Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Srbská kráľovská akadémia žaluje NATO za bombardovanie.
Srbská kráľovská akadémia vedcov a umelcov vytvorila tím za účelom žalovania NATO za používanie ochudobneného uranu počas bombardovania Juhoslávie v roku 1999.
Usče budova v Belehrade bombardovaná 21. apríla 1999. Foto: Wikipedia.
[wp_ad_camp_1]
Vedúci spoločnosti, srbskej královskej akadémie vedcov a umelcov pre BIRN povedal, že tím medzinárodných právnych expertov bude reprezentovať Srbov, chorých na rakovinu ako dôsledok bombardovania v roku 1999, počas procesu obžalovania jednotlivých štátov NATO.
„Zostavili sme tím vytvorený ľudmi zo Srbska a zo zahraničia a už teraz máme približne z Nis (srbské mesto) približne 50 ľudí vrátane dôležitej lekárskej dokumentácie.“ povedal Srdjan Nogo, president akadémie.
“Nie som lekárom, takže nemôžem tvrdiť, že sú chorí pretože ich NATO bombardovalo. Ako prvý musí preskúmať dokumentáciu lekár.” Dodal.
Ďalej povedal, že právny tím pozostáva z 26 právnikov a profesorov zo Srbska, Nemecka, Francúzska, Talianska, Ruska, Číny, Británie a Turecka. V národných novinách dolňujú, že súčasťou tímu budú odborníci aj z Indie a celý tím bude vedený prominentným srbským právnikom Srdjanom Alekšičom.
NATO vyslalo rakety na Srbsko 24. marca 1999 bez podpory Bezpečnostnej rady OSN, po tom, ako vtedajší juhoslávský prezident Slobodan Miloševič odmietol podpísať mierovú dohodu s cieľom ukončiť násilný zásah ozbrojených síl na zastavenie kosovských Albáncov, ktorý chceli nezávislosť.
V čase keď Miloševič nakoniec o 78 dní neskôr súhlasil, prenechajúc cestu do Kosova organizácií NATO, bolo celkovo 500 civilných obetí podľa Human Rights Watch.
Použitie zbraní s rakovinotvorným ochudobneným uránom taktiež spôsobilo smrť veľa talianských vojakov, počas misií v Kosove podľa európského NGO.
Nogo povedal, že každý deň v tejto krajine ochorie jedno dieťa na rakovinu, podľa Srbského ministerstva zdravotníctva, čo sa stalo jednou z hlavných motivácií akadémie obžalovať štáty NATO.
Pred sú budú postavené členské štáty NATO, ktoré sa podielali na agresii voči Juhoslávii. Ide o 20 štátov, ktoré sa na nej priamo aj nepriamo podieľali. Žaloby budú namierené na každý z týchto štátov. Jeden z požiadavok bude pomoc na medicínskom liečení rakoviny.
“Myslíme si, že to je v kompetencii vnútroštátnych súdov, ktoré porušili zásady uvedené v siedmej kapitole Charty OSN, ktorá zakazuje agresiu voči akémukoľvek štátu. Dodávame, že NATO okrem toho porušilo aj kapitoly 5 a 6 vlastnej charty, keďže Aliancia je obranným zoskupením a nie útočným. Tým bolo porušené medzinárodné právo a najmä dohovory, ktoré zakazujú agresiu a použitie sily voči suverénnym štátom,” vysvetlil právnik.
V tejto súvislosti pripomíname, že slovenská vláda pod vedením vtedajšieho predsedu vlády Mikuláša Dzurindu 24. marca 1999 tajne odsúhlasila prelety NATO nad naším územím, ktoré súviseli s vojnovým ťažením Aliancie proti Srbsku. Urobila tak napriek faktu, že v tom čase Slovenská republika nebola členom vojenského paktu.
Zaujímave rozobratie situácie v ČR: novarepublika.cz
Nogo argumentoval, že zodpovednosť každej jednej krajiny NATO v konkrétných oblastiach môže byť zistená: “Je známe aké lietadlo bombardovalo ktorú časť Srbska, napríklad j známe, že francúzské lietadla zhadzovali bomby v Lake Palič (na severe Subotici).”
Ďalej vysvetľuje, že nechcú vyvolávať nenávisť, jediné čo chcú je dôstojnosť pre Srbov a ani neočakávajú, žiadnu finančnú odplatu pre štát.
The Serbian Royal Academy of Scientists and Artists claims the legacy of the Serbian Royal Academy, which was founded in 1886 and operated until the Yugoslav Communists came to power.
Cieľom akadémie je zlepšiť súčasné podmienky nevyhnutné pre materiálne a duchovné znovuzrodenie národa a štátu.
Preklad: anna
Zdroj náhľadovej foto: © AFP 2017/ ANDREJ ISAKOVIC
[wp_ad_camp_1]
Profesor Rejnuš o černých labutích a krizi https://www.youtube.com/watch?v=btotQv6AG_8
Krvilačný diktátor Asad? Hitom internetu sa stalo video, kde….https://gloria.tv/video/2B4Shpf3UG1z4BVmLsYBEHiyZ
Celkem mě zaráží ‚Královská‘, však monarchie skončila v Srbsku, resp. Jugoslávii v roce 1945..??!
Milý lukas44
Áno, monarchia v Srbsku dávno skončila. Akadémia bola pôvodne založená ako kráľovská. V článku, v anglickom originále, z ktorého som čerpala používajú slovo „royal“. Prevzala som to a preložila, tak ako to bolo a doplnila s druhým článkom. Je pravda, že dnes už sa alovo kráľovská často nepoužíva v spojení so srbskou akadémiou. No článok je predsa o inom 😉