Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
V poušti byla nalezena nora, která vede do podzemního města. Žije v něm přes 1000 obyvatel
Vyprahlá krajina na jihu Austrálie skrývá pod svým povrchem město, známé jako „hlavní město opálů“. Jak se lidem žije v podzemí, se dočtete v materiálu Sputniku.
Coober Pedy, malé městečko ležící uprostřed Velké Viktoriiny pouště na jihu Austrálie, znamená v aborigenské řeči „díra bílého muže”. Bílý muž začal město stavět v roce 1915, kdy byla objevena naleziště opálů. Je zde soustředěno asi 30 % světových zásob opálů. Coober Pedy je takřka zcela izolované. Nejbližšími městy jsou Port Augusta, které leží asi 500 km jižně od Coober Pedy, a Alice Springs, 600 km severně.
Maybe one of the coolest little towns on earth – we slept in an old opal mine that was converted into a hostel and went to a kangaroo orphanage during this part of our trip to @australia while traveling with @groovygrapetours #skuzmaphotography#SeeAustralia#CooberPedy#Op… pic.twitter.com/ZsuDfxQbtl
— S. Kuzma Photography (@SKuzma_Philly) 9. dubna 2018
V letních měsících teploty přesahují 40 stupňů a život na povrchu je zcela nesnesitelný. Proto dělníci budovali svá obydlí přímo v podzemních dolech, kde skály udržují stálou teplotu. Dnes zde žije přes 1 700 obyvatel. V podzemí naleznete všechno, co ke městu patří: byty, hospody i kostely. Návštěvníci si mohou prohlédnout muzeum opálů.
since I was very young, a dream house for me has been a literal burrow, like the underground Australian town of Coober Pedy pic.twitter.com/e8uLINETGZ
— odds pollinator (@coldnachos) 29. března 2018
Sobat Muda pengen ngerasain sensasi tinggal di bawah tanah gak? di Coober Pedy Australia tempat yang cocok nih. Banyak wisatawatan internasional yang datang kesana bahkan pernah dijadiin tempat shooting film Hollywood loh! #EXPLONIA pic.twitter.com/Zi0sbaqUBB
— FOURTYFIVE RADIO (@fourtyfiveradio) 26. března 2018
Ve městě nechybí ani elektřina nebo kanalizace. Žádné vlastní zdroje vody však město nemá a prší zde pouze ojediněle. Voda se musela dříve dovážet pomocí velbloudů. Teď je ve městě potrubí, ale voda je stále velmi drahá: 5 dolarů za 1 000 litrů.
Coober Pedy #TUvoyagespic.twitter.com/mKXqGXtShx
— Bianca (@LaGrandeDeroute) 10. dubna 2018
Těžba ve velkém měřítku byla v roce 1999 zakázána. Dnes si však město vyhledávají filmaři. Natáčely se zde filmy jako například Šílený Max a Dóm hromu, Černočerná tma, Rudá planeta nebo Dobrodružství Priscilly, královny pouště. Ve všech těchto filmech si jeho obyvatelé zahráli jako kompars.
Opal mine in coober pedy- this is why the best movie makers come here to make other world movies pic.twitter.com/86kN3U7j3R
— OpalInn (@OpalInn) 2. dubna 2018
První strom byl ve městě vysvářen ze železného šrotu a stojí na kopci nad městem. Je tu ale golfové hřiště. Je bez trávy a hraje se na něm pouze v noci se světélkujícími míčky.