Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná
    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

  • Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?
    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

  • Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU
    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

  • Pro všechny nedočkavce…..
    Pro všechny nedočkavce…..

    Pro všechny nedočkavce…..

  • Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu
    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

Související zprávy

  • Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU
    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

  • Hlboký štát poslal Trumpovi na Silvestra „pozdrav“
    Hlboký štát poslal Trumpovi na Silvestra „pozdrav“

    Hlboký štát poslal Trumpovi na Silvestra „pozdrav“

  • Předčasný konec britské vlády v dohledu?
    Předčasný konec britské vlády v dohledu?

    Předčasný konec britské vlády v dohledu?

  • Lenka Procházková o uzavření konkordátu mezi ČR a Vatikánem
    Lenka Procházková o uzavření konkordátu mezi ČR a Vatikánem

    Lenka Procházková o uzavření konkordátu mezi ČR a Vatikánem

Naději pro vysychající půdu představuje agrolesnictví

Vody sa pomaly začali hýbať? Niektorí vedci dokonca hovoria o tom, že je potreba rozšíriť agrolesníctvo. Čo na to zástancovia veľmi omylnej teórie (podľa môjho skromného názoru), že nás zachráni jedine GMO?

Způsob, jak do zemědělské krajiny vrátit úrodnou půdu. Účinný prostředek pro boj s jejím vysycháním a erozí. Osvědčený přístup k hospodaření, který používali naši předci, vlivem intenzifikace zemědělství druhé poloviny minulého století však upadl v zapomnění. Agrolesnictví – tedy sázení stromů v zemědělské krajině – se stává stále častějším tématem debat o adaptaci na klimatickou změnu. Věnována mu byla i konference, která proběhla na Zelený čtvrtek v sídle Akademie věd.

[wp_ad_camp_2]

„Struktura hospodaření v ČR je trochu jiná než v zemích, kde agrolesnictví přežilo jako tradiční způsob hospodaření. Přesto podtrhuji, že to není nic neznámého, žádný omyl ani ekonomická slepá větev. I Evropská komise začíná o tomto způsobu hospodaření mluvit jako o zcela nezbytném,“ zdůraznil Pavel Sekáč, náměstek Ministerstva zemědělství, které spolu s Ministerstvem životního prostředí a Komisí pro životní prostředí AV ČR konferenci zaštiťovalo.

Akce pořádaná Českým spolkem pro agrolesnictví se těšila hojné účasti zhruba stovky posluchačů, kromě českých průkopníků či spíše znovuobjevitelů agrolesnictví na ní vystoupili i zahraniční hosté, jejichž organizace mají s agrolesnictvím bohaté zkušenosti: mimo jiné prezident Evropské agrolesnické federace (EURAF) Patrick Worms nebo Christian Dupraz z francouzského Národního ústavu pro agronomický výzkum (INRA) či Fabien Balaguer z Francouzské agrolesnické asociace (AFAF).

Lze na tom vydělat?

Co může agrolesnictví udělat pro evropské zemědělce? Tuto otázku na konferenci nadnesl francouzský odborník Christian Dupraz. „Farmáři budou říkat, že se bojí, aby jim stromy nezacláněly, že s nimi neumějí pracovat. Budou se ptát: lze tím vydělat peníze? Odpověď zní ano,“ prohlásil s poukazem na to, že agrolesnictví nejenom pomůže zemědělské krajině přizpůsobit se klimatické změně, ale zároveň zvýší její produktivitu a ziskovost – navíc udržitelným způsobem a bez dalších nákladů. Krátkodobý roční výnos zemědělských plodin zůstane stejný nebo mírně vzroste, díky ovoci a dřevu ze stromů ovšem přibude dodatečný dlouhodobější výnos. Agrolesnická krajina je navíc pěknější a lze ji lépe využít k propagaci produktů.

agrolesnictvi_05

Christian Dupraz z INRA přednáší o výhodách agrolesnictví

„V Evropě posledních patnáct let výnosy plodin stagnují,“ upozornil Dupraz. Je to způsobeno nejen klimatickou změnou, ale i tím, že v minulosti zemědělci usilovali o přespříliš intenzivní využívání krajiny a její zjednodušování prostřednictvím segregace, a v budoucnu je tedy zapotřebí znovu dosáhnout komplexity prostřednictvím integrace. S odvoláním na zkušenosti francouzských farmářů uvedl, že v některých letech jsou výnosy obilí na plochách se stromy o 10 % nižší, ale v suchých horkých letech jsou mnohem vyšší než na plochách bez stromů. Nejde přitom jen o přímou ochranu plodin před slunečním žárem a o lepší zadržování vody v krajině. Pozitivní vliv mohou mít i ptáci a jiní živočichové, kteří na stromech sídlí a kteří jsou schopní chytat škůdce.

