hrdiny, který ho pak překryje. Všechno mu ukazuje na nebezpečí. ,,The screen“, která byla předtím osvětlená červeně (pozor nebezpečí) při vycházení z kina, ho přivede do záhuby, jak později ukazuje tento plakát.
Přistupuje k němu záhadný stín (ďábel). Všimněte si ruky, která při zajíždění pod kabát ukazuje dva prstíky – symbolicky dva rohy. Tím se stín identifikoval, koho vlastně zastupuje.
Poté vytahuje lejstro, které drží chvíli ve vzduchu a z našeho pohledu to vypadá jako písmeno C. C je třetí písmeno abecedy, odkazuje se tedy na 3. (A-1, B-2, C-3, D-4, E-5). Poté prosvitnou velmi krátce zelené oči. (v tomto klipu je má ďábel zelené, svítící) Hlavní hrdina si smlouvu bere, tedy přijímá dohodu a stává se náhle slavnou filmovou hvězdou a účinkuje na těch (rudých) plátnech, o kterých snil.
Poté vidíme klapku, na ní je 20 (dualita) a 5 (člověk). Klapne a na obkresleném obrysu na zemi, na místě činu, si lehá herec. Režisér přechází scénu a blíží se k hlavnímu hridnovi, sedícímu na stoličce. Je připravený, jde se hrát. Má roli policisty s helmou. Policista je osoba, která je lapena v matrixu velmi silně a jeho symbolika vždy odkazuje na podřadné agenty matrixu, jeho ochránce, či strážce. Policista však není mocná postava přestože brání matrix, je spíše jeho slouha.
Horší jsou klasičtí kloboučníci v kabátech, ti mají vyšší smysl. Policisté symbolicky nejsou strážci nebo pomocníci lidí, pomáhají pouze systému, čili jdou proti člověku a představují špatné znamení. – Jak je to v reálném životě, mno, to raději ponechám na vašem vlastním názoru.
Také si všimněte, že když přichází ke slečně, na jeho pravém rameni je vidět hvězda stojící na špici (666).
V roli policisty se debilně směje a obraz potemní. Je chycen. Opona padla, tečka.
Poté se přechází k druhému příběhu s jinou osobou.
Je to nějaký aktivista, možná člen politické strany, rozdává letáčky, ale nikoho nezajímá, dokud k němu nepřijde ďábel a nevšimne si ho.
Dívejte se na bílou značku, kterou má připevněnou na kabátu, trčí z ní dvě stuhy se zdvojenými konci – hadí jazyky. Možná odkaz na skutečný význam/účel politiky obecně.
Ďábel k němu přichází zezadu – nepřítel vždy chodí zezadu.
A nabízí mu ,,Contract“ (smlouva). Zpoza té opět zasvítí zelené ďábelské oči a obraz okamžitě přechází do jiné reality, kde má aktivista masový úspěch u publika a jeho názory jsou se zájmem vyslyšeny.
První má ruce rozepjaté – ukřižování. Ale neví o tom, poté je dává nahoru a třese jimi, chce ukázat že je vítěz. Neuvědomuje si však, že je naopak poražený, protože přímo za jeho zády je další symbol. Černobílá tvář, jejíž oči zezadu všechno sledují. Znamená to, že je pod dozorem a není sám za sebe, je vedený.
Jeho program se jmenuje ,,The Peoples Party“ (asi fakt politik, ale to není vůbec podstatné), všimněte si jak je obraz naschvál udělaný přesně zrcadlově. Dvě světla, dvě okna. U klipů kde se objevují takto nápadné zrcadlové obrazy, je vždycky dobré velmi zpozornět, je to takový zdvižený prst, že to sestavoval někdo zpoza opony, znalec.
Tento druhý příběh končí gestem, kdy aktivista opět roztahuje ruce, jakoby byl ukřižovaný.
Třetí příběh vypráví o hudebníkovi, který hledá úspěch. Snaží se, ale lidi to moc nebere, raději si povídají mezi sebou. Za mikrofonem pochopí že jeho snažení je zbytečné a rezignovaně odchází z podia. Všimněte si že jak opouští neúspěšné podium, chytá se za levé ucho (pravá polovina mozku něco čuje). Ale jde přesto pořád rovně, nezmění směr a přichází pak k ďáblovi.
To opět ukazuje na znamení, které přešel, ignorování intuice, jakoby mu šeptala do levého ucha. Natočí dokonce hlavu doprava, aby zdůraznil varující pravou polovinou mozku, ale nejde doprava, raději pokračuje vpřed podle své logiky.
Podívá se doleva a tam stojí ďábel, který mu nabízí Contract. Potřetí problesknou jeho zelené ďábelské oči. Smlouva tedy byla uzavřena.
A dostáváme se do velice zajímavého momentu:
Střih, a ďábel nám ukazuje vztyčeným prstem. – Pozor, teď se velmi pozorně dívej.
Ďábel poté ukáže na obrazovku a kamera se na ni zaměřuje. Jak se obrazovka přiblíží, postava v obrazovce udělá to samé gesto, ukáže stejným směrem jedním prstem.
Hned jak ukáže tím prstem, se za ním rozsvítí třetí realita, a to je náhle slavná hudební skupina, jejíž šéf ve třetím příběhu přijal Contract. Kamera prochází skrz obrazovku – změna dimenze, změna reality. Je to velice zajímavý moment přecházení z jedné reality to druhé a do třetí. Ukazuje to na změnu pro osobu ve více dimenzích, to znamená pro hmotnou i nehmotnou, pro tělo i pro duši.
Příběh ukazuje náhle slavnou skupinu a tím se uzavírá.
Začíná čtvrtý příběh.
Vidíme číníka, který roznáší kafe na poradě ,,těch důležitých“. Vnitřně touží být na jejich místě. Upustí cukřenku a na zemi se vysype kostkový cukr. Kamera pokračuje záběrem na pět lidí, kteří se na něj podívají. Ani nestihne uklidit cukr a i jeho navštíví ďábel, který podává Contract.
Číšník ho bere do ruky, směje se, ďábel pokládá ruku na jeho záda a odvádí si ho pryč ze schůze. Opět problesknou jeho zelené svítící oči, které změní realitu.
V tomto momentu je zajímavé, že kamera jede třikrát tu samou scénu, než klip dál pokračuje. Opět zdůraznění čísla 3, tak jako v prvním příběhu bylo zastoupeno číslicí C.
Bývalý číšník složí noviny dolů a směje se. Už není poslední, teď je šéf, první mezi prvními.
Dostáváme se do závěru celého příběhu:
Dábel jim ukazuje, za co prodali své duše.
První duše byla herec. Před ním se ukazuje režisér s hlásnou troubou. První duše to vidí a třese hlavou ,,nene“, to není to co chtěla.
Poté vidíme podobiznu z druhého příběhu, přes kterou teče krev. – Politická sláva byla vykoupena vlastní krví.
Ďábel se směje, je spokojený jak se mu to pěkně povedlo.
Třetímu ukazuje na obrazovkách jeho zaprodanou kariéru. Třetí duše se vzpouzí a nechce to vidět.
Čtvrtá duše se také vzpouzí, před ní se promítá Contract a hořící papíry, smlouvy a také peněžní bankovky. – Nic z toho všeho bohatství a kariérního úspěchu, co ho přivedlo do pekla, už k ničemu není.
Poté shoří i samotný Contract. – Duše už jsou kde mají být, smlouva byla naplněna a nedá se zpětně deaktivovat.
Hvězda na rukávu policajta fakt nestojí na špici 🙂
Když se dívá herec – policisty – do zrcadla je tam žena….