Vyprahlá krajina na jihu Austrálie skrývá pod svým povrchem město, známé jako „hlavní město opálů“. Jak se lidem žije v podzemí, se dočtete v materiálu Sputniku.

Coober Pedy, malé městečko ležící uprostřed Velké Viktoriiny pouště na jihu Austrálie, znamená v aborigenské řeči „díra bílého muže“. Bílý muž začal město stavět v roce 1915, kdy byla objevena naleziště opálů. Je zde soustředěno asi 30 % světových zásob opálů. Coober Pedy je takřka zcela izolované. Nejbližšími městy jsou Port Augusta, které leží asi 500 km jižně od Coober Pedy, a Alice Springs, 600 km severně.

V letních měsících teploty přesahují 40 stupňů a život na povrchu je zcela nesnesitelný. Proto dělníci budovali svá obydlí přímo v podzemních dolech, kde skály udržují stálou teplotu. Dnes zde žije přes 1 700 obyvatel. V podzemí naleznete všechno, co ke městu patří: byty, hospody i kostely. Návštěvníci si mohou prohlédnout muzeum opálů.

Ve městě nechybí ani elektřina nebo kanalizace. Žádné vlastní zdroje vody však město nemá a prší zde pouze ojediněle. Voda se musela dříve dovážet pomocí velbloudů. Teď je ve městě potrubí, ale voda je stále velmi drahá: 5 dolarů za 1 000 litrů.

Těžba ve velkém měřítku byla v roce 1999 zakázána. Dnes si však město vyhledávají filmaři. Natáčely se zde filmy jako například Šílený Max a Dóm hromu, Černočerná tma, Rudá planeta nebo Dobrodružství Priscilly, královny pouště. Ve všech těchto filmech si jeho obyvatelé zahráli jako kompars.

Cuidad minera bajo tierra ???⚠️ #cooberpedy #ciudaddepelícula #bajotierra #piedrasopal

Příspěvek sdílený David (@deivid_alamo),

První strom byl ve městě vysvářen ze železného šrotu a stojí na kopci nad městem. Je tu ale golfové hřiště. Je bez trávy a hraje se na něm pouze v noci se světélkujícími míčky.

Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.