Trochu odľahčeného čítania na príjemné ráno.

Slovenská etnoložka Katarína Nádaská uvedla pro TASR.sk., jak stromy ovlivňovaly životy našich předků, tedy Slovanů. Některé z nich například chránily před bouřkami, jiné určovaly osud nebo odháněly zlé duchy a upíry.

V jarním období se po celé Evropě konají různé lidové slavnosti, které jsou často spojené s kultem stromů. Úcta ke stromům tvořila odedávna nedílnou součást slovanského života. Uvádí se v článku.

„Slované věřili, že ve stromech sídlí duše zemřelých, protože žili mnohem déle než člověk. Jejich úmyslné poškození nebo setnutí se odsuzovalo. Věřilo se, že kdo setne zdravý strom, do roka umře,“ uvedla pro TASR etnoložka Katarína Nádaská.

[wp_ad_camp_2]

Různým stromům se vždy připisovaly určité vlastnosti.

„Jedním z nejmajestátnějších, dožívajících se mnoha set let, je dub. Imponuje svou silou, mohutností a tvrdostí dřeva. K dubům nosili lidé různé oběti a prosili ho o déšť. V osadách bez kostela se pod ním dokonce konaly církevní obřady,“ vysvětluje Nádaská.

Podle etnoložky také slované věřili, že ptáci, kteří sídlili v koruně dubu jsou duše jejich předků a listy se používaly na magické léčení nemocných. Čerstvé větvičky a květiny nesměly chybět na svatbách a pohřbech.

Důležitým stromem pro Slovany je také lípa.

[wp_ad_camp_2]

„Byla zasvěcena bohyni Lade. Ctili ji jako ženskou složku. Využívali ji pro dobré dřevo, lýko a plody. Ve velkém se vysazovala koncem 18. století na podnět Josefa II v rámci tehdejších protipožárních opatření. Pod košatými korunami líp se scházeli lidé k veselým slavnostem i vážným shromážděním. Připisovali jí i magickou moc v boji proti upírům a démonům. Také se věřilo, že do ní nikdy neudeří blesk,“ říká etnoložka.

Například dřevo habru bylo jedno z nejtvrdších a nejvýhřevnějších. Dělali se z něj hole, násady, obuvnická kopyta. Bylo po něm pojmenováno mnoho obcí a osad. Významné byly také vrby.

Pod vrby se chodily na jaře česat dívky, aby měly dlouhé a bujné vlasy. Mimořádně ochrannou moc měly kvetoucí kočičky, které lidé nosili v neděli posvětit do kostela. Avšak důležitým stromem byl i jasan. Ten sázeli naši předkové před své domy, protože věřili, že do jasanů neudeří blesk,“ uvádí.

Ovocné stromy byly pro naše předky také velmi důležité.

„Jabloně byly symbolem plodnosti, protože byly spojovány s rajským stromem. I třešně symbolizovaly lásku. Hruška chránila před blesky a používala se v magii. Mezi důležité ovocné stromy patřily i ořechy, které byly posvátné. Vyschlý strom věštil smrt sedláka, který si měl z něho nechat vyrobit truhlu, protože v rakvi z jiného dřeva by neměl po smrti klid,“ dodává na závěr Nádaská.

Zdroj: 9

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.