Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Studenti kolabují, gymnázium nemíní přihlížet, poslali dopis přímo ministrům
Nošení roušek znamená pro někoho ochranu, pro jiné jen rozčilující a nezbytný doplněk, který na poslední chvíli před vstupem do obchodu tahá ze dna kabelky či kapsy.
Venku se nošení můžeme ještě vyhnout, o poznání hůř jsou na tom ale školy, žáci i pedagogové. Roušku nesmí odkládat ve společných prostorách, když se přesouvají z hodiny na hodinu, do jídelny, na toaletu, do sborovny a tak dále.
Nošení roušek má však i stinnou stránku. Na negativní dopady upozorňují pedagogové domažlického Gymnázia Jindřicha Šimona Baara, kde kvůli nošení ochranných prostředků již několikrát zasahoval lékař. Učitelé i vedení nemíní přihlížet. Pedagogové napsali otevřený dopis o škodlivosti nošení roušek adresovaný přímo ministrům – ministrovi zdravotnictví a ministrovi školství. Níže najedete celé jeho znění, včetně podpisů.
[wp_ad_camp_2]
Dočkají se odpovědi?
„S obsahem otevřeného dopisu – jak stvrzuje můj podpis – souhlasím. Co se ale týká toho, zda očekávám odpověď, jsem spíše skeptická,“ komentuje situaci sama ředitelka domažlického gymnázia Jana Štenglová.
Otevřený dopis ale není jediným a prvním krokem, který škola podnikla. „Po dvou neúspěšných pokusech oslovit pana ministra telefonicky, jsem využila doporučení jeho sekretářky, která mi sdělila, že se mám na pana ministra a hygieničku J. Rážovou obrátit mailem,“ doplňuje ředitelka Štenglová.
Na Jarmilu Rážovou a Romana Prymulu byl namířen jasný a srozumitelný dotaz. „Je opravdu nevyhnutelně nutné používat během výuky ochranný štít jako ochranný prostředek horních cest dýchacích?“ Tak začíná e-mail adresovaný výše uvedeným osobám od ředitelky domažlického gymnázia. Škola samozřejmě hygienicko-bezpečnostní nařízení a příslušná opatření dodržuje. „Nesnáším nerespektování pravidel a odmítám vést žáky k témuž. Tento postoj ovšem mě, a tím i naši školu, staví do naprosto neudržitelné situace,“ pokračuje ředitelka v e-mailu adresovaný Prymulovi a Rážové.
Jenže následky způsobené nošením ochranných prostředků nelze ignorovat.
„V minulém týdnu 3 žákyně zkolabovaly, dnes jednu žákyni v bezvědomí odvezla RZS do nemocnice, druhou po poskytnutí první pomoci ošetřila přivolaná lékařka,“ vypíchla Štenglová jako první z bodů.
Zde jsou další, které nelze opominout, a které byly zaslané ředitelkou na nejvýše povolaná místa.
[wp_ad_camp_2]
„v okolních (a po republice mnoha dalších )školách se zcela samozřejmě povinnost nosit roušku při výuce nerespektuje, jsme pro smích – na webových stránkách jihočeské KHS je oficiálně uvedeno, že štít lze za stanovených (pro nás velmi přijatelných) podmínek používat na internetu (naposledy dnes v Prachaticích) jsou pochvalné komentáře, které oceňují pohotovost škol/zřizovatelů, kteří sic! pochopili, že štíty jsou velkou úlevou pro žáky i učitele; uvádí se, že to bylo dokonce po dohodě s hygienou jsme okresem (Domažlice)s nejmenším rozšířením nákazy (své peklo jsme si již prošli na jaře), přesto slibovaný Semafor pro nás nemá žádný smysl – iniciativou učitelského sboru jsme se na Vás, pane ministře,a na rezortního ministra Plagu obrátili formou otevřeného dopisu, který reflektuje výše popsaný stav, a věříme, že pochopíte vážnost celé situace.“
Zde je pak celé znění dopisu obsahující i tabulku o působení určitého množství CO2 na lidský organismus:
Nesouhlas s plošným nošením roušek při výuce
Vážený pane ministře,
my, níže podepsaní, respektujeme vládní nařízení ohledně použití ochrany dýchacích cest proti šíření koronaviru. Nicméně považujeme používání roušek při výuce v málo dotčených regionech za neadekvátní.
Osobně jsme měli možnost ověřit, že dlouhodobé nošení roušek komplikuje vyučovací proces na straně učitelů i žáků (zhoršení srozumitelnosti způsobující možnost mylného výkladu informací, nemožnost odezírat při výuce cizích jazyků artikulaci učitele kvůli správné výslovnosti). Navíc vzhledem k často nesprávné manipulaci s rouškami se snižuje efektivita jejich použití.
Za zdaleka největší problém však považujeme vysokou koncentraci CO2 ve vdechovaném vzduchu pod rouškou. Vyhláška č. 20/2012 sb. stanovuje limit koncentrace CO2 ve vnitřním vzduchu na 1500 ppm. Pokusným měřením při laboratorních pracích jsme společně se studenty pod rouškou opakovaně naměřili hodnoty vysoce přesahující 50 000 ppm, přičemž uváděná bezpečná hranice neohrožující zdraví je 5 000 ppm. V níže přiložené tabulce (viz tab. č. 1) uvádíme možné zdravotní důsledky zvýšené koncentrace CO2.
Vzdělávací proces vyžaduje soustředění a mozkovou činnost, která bez dostatečného přísunu kyslíku není fyziologicky možná, proto i hodnocení výkonu žáků je znevýhodňující. Pomineme-li možná zdravotní rizika, prohlašujeme, že za těchto podmínek nemůžeme s plnou zodpovědností ručit za výsledky vzdělání žáků.
