Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
New York Times: Zpravodajské informace naznačují, že plynovody Nord Stream sabotovala proukrajinská skupina
Nové zpravodajské informace jsou první významnou informací o tom, kdo je zodpovědný za útok na plynovod Nord Stream, kterým proudí zemní plyn z Ruska do Evropy.
Nové zpravodajské informace, které prověřili američtí představitelé, naznačují, že loňský útok na plynovod Nord Stream provedla proukrajinská skupina, což je krok k určení odpovědnosti za sabotážní čin, který měsíce mátl vyšetřovatele na obou stranách Atlantiku.
Američtí představitelé uvedli, že nemají žádné důkazy o tom, že by se na operaci podílel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo jeho vrchní velitelé nebo že by pachatelé jednali na pokyn některého z ukrajinských vládních představitelů.
Drzý útok na plynovody, které spojují Rusko se západní Evropou, podnítil spekulace veřejnosti od Moskvy přes Kyjev a Londýn až po Washington o tom, kdo nese vinu, a zůstal jednou z nejdůslednějších nevyřešených záhad rok trvající ruské speciální operace na Ukrajině.
Někteří představitelé považovali logicky Ukrajinu a její spojence za ty, kdo mají největší možný motiv k útoku na plynovody. Již léta se staví proti projektu a označují ho za hrozbu pro národní bezpečnost, protože by Rusku umožnil snadněji prodávat plyn do Evropy. Představitelé ukrajinské vlády a vojenské rozvědky tvrdí, že se na útoku nepodíleli a nevědí, kdo ho provedl.
Američtí představitelé uvedli, že o pachatelích a jejich vazbách toho mnoho nevědí. Z přehledu nově shromážděných zpravodajských informací vyplývá, že šlo o odpůrce ruského prezidenta Vladimíra Putina, ale nejsou specifikováni členové skupiny ani to, kdo operaci řídil nebo platil. Američtí představitelé odmítli zveřejnit povahu zpravodajských informací, způsob jejich získání nebo jakékoli podrobnosti o síle důkazů, které obsahují. Uvedli, že o ní neexistují žádné pevné závěry, a ponechali otevřenou možnost, že operaci mohla provést mimo oficiální rozkazy zprostředkovaně nějaká skupina s vazbami na ukrajinskou vládu nebo její bezpečnostní služby.
Některé původní americké a evropské spekulace se soustředily na možnou vinu Ruska, zejména vzhledem k jeho zdatnosti v podmořských operacích. Není ovšem jasné, jakou motivaci by Kreml měl k sabotáži plynovodů vzhledem k tomu, že pro Moskvu byly důležitým zdrojem příjmů a prostředkem k uplatňování vlivu v Evropě. Podle jednoho z odhadů by náklady na opravu plynovodů začínaly na přibližně 500 milionech dolarů. Američtí představitelé tvrdí, že nenašli žádné důkazy o zapojení ruské vlády do útoku.
Úředníci prověřujíc zpravodajské informace uvedli domněnku, že sabotéři byli s největší pravděpodobností ukrajinští nebo ruští státní příslušníci, případně skupina složená s obou národností. Američtí představitelé uvedli, že do útoku nebyli zapojeni žádní američtí ani britští státní příslušníci.
Potrubí bylo v září rozerváno hlubokomořskými explozemi, což američtí představitelé tehdy označili za sabotážní čin. Evropští představitelé veřejně uvedli domněnku, že operace, jejímž cílem byl plynovod Nord Stream, byla pravděpodobně sponzorována některým státem, možná kvůli rafinovanosti, s jakou pachatelé nastražili a odpálili výbušniny na dně Baltského moře, aniž by byli odhaleni. Američtí představitelé ale veřejně neuvedli tuto domněnku.
Výbušniny byly s největší pravděpodobností nastraženy s pomocí zkušených potápěčů, kteří podle všeho nepracovali pro vojenské nebo zpravodajské služby, uvedli američtí představitelé, kteří prověřili nové zpravodajské informace. Je však možné, že pachatelé v minulosti absolvovali specializovaný vládní výcvik.
Úředníci uvedli, že stále existují obrovské mezery v tom, co americké špionážní agentury a jejich evropští partneři vědí o tom, co se stalo. Úředníci však uvedli, že by se mohlo jednat o první významnou stopu, která se objeví z několika přísně střežených vyšetřování, jejichž závěry by mohly mít hluboké důsledky pro koalici podporující Ukrajinu.
Jakýkoli náznak ukrajinského zapojení, ať už přímého či nepřímého, by mohl narušit křehké vztahy mezi Ukrajinou a Německem a oslabit podporu německé veřejnosti, která ve jménu solidarity překousla vysoké ceny energií.
Američtí představitelé, kteří byli s informacemi seznámeni, se rozcházejí v názoru na to, jakou váhu mají novým informacím přikládat. Všichni hovořili pod podmínkou zachování anonymity, aby mohli hovořit o utajovaných zpravodajských informacích a citlivých diplomatických záležitostech.
