Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné
    Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné

    Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné

  • Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku
    Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku

    Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku

  • Začíná globální odpočítávání EBS
    Začíná globální odpočítávání EBS

    Začíná globální odpočítávání EBS

  • Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru
    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

Související zprávy

  • Trump song: Jsem bojovník
    Trump song: Jsem bojovník

    Trump song: Jsem bojovník

  • Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska
    Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska

    Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska

  • Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku
    Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku

    Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku

  • Ruská vojska útočí na New York. Nevěříte?
    Ruská vojska útočí na New York. Nevěříte?

    Ruská vojska útočí na New York. Nevěříte?

Jak stromy ovlivňovaly životy Slovanů? Etnoložka odhalila tajemství předků

Trochu odľahčeného čítania na príjemné ráno.

Slovenská etnoložka Katarína Nádaská uvedla pro TASR.sk., jak stromy ovlivňovaly životy našich předků, tedy Slovanů. Některé z nich například chránily před bouřkami, jiné určovaly osud nebo odháněly zlé duchy a upíry.

V jarním období se po celé Evropě konají různé lidové slavnosti, které jsou často spojené s kultem stromů. Úcta ke stromům tvořila odedávna nedílnou součást slovanského života. Uvádí se v článku.

„Slované věřili, že ve stromech sídlí duše zemřelých, protože žili mnohem déle než člověk. Jejich úmyslné poškození nebo setnutí se odsuzovalo. Věřilo se, že kdo setne zdravý strom, do roka umře,“ uvedla pro TASR etnoložka Katarína Nádaská.

[wp_ad_camp_2]

Různým stromům se vždy připisovaly určité vlastnosti.

„Jedním z nejmajestátnějších, dožívajících se mnoha set let, je dub. Imponuje svou silou, mohutností a tvrdostí dřeva. K dubům nosili lidé různé oběti a prosili ho o déšť. V osadách bez kostela se pod ním dokonce konaly církevní obřady,“ vysvětluje Nádaská.

Podle etnoložky také slované věřili, že ptáci, kteří sídlili v koruně dubu jsou duše jejich předků a listy se používaly na magické léčení nemocných. Čerstvé větvičky a květiny nesměly chybět na svatbách a pohřbech.

Důležitým stromem pro Slovany je také lípa.

[wp_ad_camp_2]

„Byla zasvěcena bohyni Lade. Ctili ji jako ženskou složku. Využívali ji pro dobré dřevo, lýko a plody. Ve velkém se vysazovala koncem 18. století na podnět Josefa II v rámci tehdejších protipožárních opatření. Pod košatými korunami líp se scházeli lidé k veselým slavnostem i vážným shromážděním. Připisovali jí i magickou moc v boji proti upírům a démonům. Také se věřilo, že do ní nikdy neudeří blesk,“ říká etnoložka.

Například dřevo habru bylo jedno z nejtvrdších a nejvýhřevnějších. Dělali se z něj hole, násady, obuvnická kopyta. Bylo po něm pojmenováno mnoho obcí a osad. Významné byly také vrby.

Pod vrby se chodily na jaře česat dívky, aby měly dlouhé a bujné vlasy. Mimořádně ochrannou moc měly kvetoucí kočičky, které lidé nosili v neděli posvětit do kostela. Avšak důležitým stromem byl i jasan. Ten sázeli naši předkové před své domy, protože věřili, že do jasanů neudeří blesk,” uvádí.

Ovocné stromy byly pro naše předky také velmi důležité.

„Jabloně byly symbolem plodnosti, protože byly spojovány s rajským stromem. I třešně symbolizovaly lásku. Hruška chránila před blesky a používala se v magii. Mezi důležité ovocné stromy patřily i ořechy, které byly posvátné. Vyschlý strom věštil smrt sedláka, který si měl z něho nechat vyrobit truhlu, protože v rakvi z jiného dřeva by neměl po smrti klid,” dodává na závěr Nádaská.

Zdroj: 9

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
9 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Marek
Marek
18.4.2019 13:14

Leia tu neslo o to kto kde a ako a o ovecky. tu islo o historicky pohlad z pramenov,ktore mala k dispozicii. Vy odkial mate a cerpate informacie,kedze tvrdite,ze krestania to vyvrazdili.v Podstate pramene starsie davne aj tak nie su a tie ktore sa objavuju su tiez derave,co ako bolo v jednotlivych obdobiach a davnych vekov. ak plati teza,ze pred univerzom sme rovni je jedno comu verite a ako verite to neznemena,ze ona zo svojimi nazormy pojde dole a vy s novime hore. To mate chybny predpoklad. Hore sa to bude hodnotit aj tak inak podla zakonov.Aj cela alternativa je popletena a prispela k tomu,ze informacie sa triestia a vela je v tom zavadzani a nepravdy.Pravda je relativna pre kazdeho podla toho na ktorej urovni poznania a vyvjoji sa dusa sa nachadza.Dakujem za Vas nazor,co ste napisali.

Maroš
Maroš
16.4.2019 20:50

Oprava – “ako vláčili so sebou vinič” Gréci a Rimania – víno bolo dôležité na dezinfekciu vody – vínny strik fakticky vymysleli Gréci.

