Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná
    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

  • Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?
    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

  • Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU
    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

  • Pro všechny nedočkavce…..
    Pro všechny nedočkavce…..

    Pro všechny nedočkavce…..

  • Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu
    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

Související zprávy

  • Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?
    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

  • Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu
    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

  • Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO
    Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO

    Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO

  • Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)
    Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)

    Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)

Doutnající problém skládek: proč se Česko urputně brání recyklaci?

Obrovské dopady na životní prostředí, kilometry daleko viditelný černý kouř, toxické zplodiny, enormní ekonomické náklady, znečištění podzemních vod a zemědělské půdy, staré ekologické zátěže a s nimi související miliardové náklady placené ze státní pokladny. To jsou negativní dopady každodenních požárů skládek odpadů v Česku. Se skládkami bychom mohli skoncovat již do roku 2024, jenže aktuálně hrozí, že se na ně bude vozit odpad až do roku 2030. Institut cirkulární ekonomiky analyzuje, proč chybí české vládě ambicioznější přístup v odpadech.

[wp_ad_camp_2]

V loňském roce bylo na skládkách ohlášeno 1 238 požárů. Z toho hasiči evidují celkem 528 případů na řízených (legálních) skládkách, na ty nelegální připadá 711 událostí. Rok 2018 patří navíc k rekordním: počet případů, kdy museli hasiči vyrazit na skládku kvůli ohni, byl v průměru o 30 % vyšší než v předchozích letech. Na vině je i horko a extrémní sucho, za takových podmínek je vznícení skládek mnohem větším rizikem. Navíc při hoření dochází ke snižování objemu uloženého odpadu, což skládkařům nahrává – kapacita skládek se tak totiž opět uvolňuje.

Institut cirkulární ekonomiky odhaduje, že denní náklady za zásah hasičského sboru na skládce se pohybují mezi půl milionem až jedním milionem korun. Navíc se při hašení spotřebuje nemalé množství vody. Například koncem srpna 2017 hořela skládka na Mostecku čtyři dny. Její uhašení si vyžádalo téměř 13 milionů litrů vody. Dalším negativním faktem je dopad na životní prostředí. Do ovzduší se dostává množství toxických plynů a biologických, resp. chemických látek. Jiným rizikem je samotná hasební voda, která stéká do kanalizačních vpustí nebo přilehlých vodních zdrojů.

Prevence vzniku odpadu, ale hlavně skutečná recyklace

Na skládkách končí řada cenných materiálů, které by při lepším managementu nemusely být vůbec vyhozené bez dalšího využití. Ministerstvo plánuje představit slevy na poplatky pro řádně třídící obce. Ovšem Institut cirkulární ekonomiky upozorňuje, že zatím není jasné, jak bude zvýhodnění pro obce fungovat a zda reálně povede ke snížení množství odpadů, které končí zbytečně na skládkách. „Obce, které například kompostují odpady v domácích kompostérech, by měly mít možnost toto jednání zohlednit při procesu získání slevy,“ říká Soňa Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky. Institut současně usiluje o zavedení opatření, která podpoří reálnou recyklaci odpadů, a tím je zejména podpora zeleného zadávání veřejných zakázek, které zohlední produkty vyrobené z recyklátů.

 

[wp_ad_camp_2]

U komunálních odpadů bude potřeba docílit v roce 2035 minimálně 65% míry recyklace. Dnes se recykluje jen asi třetina a navíc se za recyklaci považuje prosté třídění. To se však mění, nově bude za recyklaci považován materiál, který skutečně vstupuje do recyklačních zařízení. U plastů tak Českou republiku čeká velká výzva, neboť se dnes v průměru polovina obsahu žlutých nádob na plasty odváží na skládky nebo k energetickému využití. „S koncem skládkování se rozjede recyklační průmysl a suroviny budou mít konečně reálnou hodnotu. Navíc na tom vydělají přímo obce, které namísto odložení odpadu na skládku jej budou moci zpeněžit. Odpady se přemění na zdroje a skládky přestanou být tikající bombou v naší krajině a přírodě,“ doplňuje Soňa Jonášová.

Institut cirkulární ekonomiky současně upozorňuje, že je třeba se zaměřit i na zlepšení třídění odpadů přímo v domácnostech. Pomoci mohou systémy door-to-door, tedy pytlový sběr přímo z domácností, anebo nastavení poplatků dle reálné míry produkce odpadů. Podobné motivační systémy fungují v mnoha obcích v Česku a přinášejí konkrétní výsledky. Ty se navíc promítají v příjmových stránkách obecního rozpočtu, neboť obec může s vytříděnou komoditou obchodovat. Recyklační průmysl tak získá kvalitnější vstupy a podaří se zvýšit množství znovuvyužitelného materiálu. „Dnes hojně připravované diskutované dotřiďování směsných komunálních odpadů není správná cesta, neboť jeho výsledek není považován za recyklaci. Jedná se jen o proces třídění pomocí síta, kdy část putuje do spalovny a zbytek se stabilizuje a využívá k rekultivaci skládek, jinými slovy se opět skládkuje,“ komentuje současnou praxi Soňa Jonášová.

 

[wp_ad_camp_2]

Buďme ambicióznější!

