Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Inaugurace? Nikoliv. Byli jsme svědky pohřbení Deep State. Osvobození lidstva přechází do nové fáze
    Inaugurace? Nikoliv. Byli jsme svědky pohřbení Deep State. Osvobození lidstva přechází do nové fáze

    Inaugurace? Nikoliv. Byli jsme svědky pohřbení Deep State. Osvobození lidstva přechází do nové fáze

  • Prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz ohledně Johna F. Kennedyho
    Prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz ohledně Johna F. Kennedyho

    Prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz ohledně Johna F. Kennedyho

  • Nyní, když se Trump ujímá moci, začíná poslední bitva o planetu Zemi
    Nyní, když se Trump ujímá moci, začíná poslední bitva o planetu Zemi

    Nyní, když se Trump ujímá moci, začíná poslední bitva o planetu Zemi

  • Prečo majú Slováci ducha protirečenia voči Západu
    Prečo majú Slováci ducha protirečenia voči Západu

    Prečo majú Slováci ducha protirečenia voči Západu

Související zprávy

  • Mel Gibson „ohrožuje“ rakovinový průmysl Big Pharma
    Mel Gibson „ohrožuje“ rakovinový průmysl Big Pharma

    Mel Gibson „ohrožuje“ rakovinový průmysl Big Pharma

  • Konec začátku: Americký kongres zveřejnil zprávu o covidu
    Konec začátku: Americký kongres zveřejnil zprávu o covidu

    Konec začátku: Americký kongres zveřejnil zprávu o covidu

  • Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU
    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

  • Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín
    Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín

    Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín

Krátkodobý půst prospívá tělu a oddaluje stárnutí

Vědci z Okinawy a Kjóta doložili, že krátkodobý půst prospívá našemu metabolismu a zřejmě také oddaluje stárnutí. U účastníků pokusu hladovějících 58 hodin našli v krvi 44 látek, jejichž hladina vzrostla, o 30 těchto sloučeninách dosud nevěděli. Jedna z nich se například podílí na omlazování cév.

Odbourávání cukrů, tuků a bílkovin se při dvouapůldenním hladovění rozjelo na maximum. Vzrostla výroba purinu a pyrimidinu – látek klíčových pro přepis genů do bílkovin. Tělo si začalo vyrábět víc antioxidantů.

 

 

[wp_ad_camp_2]

Jez do polosyta, pij do polopita

Studie, zveřejněná v časopise Scientific Reports, znamená teprve začátek výzkumu. Účastnil se ho zatím jen malý počet pokusných osob. Už teď ale odborníci potvrzují platnost přísloví „Jez do polosyta, pij do polopita“, a to i pro starší generaci.

Umírněnost v jídle je podle nich zárukou pár let života navíc. „Hladovění je pro člověka víceméně přirozeným stavem. U jednoho, dvou dnů hladovění se nemusíme bát stresu,“ ujišťuje neurofyziolog František Vyskočil.

Popisuje, že v prvních dnech hladovění našemu tělu dojde glukóza, kreatinfosfát, který máme ve svalech jako rezervu, a pak i glykogen. Když tělu chybí takzvané pomalé cukry z obilí či cukrovinek, sáhne po tvorbě glukózy z bílkovin. „Je omylem si myslet, že se hned mění metabolismus tuků. Je to z toho důvodu, že pro organismus je glukóza důležitá,“ uvádí neurofyziolog.

Komentář: A co takhle navrátit tělu schopnost spalování tuků tak, jak jsme tomu byli přivyklí přinejmenším desítky, spíše stovky tisíc let? Tělo potřebuje jen minimální množství glukózy, například ve stresových situacích, a umí si ji vyrobit z látek, které má pro tyto účely ‘na skladě’ (např. ztriacylglycerolů uložených v játrech a tukových buňkách). Pro výrobu energie jsou daleko vhodnější a účinnější ketony – není třeba mít stravovací návyky založené na konzumaci sacharidů… Je to jasné – je načase upustit od nebezpečných směrnic nízkého obsahu tuku.

 

[wp_ad_camp_2]

K odbourávání tuků se tělo dostane až po několika dnech hladovění, aby se nemuselo zbavovat životně důležitých enzymů. Podle profesora Vyskočila jsou navíc tuky pro nás životně důležité, rozpouštějí se v nich například vitamíny. Jak dodává, pravdu měli i naši předkové, kteří si mazali zánětlivá místa sádlem nebo máslem – cholesterol na membránové úrovni potlačuje bolest.

Omlazovací kúra

Výsledkem práce japonských vědců bylo zjištění, že při krátkodobém hladovění vzrostla hladina nejrůznějších sloučenin v těle, včetně bílkovin. Vědci si kladou otázku, zda je to dobře, nebo špatně. V takové situaci se totiž rozpadá i řada funkčních proteinů.

