Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Ťažba kryptomien mrhá množstvom energie
V minulom roku sa mohlo ťažbou kryptomien prostredníctvom webových aplikácií v počítačoch používateľov spotrebovať až 18,8 gigawattov elektrickej energie. Vyplýva to z aktuálneho výskumu spoločnosti Kaspersky, ktorá analyzovala ekonomický a environmentálny dopad neželanej ťažby kryptomien, ktorý zodpovedá približne 800 tonám emisií CO2.
[wp_ad_camp_2]
Ťažba kryptomien vo webových prehliadačoch a tzv. cryptojacking alebo web mining predstavuje hrozbu, ktorej mohli byť vystavení mnohí používatelia bez toho, aby o tom vôbec vedeli. Môžu na to podľa analytikov Kaspersky prísť len vtedy, ak skontrolujú zdrojový kód webstránky alebo zaregistrujú zvýšenú preťaženosť ich zariadenia po otvorení niektorých webových zdrojov.
Analytici Kaspersky dospeli k záveru, že hoci individuálne straty možno považovať za bezvýznamné, globálny dosah je prekvapivo desivý. Podľa výpočtov by objem energie spotrebovanej pri neželanej ťažbe kryptomien prostredníctvom webových prehliadačov mohol dosiahnuť až 1 670 megawatthodín do času, kým webová stránka nezablokovala kód zodpovedný za spustenie ťažby. V prepočte na emisie oxidu uhličitého podľa svetového priemeru Medzinárodnej agentúry pre energetiku to zodpovedá približne 800 tonám skleníkových plynov (CO2) vypustených do atmosféry v roku 2018.
[wp_ad_camp_2]
Poplatky za elektrinu za tak veľkú spotrebu energie sa môžu pohybovať na úrovni od niekoľko stotisíc do pol milióna dolárov, v závislosti od konkrétnej krajiny. Množstvo takejto energie by podľa analytikov Kaspersky zodpovedalo trojnásobku energie vyprodukovanej jadrovou elektrárňou Černobyľ rok pred jej neslávnym koncom.
Ako povedal generálny riaditeľ Kaspersky pre východnú Európu Miroslav Kořen, existuje množstvo právnych a technických iniciatív zameraných na minimalizovanie dopadov web miningu, pričom v roku 2019 zaznamenali aj značný pokles aktivity v tejto oblasti. Avšak kým bude ťažba kryptomien prostredníctvom webových prehliadačov ekonomicky výhodná, bude pretrvávať podľa neho aj záujem preťažovať zariadenia nič netušiacich obetí.
Zdroj: 1
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré URL odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem, čeho se video týká a o čem pojednává. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
🙂 ťažba webovým prehliadačom…, mrhá množstvom energie ? :D:D:D
Ťažba webovým prehliadačom cucá toľko energie ako Váš pobyt na compe. Najhoršie je to s ASIC miningom, horšie s ťažbou grafickými kartami, menej horšie ťažbou stolovým počítačom/web prehliadačom a najmenej horšia je ťažba harddiskami.
Článok dosť zavádza neprehľadom
V pokrouceném světě úžerů jsem našel i zdůvodnění proč je bk skutečně podložená měna, výrobcům el. energie tvoří zisk a trh funguje. 😀