Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Alarmující sedminásobný nárůst Stevens-Johnsonova syndromu v souvislosti s vakcínou proti Covidu

Podle rozsáhlé série případů nedávno zveřejněných v lékařském časopise Burns může být náhlý nárůst Stevensova-Johnsonova syndromu (SJS) – vzácného a potenciálně smrtelného kožního onemocnění – vyvolán COVIDem-19, zvýšenou mírou očkování nebo sníženým prahem odolnosti imunity způsobeným vakcínami či předchozí infekcí.
Ačkoli SJS není onemocnění kůže způsobené popálením ohněm, v nemocnicích se obvykle léčí na popáleninových odděleních, protože se skutečným popáleninám podobá.
Výzkumníci z popáleninového oddělení v australské nemocnici Concord Repatriation General Hospital zaznamenávali před zahájením léčby na COVID-19 dva až čtyři případy SJS neboli toxické epidermální nekrolýzy (TEN) ročně. Jen za prvních šest měsíců v roce 2022 zaznamenalo stejné popáleninové centrum sedminásobný nárůst případů.
Ze 14 nahlášených případů mělo pět pacientů COVID-19 měsíc před rozbujením SJS/TEN, a tři ze 14 pacientů se měsíc předtím nechali očkovat. U neočkovaného jedince nebyl hlášen ani jeden případ SJS/TEN.
Výzkumníci uvedli, že vzhledem k vzácnosti onemocnění a přítomnosti léků, o nichž je známo, že mohou toto onemocnění vyvolat, je obtížné prokázat souvislost s očkováním, jenomže rychlý nárůst případů od začátku pandemie a zavedením vakcíny je „alarmující“.
SJS/TEN je závažné onemocnění z přecitlivělosti kůže při kterém se objevují vyrážky, puchýře a vytvářejí bolestivé oblasti, které připomínají silnou popáleninu horkou vodou. Kůže se loupe a sliznice, včetně očí, genitálií a úst jsou také často postiženy až vážně poškozeny, což vede k otravě krve, zápalu plic, infekci nebo dokonce smrti.
Ačkoli SJS a TEN byly dříve považovány za samostatné stavy, nyní jsou považovány za součást stejného onemocnění – přičemž SJS představuje méně závažnou část spektra onemocnění a TEN nejzávažnější.
Hlavní příčinou SJS/TEN jsou léky: včetně léků proti epilepsii, antibiotik a protizánětlivých léků na bolest, každopádně tento stav mohou způsobit i některé viry a vakcíny. Vzhledem ke své potenciálně smrtelné povaze je SJS/TEN kategorizován na pohotovost. Pacienti jsou léčeni na popáleninových jednotkách.
3 teorie vědců o náhlém nárůstu případů SJS/TEN
Výzkumníci navrhli tři teorie náhlého nárůstu případů SJS/TEN.
Vyvolané viry
Podle první teorie může virus SARS-CoV-2 vyvolat SJS/TEN přímou vazbou na receptory, které vyvolávají reakci zprostředkovanou T-buňkami. Mezi další viry, o nichž je známo, že způsobují SJS/TEN patří virus herpes simplex, virus Epsteina-Barrové a chřipka.
Vyvolané očkováním
Druhá teorie předpokládá, že vakcíny COVID-19 se mohou přímo vázat na buněčné receptory, které spouštějí SJS/TEN a ovlivnit tak T-buněčnou imunitní odpověď organismu. Tato T-buněčná odpověď vrcholí sedm a 28 dní po očkování, což odpovídá pozorovaným případům.
Ze tří případů, které byly ve studii připsány očkování, dva pacienti obdrželi mRNA vakcínu a jeden vakcínu s virovým vektorem, poté do jednoho měsíce onemocněli SJS/TEN. V publikované literatuře výzkumníci identifikovali osm dalších případů SJS po očkování vakcínou COVID-19 – čtyři byly spojeny s mRNA vakcínami, tři s virovými vektorovými vakcínami – to jsou vakcíny společností AstraZeneca a Johnson & Johnson, a jeden s vakcínou proti celému viru.
(Virová vektorová vakcína je vakcína, která používá virový vektor k dodání genetické informace požadovaného antigenu do hostitelských buněk příjemce – pozn. př.)
Podle amerického systému hlášení nežádoucích účinků po vakcínách (VAERS) bylo v období od 14. prosince 2019 do 23. června 2023 hlášeno 198 případů SJS/TEN po očkování vakcínou COVID-19. Historicky se ukázalo, že systém VAERS hlásí méně než 1 % skutečných nežádoucích účinků vakcín, což znamená, že jistě existují další případy SJS/TEN, které nikdy nebyly hlášeny.
Snížení prahové hodnoty
Třetí teorie navržená autory je, že rozvoj infekce COVID-19 či vpich vakcínou „nastartuje“ imunitní systém, čímž se sníží práh reakce organismu na brané léky a vedlejší účinky léků poté vyvolají SJS/TEN. Bez této „podpory“ by lék tento stav nevyvolal, jak je uvedeno v každém z následujících případů:
– Šestadvacetiletý muž obdržel dvě předchozí dávky vakcíny s virovým vektorem a jednu dávku mRNA vakcíny. Poté, co se u něj objevily příznaky spojené s vakcínou, užil paracetamol a ibuprofen a následně se u něj rozvinul SJS. Oba léky předtím užíval bez nežádoucích účinků.
– Šedesátiletá žena dostala vakcínu COVID-19 šest týdnů před nástupem SJS/TEN. Během této doby brala alopurinol na dnu. Objevila se u ní nežádoucí reakce, přestože v minulosti užívala tento lék bez nepříznivého účinku. Žena dostala dvě dávky mRNA vakcíny.
– U 45letého muže se objevila reakce na lék k profylaxi záchvatů. Čtyři týdny před rozvojem SJS/TEN mu byl diagnostikován COVID-19 a byl třikrát očkován mRNA vakcínou.
– Tři týdny před vznikem SJS/TEN byla 53leté ženě podána vakcína s virovým vektorem. Byla očkována celkem čtyřikrát, jak vakcínou s virovým vektorem, tak vakcínou mRNA. Reakcí na léky, které dostala, byla život ohrožující skleroderma.
Regulační orgány ve Spojených státech ani v zahraničí neuznaly možnou souvislost SJS/TEN a vakcínami COVID-19. Nijak nezkoumaly schopnost viru nebo vakcíny podpořit imunitní systém. Autoři studie uvádějí, že by měl být proveden další výzkum, který by zkoumal vliv virů včetně SARS-CoV-2 na poruchy imunitního systému.
Zdroj: The Epoch Times