Ozdravný účinek krátkodobého půstu profesor František Vyskočil spojuje mimo jiné s vyšší hladinou látky zvané β-hydroxybutyrát. Z dřívějších studií totiž plyne, že jde o látku, která omlazuje cévy. „Přinutí buňky, které jsou v cévách, aby se zbavily únavy a senilní stařecké nečinnosti,“ přibližuje situaci vědec.

Také podle chemika a toxikologa Petra Klusoně může mít β-hydroxybutyrát velký vliv na zachování dobrého tělesného stavu. Je totiž meziproduktem pro tvorbu dalších látek důležitých pro život. „Jedna z nich je karnitin,“ uvádí Klusoň. Připomíná, že například pacienti s diabetem si karnitin nekážou vyrábět a musí se jim dodávat ve výživě.

 

 

[wp_ad_camp_2]

František Vyskočil karnitin přirovnává k vozíčku, díky němuž natrávené zbytky glukózy doputují ke konečnému zpracování v buněčných elektrárnách – mitochondriích. Tam se rozkládají na energii pro tělo a oxid uhličitý.

Kyslík prospívá i škodí

Dalším ze zajímavých důsledků krátkodobého hladovění v pokusu japonských vědců byla zvýšená hladinu enzymů, které brání negativním účinkům kyslíku na naše tělo. Kyslík k životu potřebujeme, ale současně nám škodí, když jsme vystaveni oxidačnímu stresu. „Oxidace je nejčastější reakce na planetě, díky tomu stárneme, oxidujeme,“ připomíná Petr Klusoň.

V našem těle se odehrává řada pochodů, při nichž vznikají silně reaktivní molekuly kyslíku, jako například ve formě superoxidů nebo peroxidu vodíku. „To je velmi nebezpečné pro náš metabolismus, i pro každou buňku od membrán až po nukleové kyseliny,“ vysvětluje František Vyskočil.

Za základ zdravého životního stylu vědci považují pravidlo nezatěžovat tělo ani přemírou jídla, ani pití, ani kyslíku nebo dokonce ani vody. Jako očistnou kúru, která prospívá zdraví, Vyskočil doporučuje například přerušované hladovění. „Vede k tomu, že si glukózu tělo začne dělat z vadných bílkovin,“ vysvětluje. Může spočívat v tom, že se nenajíme od osmi hodin večer do dvou odpoledne.

zdroj: 9

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
Pravidla diskuze

Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.

Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.

Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.

Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.

Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.

Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.

6 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
linda
linda
26.2.2019 16:49

Hladoveni pro zdravi
MUDr. Vilma Partyková

„Kniha podává ucelený přehled o metodách preventivního a léčebného hladovění i o probíhajících fyziologických procesech.“

fohat
fohat
26.2.2019 12:53

dá se i bez jídla,v mém případě jedenáct dní pouze o vodě..A funguje to.Myslím toto. https://www.youtube.com/watch?v=iDeHFTxPOo4 Holt si to musí každý vyzkoušet sám na sobě.Neexistuje nějaký návod pro všechny.Jasmuheen díky tomu svému návodu,co jí vyhovoval,usmrtila hlady pár lidiček..

pavel
pavel
25.2.2019 17:43

V Indii žike pár lidí,kteří jedí jen 1 krát za rok a také žijí a chodí do hor meditovat a jsou čilí jak rybčky !!

Ctenar
Ctenar
24.2.2019 21:59

Dva dny hladovět, i více není zase takový problém. Stačí bumbat bylinkové čaje. (a ty si i sám posbírat)-(koneckonců se říká, že hlad je převlečená žízeň 🙂 ) Dá se to vydržet. A výsledky jsou až udivující. Já k tomu baštím i lněné semínka na očistu střev. Tedy před půstem.
Ale co bych všem vřele doporučil je : cvičit. Tai-chi, nebo Tensegritu. Japonci jsou suverénně na prvním místě v délce života, a kolik je filmečků, jak staříci v 90ti letech hezky míchají energii cvičením…
A doktoři na srdce doporučují se alespoň 3x týdně pořádně zapotit. Jednak potem odchází „sračky“ a druhak srdíčko trošičku vyhecujem…
A taky omezit červené maso. Ryby a kuřátka jsou dostačující.
Jo je to pakec, ale jen na začátku. Člověk si zvykne a posléze mu to ani nepřijde. Tak jak se učíte násobilku, nejdříve to bolí, ale pak už je to automatické…

Andy
Andy
Odpověď na  Ctenar
26.2.2019 20:01

Zvlastni doba, ze se vse opira o nejake „studie“ … to vedeli nasi predci i bez pomatenych studii … 😀

Dastin
Dastin
24.2.2019 20:11

Ja to s pustem nejak nedavam, byl jsem na vysetreni (rikam tomu prdelovy hollywood) a musel jsem se postit, no bylo to hrozne, alespon jsem musel pit kureci vyvar…….. nevim, kdyby nastala valka a nebylo co zrat, uz jsem slibil nasim pejskum, ze jak nebudou poslouchat, tak pujdou na pekac….. oni vedi, ze je to sranda. 🙂