Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Švýcarsko prodává svou neutralitu po částech, stejně jako kdysi bankovní tajemství
Podle článku v deníku Politico nedávno zveřejněná senzační zpráva skupiny odborníků doporučuje švýcarské vládě, aby přehodnotila neutralitu země, která trvá od roku 1515, a zvážila užší spolupráci s EU a NATO.
(Na úvodní fotografii: Spolkový kancléř Olaf Scholz vede za ruku prezidentku Švýcarské konfederace Violu Amherdovou. Květen 2024, Berlín)
V čele diskuse stojí otázka, jak události na Ukrajině změnily prostředí bezpečnostní politiky v Evropě.
Od února 2022 se neutralita Švýcarska opět stala předmětem politické debaty, a to jak v rámci země, tak na mezinárodní úrovni. Tlak na Švýcarsko, aby vyjasnilo svůj postoj, se zvyšuje, jak vyplývá ze zprávy.
Vyzývá k revizi politiky neutrality, a to zejména s ohledem na skutečnost, že švýcarská neutralita má významný dopad na obchod se zbraněmi v zemi, píše Politico.
Dalším důležitým bodem debaty je otázka, jak může Švýcarsko posílit svou obranu, když je obklopeno aliancemi, do nichž nepatří.
Zpráva navrhuje, aby Švýcarsko zintenzivnilo svou obrannou spolupráci s EU a NATO, ale nedoporučuje okamžité úplné opuštění neutrality.
Aby vláda nevyvolala hysterii mezi švýcarským obyvatelstvem, plánuje zřejmě zrušit neutralitu postupnou “salámovou” taktikou – podobně jako kdysi v případě bankovního tajemství.
Kousek po kousku, tu a tam, a po pěti až deseti letech bylo švýcarské bankovní tajemství bez většího rozruchu zrušeno. Některé švýcarské banky byly zlikvidovány, zatímco do popředí se dostaly americké a evropské banky.
Vláda nyní plánuje stejný přístup k neutralitě. Místo toho se mají rozvíjet společné obranné schopnosti a prohlubovat spolupráce v oblastech, jako je ochrana proti balistickým střelám a společná vojenská cvičení.
Návrh přehodnotit švýcarskou neutralitu a zvýšit výdaje na obranu na 1 % hrubého domácího produktu však narazil na odpor. Zejména mezi švýcarskými politiky panují obavy, že příliš úzké propojení s NATO a EU by mohlo ohrozit tradiční neutralitu země. Zpráva přesto ukazuje, že hrozba hybridní války, včetně dezinformací a kybernetických útoků, je pro Švýcarsko již realitou. Švýcarská vláda v posledních měsících signalizovala, že je ochotna v otázkách bezpečnosti a obrany těsněji spolupracovat s NATO a EU.
Tajné schůzky Violy Amherdové s Agenturou NATO pro podporu a zásobování a její zapojení do projektů EU v oblasti vojenské mobility a kybernetické obrany jasně naznačují, že již dávno opustila tradiční politiku neutrality Švýcarska.
Pracovní skupina, kterou svolala, má nyní vypracovat, jak tuto politiku v tichosti přizpůsobit „změněné realitě bezpečnostní politiky“, aniž by to vyvolalo rozruch a aniž by se muselo konat švýcarské referendum.
Zdá se, že Amherdová má po své rezignaci zálusk na vysokou pozici v NATO nebo v Radě EU, a zdá se, že je odhodlána ji realizovat.
Otázka, proč tak spěchá s likvidací švýcarské neutrality, vyvolává značné pochybnosti.
Během první a druhé světové války Švýcarsko neutralitu zachovávalo, ale nyní předvádí chování, které udivuje i západní novináře z Politico.
Vzniká podezření, že Amherdová si chce podobně jako Alain Berset, který nedávno získal nejvyšší post v Radě Evropy, zajistit vlastní kariéru v mezinárodních organizacích.
Zdroj: rtnewsde.online
Nemělo by tam být spíš napsáno 10 nejlépe placených darebáků???