Evropské státy se dohodly, že do roku 2035 sníží množství odpadů, které končí na skládkách, na pouhou desetinu. V Česku platí termín konce skládkování k roku 2024. Aktuálně probíhá změna odpadové legislativy právě v důsledku evropských impulsů a objevily se snahy prodloužit možnost skládkování až na rok 2030. Institut cirkulární ekonomiky však upozorňuje, že pokud bychom dál skládkovali dnešním tempem až do roku 2035, tak dojde k naplnění všech skládkovacích kapacit a Česká republika bude muset na vlastní náklady budovat skládky nové. Přitom Česko minou dostupná řešení v oblasti recyklace odpadů, která představují ekonomickou příležitost.

zdroj: 9

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
10 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Leia
Leia
10.5.2019 06:05

skladka je ale dusledek chovani nas vsech podivejte se okolo sebe kdyz jste v marketu tam skladky vznikaji

octomaník
octomaník
9.5.2019 19:01

Přesná data z České republiky o tom, kolik PET lahví skončí v přírodě, neexistují. Nicméně loňská akce Ukliďme Česko zjistila, že na 3 kg vysbíraných odpadků připadá 1 PET lahev. Analýza materiálových toků pak odhalila, že v Česku je každý rok pohozeno ve veřejném prostoru zhruba 3046 tun PET lahví.
Zálohy na plastové lahve pomohou recyklaci. Ministerstvo je nechce
https://ac24.cz/-/zalohy-na-plastove-lahve-pomohou-recyklaci-ministerstvo-je-nechce?redirect=%2F

jeden z důvodů, proč se přecházelo na PET lahve bylo, že nebudou potřeba zálohy na vratné lahve jako u skla – přesto skleněné lahve přežily

druhý důvod byl zdravotní – občas se stávalo, že v lahvi zůstal nějaký zbytel vymývací substance, která byla následně zředěna kyselkou, pivem, vínem,….. a spotřebitel při pití si poškodil trávicí soustavu (ústní dutinu, potrubí nebo žaludek)

fohat
fohat
9.5.2019 13:23

Před 28lety jsem razil ze Svarohu na Kokrháč a Ostrý po hraniční stezce..Míjel mně zamilovaný párek blazeovaných Čechu,intelektuálu..Během té trasy jsem narazil na ležérně pohozené dva krvavé pešky..Pro neznalé dámské vložky..Ted je morová rána,že po Šumavě rajtují elektrokola všude přes zákaz a když vjedou do Bavor,najednou zkrotnou a dodržují pravidla..Každý si dává zářez do své karmické pažby,zde nevědomost neomlouvá.

Leia
Leia
Odpověď na  fohat
10.5.2019 08:12

mam pro vas spatnou zpravu karma se urcite zapocita pokud nekoho na kole ohrozujete umyslnou hloupou jizdou ale pokud jedete nekde na kole prirodou v zakazu jen kvuli toho ze si nekdo vymyslel znacku kde se nema jet tak zadna karma nevznika ponevadz nedochazi s pohledu vyssich pravidel nez tech co napsali nasi hloupi zakonodarci vubec k nicemu nic nikomu necinite ani kladneho ani zaporneho pouze jedete na kole

fohat
fohat
Odpověď na  Leia
10.5.2019 14:17

Hele,ty šumavské zákazy a příkazy jsou také o tom,aby čumilové neviděli mafiánské drancování zdravého lesa
pod rouškou tehdejšího Kyrilu..To bylo i v roce 1997.kdy jsem spadl po pravěké močálové stezce z Bavor na Břežník a tam stál vrtulník a nakládaky odvážely zdravé kmeny pryč..Lesní hlídka se divila,co tam dělám,nebot z české strany byl momentálně vstup zakázán…Vzhledem k mému věku tehdejších 63let mně nechali na pokoji…

iku
iku
9.5.2019 12:25

Jasně, školit všechny. A co také do toho zahrnout výrobce všeho, kteří se nestarají o obaly a jejich recyklaci a nestarají se o zpětný výkup jejich výrobků a odpovědnost hodili na spotřebitele. Korporace mají zájem jen o zisky a ostatní je jim ukradeno včetně životního prostředí. Vláda, tak to jsou také akorát spotřebitelé a ziskuchtivci. Co v takové situaci zmůže občan? Třídí papír, sklo, uměliny a další obaly. To je vše, co se dá dělat. Proč se neřeší problém tam, kde vzniká???

Soňa
Soňa
9.5.2019 10:18

Děkujeme za sdílení a dodáváme, že je možné se připojit k podpoře kampaně a podpisem vyjádřit nesouhlas s odsunem konce skládkování na webových stránkách http://www.konecdobyskladkove.cz. Děkujeme!

octomaník
octomaník
Odpověď na  Soňa
9.5.2019 11:20

K tomu si připočítejte černé skládky https://www.uklidmecesko.cz/zapojitse/mapovaniCernychSkladek/
a akce ukliďme Česko https://www.uklidmecesko.cz
kdy se uklízí za tzv. bordeláře, kteří odpad vyvážejí a vyhazují kde se jim zachce – v lese, v příkopech u silnic a kolem nádraží – sklo, plastové lahve, tetrapacky od nápojů,……

Takže by to chtělo i osvětu a přednášky ve školách jak nakládat s odpady a jeho tříděním…….

jirik
jirik
9.5.2019 07:59

Čištění oceánů, moří,…
Два друга-серфера придумали ведерки, которые спасут океан от мусора

https://vk.com/socha?w=wall325721098_34881%2Fall

https://vk.com/video-150226042_456242576

fohat
fohat
9.5.2019 05:33

Recyklace funguje na jiných principech..Založí se firma na recyklaci,naveze se odpad do prázdných kravínu a silážních jam,posléze se dá firma do konkurzu,kdy majitel firmy je ve vatě..A soudruh stát pravicujícně po byrokratických tahanicích a deseti požárech nechá za prachy danových poplatníku skládku zlikvidovat. https://rutube.ru/video/61b0b44ce2509f518e5c6199628f73df/?ref=search A neochvějný vzor, ZÁPAD.skládkuje auta pomalu i v ložnicích https://ac24.cz/-/zpravy-ze-sveta/4092-pohrebiste-aut-kde-konci-miliony-neprodanych-kusu