Američtí představitelé uvedli, že nové zpravodajské informace zvýšily jejich optimismus, že americké špionážní agentury a jejich partneři v Evropě mohou zjistit další informace, které by jim umožnily dospět k pevnému závěru o pachatelích. Není jasné, jak dlouho bude tento proces trvat. Američtí představitelé nedávno diskutovali o zpravodajských informacích se svými evropskými protějšky, kteří se ujali vedení vyšetřování útoku.
Mluvčí CIA se k tomu odmítla vyjádřit. Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu odkázal otázky týkající se plynovodů na evropské orgány, které provádějí vlastní vyšetřování.
Počátkem loňského roku prezident Biden po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Bílém domě prohlásil, že Putinovo rozhodnutí, zda zaútočí na Ukrajinu, rozhodne o osudu Severního proudu 2. „Pokud Rusko zaútočí, to znamená, že tanky a vojáci opět překročí hranice Ukrajiny, pak už Nord Stream 2 nebude,“ řekl Biden. „Ukončíme ho.“
Na otázku, jak přesně toho bude dosaženo, Biden tajemně odpověděl: „Slibuji vám, že to budeme schopni udělat.“
O několik týdnů později Scholz oznámil, že jeho vláda zablokuje zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Dva dny poté Rusko zahájilo speciální operaci.
Minulý měsíc publikoval investigativní novinář Seymour Hersh na zpravodajské platformě Substack článek, v němž dospěl k závěru, že operaci provedly Spojené státy na pokyn Bidena. Pan Hersh ve svém zdůvodnění citoval prezidentovu hrozbu před invazí, že „ukončí“ Nord Stream 2, a podobná prohlášení dalších vysokých amerických představitelů. (Psali jsme ZDE, ZDE a ZDE – pozn. př.)
Američtí představitelé tvrdí, že pan Biden a jeho vrcholní představitelé neschválili misi na zničení plynovodu Nord Stream a že se na ní USA nijak nepodílely.
Jakékoli zjištění, které by svalilo vinu na Kyjev nebo ukrajinské zmocněnce, by mohlo vyvolat odpor v Evropě a ztížit Západu udržení jednotné fronty na podporu Ukrajiny.
Američtí představitelé a zpravodajské služby přiznávají, že mají omezený přehled o rozhodování na Ukrajině. (Úsměvné vyjádření, když není pochyb o tom, že celá ukrajinská vláda a velení ukrajinské nacistické armády přijímá rozkazy z Londýna a Washingtonu – pozn. př.)
Přestože je Ukrajina na Spojených státech vojensky, zpravodajsky a diplomaticky velmi závislá, ukrajinští představitelé se svými americkými protějšky ne vždy transparentně informují o svých vojenských operacích, zejména o těch, které jsou vedeny proti ruským cílům za nepřátelskou linií. Tyto operace frustrují americké představitele, kteří se domnívají, že nezlepšily měřitelně postavení Ukrajiny na bojišti, ale že hrozí odcizením evropských spojenců a rozšířením konfliktu.
Operace, které Spojené státy znervóznily, zahrnovaly úder na ruskou leteckou základnu Saki na západním pobřeží Krymu na začátku srpna, říjnový výbuch nákladního automobilu, který poškodil část mostu přes Kerčský průliv, jenž spojuje Rusko s Krymem, a prosincové údery bezpilotních letounů zaměřené na ruské vojenské základny v Rjazani a Engelsu, asi 480 km za ukrajinskou hranicí.
Došlo však i k dalším sabotážím a násilnostem nejednoznačnějšího původu, které americké zpravodajské služby připisují ukrajinským bezpečnostním službám.
Jedním z nich byla srpnová bomba nastražená v autě poblíž Moskvy, při níž zahynula Daria Duginová, dcera významného ruského národovce.
Kyjev jakoukoli účast popřel, ale americké zpravodajské služby nakonec dospěly k názoru, že vraždu schválily tzv. složky ukrajinské vlády. V reakci na toto zjištění Bidenova administrativa soukromě pokárala Ukrajince a varovala je před podobnými akcemi.
K výbuchům, které přerušily potrubí Nord Stream, došlo pět týdnů po vraždě Duginové. Po operaci Nord Stream se ve Washingtonu objevily tiché spekulace – a obavy -, že do této operace mohly být zapojeny i části ukrajinské vlády.
Zdroj: New York Times
pro c0miks 8.3.2023 v 11:16 – možná projekt trojmoří již není v kurzu, protože jenerál říkal, že ČR nemůže stát mezi Východem a Západem.
To zcela nepochybně…. O osudu ukrajiny je dávno rozhodnuto. Dovolím si lehkou spekulaci: Ve finále bych se ani nedivil, kdyby vyšlo najevo -tedy usa by odkoply ukrajinu s tím, že NS2 a 1 zlikvidovali na rozkaz kyjeva a tím pádem by rusko dostalo bianco šek na obsazení celé ukrajiny. Předpokládám, že evropa by okamžitě stopla jakoukoli podporu kyjevu. Ušáci musí mít hodně velký vítr zřejmě poseidony dorazily na místo. Naneštěstí pro nás se varianta trojmoří zdá být dalším logickým vyústěním situace. Nicméně vše ukáže čas.
To vypadá, že se Amíkům Hershova zpráva nelíbila a odvádí od sebe pozornost.
A také se mi zdá, že USA svým ukrajinským „partnerům“ brzy vrazí nůž do zad.