Chápeme nutnost nošení roušek v regionech, kde hrozí komunitní přenos nemoci Covid-19, ale v málo dotčených regionech se nám to jeví jako zbytečné hazardování se zdravím nenakažených.
Proto Vás naléhavě žádáme o znovuprojednání plošného zavedení roušek se zohledněním situace podle vládou navrženého epidemiologického semaforu případně podle rozhodnutí oblastních hygieniků.
[wp_ad_camp_2]
Účinky CO2 na lidský organismus, zdroj: www.enectiva.cz
Koncentrace [ppm] Účinky
1000–2000 nastávají příznaky únavy a snižování koncentrace
2000–5000 nastávají možné bolesti hlavy
5000 maximální bezpečná koncentrace bez zdravotních rizik
> 5000 nevolnost a zvýšený tep
> 15000 dýchací potíže
> 40000 možná ztráta vědomí
V Domažlicích 24. září 2020.
S pozdravem a přáním pevného zdraví,
Mgr. Tomáš Javorský, Mgr. Petra Šlajsová, Mgr. Eva Machová, Mgr. Sylva Vágnerová, Mgr. Dana Fraňková, Mgr. Marina Mrázová, Mgr. Blanka Zelenková, Mgr. Hana Jano, Mgr. Jaroslava Vondrašová, Mgr. Jana Váchalová, Nikola Váchalová, Ing. Josef Šerlovský, Mgr. František Novák, Mgr. Radka Kortusová, Mgr. Jaroslava Žáková, Mgr. Pavlína Martincová, Mgr. Zdeňka Němečková, Mgr. Jana Štenglová, Ing. Hana Slachová, Mgr. Jaroslav Stýskal, Mgr. Petr Diviš, Mgr. Martina Svobodová, Mgr. Petra Váchalová, Mgr. Petra Černá, Mgr. Jaroslava Vecková, Mgr. Josef Johánek, Mgr. Kamil Jindřich, RNDr.. Michala Králíčková, PhDr.Patricie Wischenbart, Jan Pek
Zdroj: denik.cz
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré URL odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem, čeho se video týká a o čem pojednává. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
Rouška nemusí být uchycená za ušima. Gumička kolem hlavy a rouška volně visící před ústy a nosem by mohla být pro dýchání lepší. Přitom chrání okolí proti prskání.
Dceři (kterou musím poslat do školy) jsem dnes z krajkové podprsenky vytvořila roušku, přes kterou se dá dobře dýchat. Uvidíme, jestli to to v ZŠ nebudou brát jako provokaci a nevyhodí jí.
Chudak holka… Ne, ze bys nemela pravdu, ale kolektiv deti je smecka vlku… Tam staci, aby jeden z ucitelu mel blby komentar a budou ji kolektivne sikanovat jeste i za 2 mesice…
Pokud je dívka silná osobnost, pak ji – s tím – možná budou obdivovat.
Budú jej závidieť a preto sa jej budú posmievať.
Ach jo právě som si vravel jak je fajn že vonku nemusíme nosiť rúško a hneď na to čítam toto: Matovič oznamuje nové opatrenia: Núdzový stav, návrat rúšok. Povinnosť nosenia rúšok sa v školách predĺži, povinnosť nosiť rúško v exteriéri sa opäť vráti opäť sa zavedie povinnosť určitého množstva ľudí na prevádzke a v obchodoch.
Moc som neveril správam o kolapsoch z rúšiek, veď lekári to nosia pri práci stále. No niekde som si zabudol svoje jednovrstvé rúško slovenskej výroby, tak som si do obchodu vzal rúško čo ušila mama z nejakého trička, dve vrstvy. Ku koncu som si už musel odkrývať nos keď nikto nepozeral, inak by som skolaboval, tak už tomu věřím.
Mám jednu modrou roušku z nemocnice z března letošního roku. Dá se docela dobre dýchat. Další je “stejná” z jara, ale z lékárny, je silnější a už se skrz ni hůře dýchá a nyní koupena růžová a ta je opravdu silná a uvnitř je igelit a nejde ani roztrhnout. Nejlepší je tenký hadřík. Myslím, ze vyrobili rousky tak, aby se skrz ne nedalo dýchat. Ale pro nemocnice mají jiné.
lidi budou z nošení roušek a nedostatku kyslíku kolabovat a ti zmetci chtějí všechny ty zdravotní potíže označovat za projevy fake pandemie, tohle měli v plánu dělat i s 5g.
zahoďme roušky, a pojďme do stávky!
ale generálnej, nájde sa organizátor?
Vpraze se v neděli konala demonstrace, stačí se příště jen přidat a podpořit. Q
Možná by bylo už dobré si roušku označit třeba Q, nebo WWG1WGA, zatím jsem takto označenou roušku neviděl, jdeme do toho?
Tak se všichni držme a věřme plánu a děkuji za zajímajé data tomovi, carstenovi i terce
Krok je to skvělý a dokazuje, že ne všichni jsou zabednění a tupí. Ovšem bylo by potřeba, aby podobných mailů dostal ne jeden, ale tisíce … a pokud možno formou otevřeného dopisu/mailu, aby to nemohl zapřít.
Vybudilo by to emoce a energie ve většině národa – věřím.
Ovšem v té Nule -Mule sotva – je to zrůda v lidské podobě a přičuchnul k moci – ten necouvne, opájí se svým postem ministra a plánuje opatření přidávat a přidávat … rozum, soucit, empatie, svědomí – to je mu zcela cizí … bude škodit, dokud ho buď národ, nebo jednotky RF a Shaef nevynesou v zubech …
Už konečně pochopte čí je to záměr a pro koho ty loutky pracují s pomocí dezinformací z meinstrimu.