[wp_ad_camp_2]

Další konkrétní příklady z celého světa, kde se agrolesnictví osvědčilo, včetně vyprahlého Zinderu v africké republice Niger, větrolamů v Rusku či pěstování plodin pod stromy v Ugandě, banánů a kávy v Brazílii, zmínil Patrick Worms z EURAF. „Prostřednictvím vědy si musíme neustále připomínat, jak rychle se naše prostředí zhoršuje, abychom do té katastrofy nevstoupili jako náměsíční,“ konstatoval Worms.

„Agrolesnictví může být novou, ale pomalou zelenou evolucí. Nikoli revolucí, jelikož stromy rostou pomalu,“ poznamenal Dupraz. „Je třeba za agrolesnictví lobbovat, poněvadž samy stromy nechodí demonstrovat do ulic,“ připomněl.

agrolesnictvi_04

Patrick Worms z EURAF zmiňuje příklady agrolesnických úspěchů ze světa

Pestřejší a udržitelnější krajina

„Pro podmínky českého zemědělství představuje agrolesnictví ideální nástroj pro naplnění Státní zemědělské politiky, v rámci níž se Česká republika zavázala, že na opatření proti změně klimatu poskytne až 40 % finančních prostředků z rozpočtu Ministerstva zemědělství,“ uvedl předseda Komise pro životní prostředí AV ČR Radim Šrám v závěrečném stanovisku ke konferenci. „Agrolesnictví je nutné zavést jako novou kulturu do systému veřejného registru půdy LPIS. Jen tak může být relevantním a kontrolovatelným systémem implementovaným na stejné úrovni jako ekologické zemědělství,“ podotkl.

[wp_ad_camp_2]

„Pokud se agrolesnictví podaří do českého zemědělství zavést, bude naše zemědělská krajina pestřejší, estetičtější, ale hlavně trvale udržitelná. Očekáváme, že v brzké době se agrolesnictví stane jedním ze zásadních nástrojů adaptace krajiny na klimatickou změnu a cestou ke zlepšení jejího stavu i po stránce ochrany půdy, biodiverzity i rozložení produkčních a ekonomických rizik,“ uzavřel Radim Šrám.

Připravil: Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Úvodní foto: z programu konference
Foto v článku: Milan Pohl 

Zdroj: 9

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
10 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
veronika
veronika
4.5.2019 11:53

drahý..
vždyt to víme, jak to je..
schválně je to tak natažený, – myslí si, že lidi, kteří vědí, odpadnou a pak jim začne REJ…
přitom jim síly ubývají – mají to pořád těžší a těžší, protože ví stále více lidí… (viz např. venezuela – tam vědí skoro všichni a přesto do nich cizáci pořád strkají nos s myšlenakama na jejich ropu….)
Věřím, že až se vyhodnotí akce eu po 24. a 25. květnu, tak se mnoha dalším lidem rozsvítí červený maják stopky….
pro mnohé věříící v tv to bude asi šok, když začnou chápat souvislosti ještě více, kdo je kdo… no ale my, kteří jsme si touto katarzí prošli už dříve, jim můžem podat pomocnou ruku.

octomaník
octomaník
27.4.2019 17:58

Česko se v současné době nachází v „režimu sucha“. Voda proudící v atmosférických řekách nad naším územím nemůže sama spadnout, pokud vládci počasí na ni nezaměří potřebné frekvence. Takže nám přidělují či odpírají vodu dle svého uvážení. Naše „meteoradary“dle potřeby vydávají „suché frekvence“, čili odpuzují atmosférickou vodu, aby přece jen nekontrolovaně nespadla (modré kruhy), anebo naopak, vydávají „mokré frekvence“ – zesilují srážky, pokud se klimateroristé rozhodnou nám něco vody dopřát (zelené kruhy). Voda k nám nepřichází jako dříve oblačnou frontou z Atlantického oceánu, ale je to voda uměle vypařená kdekoli v blízkosti. Sněhové srážky klidně chodí od jihu …. (to se jmenuje umělá nukleace ledu)… Řešení nevidím v tom, že by se zadržovala voda v krajině, že by se dělaly remízky a nové vodní plochy a jánevímco ještě. „Oni“ tu vodu samozřejmě vypaří i z remízků, a z vodních ploch jim to jde dokonce ještě lépe… odtud se sbírají ty „vodní bomby“…. Řešení je pouze v tom, že BUDEME VIDĚT, VĚDĚT a budeme o tom mluvit. (Nepomůže to okamžitě, viz spousta lidí ví a mluví o tom, jak to bylo 9/11, ale elity se tváří, jako že nic…) Já už jsem toho o umělém počasí na tomto blogu napsal tolik, že už jsem se nechtěl opakovat a tak jsem se odmlčel. Všechno už tu bylo popsáno, vyodkazováno… stačí zde zahledat. Podobně jako já se odmlčeli… Číst vice »