Maroš
Maroš
16.4.2019 20:47

Slovanským stromom bola odjakživa slivka – švestka, ktorú so sebou vláčili kam sa pohli – ako vláčili so sebou vinič. Slivka slúžila ako zásobáreň vitamínov na zimu – slivky sa sušili a hlavne sa vyrábal slivkový “asfalt” – dnešný lekvár-povidla sú nedokončené dielo. Masa sliviek sa varila-odparovala pomali až tak dlho, než z toho vzniklo čosi pevné ako guma – takýto zosušený “lekvár” nepotreboval cukor a bez zaplesnenia vydržal 10 rokov bežného skladovania. Dôležitá bola slivka pre pastvu včiel na jar a slivkové drevo je spolu s višňovým a agátovým to najvoňavejšie na sušenie. Slivkové drevo je veľmi húževnaté – používali ho na rôzne drevené nástroje. Slivky sú odolné stromy podhorkej oblasti a vždy mali dôležitý krajinotvorný význam – spevňovali svahy, zmierňovali vietor. Slivky sú ako plody liečivé, detto slivkové listy – fermentované sa používali na čaj. “Vypáliť červa švestkou” – o tom to je!

Lipa – samozrejme všestranne spracovávaná na domáce riady, pre včely pastva /u Slovanov dôležitý význam medu/ a dlhovekosť a majestát lipy vzbudzoval prirodzený rešpekt. Lipa má skôr ten duchovný, symbolický – romantický význam, ale z praktického hľadiska je dôležitejším stromom slivka.

Vladimir
Vladimir
16.4.2019 13:56

Vdaka Leia za spravny komentar k zmatenemu textu p. Nadaskej, pre mna je to taky slovansko-krestansky paskvil.
Marek, otazka svetonazoru nie je bufet, kde si mozno cokolvek vybrat (hoci pravo slobodnej volby ma kazdy!) – treba hladat Pravdu, alebo potom uz len padat vedomim dolu po spirale involucie.
pozn na okraj: nie slepo VERIT (ovce), ale kriticky skumat a VEDIET (clovek) je ludske a smerujuce osobu k evolucii !!! 🙂

Marek
Marek
16.4.2019 11:55

Laia p.Nadaska je etnolozka tj. ona zozbierala vedomosti z rozpravania a povesti a z historiskych pramenov.To nie jej vyplod mysle co a ako. Co sa tyka dusi,kazdy hovori nieco ine. Je v tom uplny bordel co a ako bolo a malo byt. Aj tym uviaznutim dusi,co tvrdite nie je pravda. Jedny tvrdia pochovat,druhi nie,treti splalit svrty,ze je dimenzia do ktorej duse idu automaticky ci niekoho pochovate,alebo spalite.takze si vyberte. Minule bola v TV a rozpravala,ze bola aj u tych,co robia ciernu magiu ( moc tomu neverila! a oni len robia sluzbu,co si iny objednaju. Bola z toho tiez zhrozena,ze vlasne ani karma nepadne na tych,co to robia a su bez zodpovednosti a vedia co a ako. Ona sa snazi priblizit tomu comu Slovania verili na nasom uzemi v davych casoch a jednotlivych obdobiach mozno prijatelnou formou pre ludi.

Leia
Leia
Odpověď na  Marek
17.4.2019 07:07

pamatujte krestani vyvrazdili puvodni slovanskou kulturu a prepsali jejich dejiny pani cerpa s jejich povidek a s jejich dejin pochopte ona cerpa se zdroju ktere vnikli uz po genocide ktera potlacila puvodni zvyky kdyz budete hledat najdete spoustu dukazu i materialu ze to co rika je lez tahle pani zaplacena vatikanem rika pouze to co chteji aby rikala a taky pamatujte nikdy vam v TV nereknou pravdu o minulosti slovanu protoze by to jinak ohrozilo vatikan a spousta jejich ovecek by pak odmitla dal verit je to jako farmaprumysl ktery brani sve ockovani 🙂 staci pouzit hlavu zkuste to prinese vam to svezi vitr do plachet 😉

Aleš K
Aleš K
16.4.2019 09:10

Stromy jsou zázrak přírody. Miluju je. ☺️ Chraňme je, opatrujme je a mějme je rádi. Krásný den

Leia
Leia
16.4.2019 06:55

a dalsi blbost jsou rakve slovane nikdy nepohrbivali do rakvi … vzdy telo predka spalili a rozysypaly do reky tak zajistili nejrychlejsi odvazani duse od materialniho tela jakmile nechate telo pohrbit do bedny jste s nim svazani na tak dlouho dokud neztleje a neztrati posledni kousky zivotni energie a pokud se jeste uveznite na hrbitov mezi krize znemoznite si inkarnaci do vysich svetu ale pouze sem rikaji tomu samsara 🙂

Leia
Leia
16.4.2019 06:53

Slovane neverili ze ve stromech jsou duse lidi to je lez ano ctili stromy a chovaly se k nim s uctou a vyuzivali jejich energie ale duse co zustane uveznena na zemi neni dobra a tezko se navaze na silnou bytost jako je strom , uvizle duse mohou pouze parazitovat na energii pouze kdyz je darce oslaben u lidi treba co jsou opili se to stava bezne ze jsou okradeni o energii zivotni a jakmile mate okno ovlada vas jina bytost protoze alkohol odpoji vasi dusi od tela protoze telo je pod vlivem jedu proto krestane zavedli alkoholismus napr ale to uz je mimo tema 🙂 a dalsi hloupost zadne duse predku v ptacich taky ne, meli nauku ktera zajistovala dusim pouze rust kupredu tudiz nikdy neinkarnovali do nizsich forem jako zvirata ci rostliny pani by mela venovat mene casu kniham ktere psali krestani 🙂 a urcite neveseli kocicky do kostela to uz je absolutni absurdita proc by nosili kviti do budov lidi kteri je vyvrazdovali ? hmm