;

Doposud bylo ve Spojených státech naočkováno proti koronaviru přibližně 1,1 milionu lidí pomocí přípravků od společnosti Pfizer nebo Moderna, zejména ti, kteří pracují v pečovatelských a zdravotnických službách. V některých případech se vyskytly komplikace – většinou se jednalo o alergické reakce.

V USA se začíná používat i druhá vakcína proti koronaviru schválená FDA (Federálním úřadem pro kontrolu potravin a léčiv). Poté, co byl 11. prosince schválen pro použití přípravek společností Pfizer a BioNTech, byla o týden později schválena jako nouzová i vakcína společnosti Moderna.

Doposud bylo v USA očkováno jedním z těchto dvou preparátů 1,1 milionu lidí a v některých případech došlo k významným vedlejším účinkům.

 

 

Přísady Moderny podobné přípravku Pfizer

Jako uvádí „New York Times,“ ve čtvrtek (24. prosince) několik minut po podání vakcíny Moderna proti koronaviru se u praktického lékaře v Bostonu projevila silná alergická reakce.

Bylo to poprvé, co přípravek Moderny způsobil takovou reakci. Dříve došlo k anafylaktické reakci v šesti případech, kdy byl podán přípravek Pfizer. Vakcína Pfizer obsahuje podobné přísady jako vakcína Moderna.

FDA a Centra pro kontrolu nemocí diskutují o výskytu takových vedlejších účinků s přípravkem Pfizer, ale stále nedosáhly shody ohledně toho, která složka může být odpovědná za takovéto reakce. Také ve Velké Británii se objevily případy podobných nežádoucích účinků.

Dotčený zdravotník se zotavil

Lékař, který byl ve čtvrtek postižen nepříznivým účinkem, je geriatrický onkolog Dr. Hossein Sadrzadeh, který pracuje v Boston Medical Center a trpí těžkou alergií na měkkýše. Ihned po podání vakcíny řekl Dr. Sadrzadeh v rozhovoru, že se mu točí hlava a srdce mu bije jako o závod.

Mluvčí kliniky David Kibbe potvrdil, že Dr. Sadrzadeh měl již dříve reakci tohoto typu poté, co použil svůj osobní EpiPen. Byl přijat na jednotku intenzivní péče, kde byl ošetřen. O něco později mohl být znovu propuštěn. „Dnes je už zase v pořádku,“ uvedla nemocnice.

Agentura pro ochranu před nemocemi chce dokumentovat všechny incidenty

Mluvčí společnosti Moderna Ray Jordan nechtěl ve čtvrtek večer komentovat konkrétní případ, ale oznámil, že záležitost prošetří divize bezpečnosti léčiv společnosti. Kromě toho budou spolupracovat s federálním programem „Operation Warp Speed“, který sleduje distribuci vakcín.

Tom Skinner z americké Agentury pro ochranu před nemocemi se odvolal na webovou stránku své instituce, kde budou brzy zdokumentovány všechny případy nežádoucích účinků přípravků proti koronaviru.

Dr. Merin Kuruvilla, imunolog a specialista na alergie z Emory University, pro New York Times vysvětlil, že závažné alergické reakce, jako v případě v Bostonu, jsou vzácnou výjimkou, a řekl: „Účelem není vystrašit lidi, kteří zjevně nejsou ohroženi. “

Jen několik dní po prvním použití vakcíny Pfizer poukázaly úřady pro kontrolu nemocí, že produkty od společností Pfizer a Moderna by neměly být doporučovány osobám, které mají anamnézu naznačující alergie na jednu ze složek, nebo kteří již dříve při očkování prodělali anafylaktickou reakci.

Podle úřadů by se lidé s jinými známými alergiemi neměli očkování vzdát, ale měli by zůstat na klinice na pozorování po dobu 15 – 30 minut po injekci. Očkovaní lidé, kteří již dříve měli alergickou reakci na očkování, by měli zůstat v nemocnici dalších 15 minut.

Přeložila marki | Zdroj: epochtimes.de

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.