Osudová
Osudová
Odpověď na  octomaník
27.4.2019 21:38

Orgonete, nepřestávejte psát… Je Vás škoda. Možná Vás naštvu, ale myslím si, že jste vyhaslým proto, že jste uvěřil teoriím, které jsou zcestné (jisté paní, která sama tím, jak žije a co z ní jde, není dokazem, že její teorie jsou ty pravé). Vaše postřehy jsou velkým přínosem – a můžete být na to právem hrdým… Lidé Vás rádi čtou a i když slyšíte kritiku, tak přece víte, že ta kritika není pravdou, ale lží…. Tak se nedejte odradit…

octomaník
octomaník
Odpověď na  anna
4.5.2019 13:23

(nejen) Pre Aničku,

Pár viditelných důkazů řízení počasí z posledních dní
https://orgo-net.blogspot.com/2019/05/par-viditelnych-dukazu-rizeni-pocasi-z.html

A ten poslední odstavec jsi měla dát na orgonet k příslušnému článku….

Pro veronika 4.5.2019 (11:51)
koment stačí poslat jen jednou.

veronika
veronika
Odpověď na  octomaník
4.5.2019 11:51

drahý..
vždyt to víme, jak to je..
schválně je to tak natažený, – myslí si, že lidi, kteří vědí, odpadnou a pak jim začne REJ…
přitom jim síly ubývají – mají to pořád těžší a těžší, protože ví stále více lidí… (viz např. venezuela – tam vědí skoro všichni a přesto do nich cizáci pořád strkají nos s myšlenakama na jejich ropu….)
Věřím, že až se vyhodnotí akce eu po 24. a 25. květnu, tak se mnoha dalším lidem rozsvítí červený maják stopky….
pro mnohé věříící v tv to bude asi šok, když začnou chápat souvislosti ještě více, kdo je kdo… no ale my, kteří jsme si touto katarzí prošli už dříve, jim můžem podat pomocnou ruku….

veronika
veronika
Odpověď na  octomaník
4.5.2019 11:52

drahý..
vždyt to víme, jak to je..
schválně je to tak natažený, – myslí si, že lidi, kteří vědí, odpadnou a pak jim začne REJ…
přitom jim síly ubývají – mají to pořád těžší a těžší, protože ví stále více lidí… (viz např. venezuela – tam vědí skoro všichni a přesto do nich cizáci pořád strkají nos s myšlenakama na jejich ropu….)
Věřím, že až se vyhodnotí akce eu po 24. a 25. květnu, tak se mnoha dalším lidem rozsvítí červený maják stopky….
pro mnohé věříící v tv to bude asi šok, když začnou chápat souvislosti ještě více, kdo je kdo… no ale my, kteří jsme si touto katarzí prošli už dříve, jim můžem podat pomocnou ruku…..

kalia
26.4.2019 12:50

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rychlost-mizeni-tropickych-lesu-loni-dosahla-30-fotbalovych-hrist-za-minutu-71025

A vědci svádí „zvyšování CO2“ na život běžného člověka, když příčina může být v tom, že ubývají (tropické) lesy.

MUDrland Wenca
MUDrland Wenca
26.4.2019 08:18

S vodou je to zlé a s křížkem po funuse se problémem začal konečně někdo zabývat.
Když se dívám na ilustrační fotku, tak valašská nudlovitá políčka táhnoucí se po vrstevnicích jsou regionálním typem agrolesnictví. V nějakém dokumentu z Alžíru, nebo Maroka, ukazovali obilné pole s dvojitě sinusoidovými alejemi stromů. Ty se hodí do větrných, rovinatějších oblastí. Pokud se ale šprajcnou dotační úředníci a budou poskytovat dotace pouze na zemědělské plochy bez stromů, tak se ho u nás prosadit nepodaří.

Jarmila
Jarmila
26.4.2019 06:07

Aby se něco k lepšímu změnilo u nás, tak bychom museli vyházet stávající zodpovědná nemehla a zvolit si někoho, komu jde opravdu o věc a ne o vlasní kapsu.